
У районі бойових дій людина перебуває в стані стресу. Для воїна важливим є вміння його переносити із мінімальними наслідками. Від цієї навички залежить виживання військовослужбовця та його побратимів. Кілька простих вправ допоможуть натренувати психічну стійкість.
Професорка Мирослава Філоненко, доктор психологічних наук, декан медико-психологічного факультету Національного медичного університету імені Олександра Богомольця, надала кілька порад.
Важко переживати стрес одному і легше, коли є допомога фахівця, а саме військового психолога, капелана. Звичайно, бійцю можна і самому справитися. Є багато психотехнік, таких як дихання, володіння своїми думками, але краще, щоб націлювала інша людина. Це буде більш практично і дієво.
«Є різні психотехніки. Вони дуже прості — диханням людина регулює свою фізіологію. Особливо, коли ти очікуєш, що в тебе зараз буде наступ, наприклад, у такий спосіб його відтерміновують. Ти готовий стрибнути, а стрибка немає. І цей кортизол впливає на твою фізіологію. Виникає внутрішня агресія, самоагресія тощо.
Слід згадати, наприклад, що вам допомагало зняти стрес або тривожність у мирний час. Подумати про щось, що з вами відбувалось у мирний період. Зі свого особистого життя. Наприклад, спогади про родину. Або погортати в телефоні фото. Іншими словами, відволіктися», — рекомендує Мирослава Філоненко.
Як другу вправу фахівці радять нормалізувати дихання.
«Ми вдихаємо часто, але не видихаємо. Чи помічали ви за собою, що ми дуже часто дихаємо в стресі і майже не видихаємо. Тому треба навчитися видихати свої негативні емоційні стани, що в нас є. Це проста рекомендація — навчитися видихати», — радить фахівець.
Три прості поради для подолання стресу:
– спогади, візуалізація цих спогадів через фотографію. Повернутися думками в ту поведінку, що приносила радість;
– подихати, навчитися видихати;
– поїсти і поспати, якщо є можливість.
Бажано вдих робити на 5 секунд, затримати дихання на 5 секунд, а потім глибоко і діафрагмально видихнути.
«Якщо є можливість, вирішить фізіологічні потреби — сон, тепла їжа. Достатньо випити теплого чаю, поїсти щось калорійне, і вже в тебе цей стрес компенсується», — розповідає Мирослава.