ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Переосмислення політики Лондона щодо України за прем’єрства Бориса Джонсона

Прочитаєте за: 6 хв. 13 Травня 2022, 13:39

Велика Британія — один із ключових союзників України у протистоянні російській агресії. Впродовж останніх років керівництво країни на чолі з Борисом Джонсоном активно переосмислює зовнішню політику у Східній Європі. Детальніше про українсько-британські відносини далі в матеріалі.

Для Британії визначальним чинником як внутрішньої, так і зовнішньої політики з 2016 року є «Брекзит» — процес виходу країни з ЄС та подальші наслідки. Опосередковано це вплинуло на політику Лондона щодо Києва.

Для Лондона український напрямок зовнішньої політики певний час не був у пріоритеті, якщо ми говоримо про регіон Східної Європи. Безумовно, що британські політики активно виступали за те, щоб Україна стала членом ЄС та НАТО. Але це все було в російській тіні.

Проте рф сама спровокувала зміну ставлення до себе — ще задовго до широкомасштабного вторгнення в Україну. Зокрема, саме спроба отруєння родини Скрипалів російськими спецслужбами (шукачі церков зі шпилями у Солсбері) у березні 2018 року стала точкою неповернення в курсі Лондона щодо кремля. Британія вислала російських дипломатів, почалося усвідомлення безпекових ризиків російського втручання у внутрішні справи Сполученого Королівства.

Коли прем’єр-міністром Британії в липні 2019 року став Борис Джонсон, ідея остаточного виходу країни з ЄС стала реальністю. Відносно російсько-української війни історичним можна вважати оприлюднення звіту парламентського комітету з питань розвідки та безпеки в липні 2020 року.

У звіті стверджувалося, що для російської розвідки Велика Британія є однією з важливих цілей, а загрози з боку кремля для країни охоплюють кіберсферу, дезінформацію та росіян, що вже давно мешкають у Британії. Зазначалося, що для дезінформації росія активно «використовує державні медіа».

Російський вплив у Британії був би неможливим без грошей російських олігархів. Завдяки коштам здійснювалося просування наративів, вигідних кремлю. «Зв’язки російської еліти у Сполученому Королівстві — особливо там, де є залучення бізнесу та інвестування — забезпечують доступ до британських компаній та політиків, а отже, для ширших російських впливів у Британії».

Щодо України у звіті був дуже важливий момент. Там було вказано, що «для Комітету незрозуміло, чи Уряд Її Величності та наші союзники досі знайшли ефективний шлях відповіді на кроки російського прийняття рішень. Це серйозно підірвало здатність Заходу ефективно реагувати на російську агресію в минулому — наприклад, анексію Криму у 2014 році».

Однак подальші дії британського керівництва засвідчили докорінну зміну підходів до України. У жовтні 2020 року відбувся історичний візит Президента України Володимира Зеленського, під час якого було підписано угоду про політичне та стратегічне партнерство й вільну торгівлю з Британією, а також меморандум про створення українського флоту за британської підтримки. З 1 січня 2021 року запрацювала зона вільної торгівлі між Україною та Британією.

Затверджений у березні 2021-го об’єднаний звіт з безпеки, оборони, розвитку та зовнішньої політики  «Британія в конкурентні часи» є новою глобальною доктриною Лондона. Основна увага там сконцентрована на тому, що країна посилить свій військово-політичний вплив в Індо-Тихоокеанському регіоні, активізуються ядерна та космічна програми.

Щодо росії було вказано, що Британія «буде активно стримувати та захищати проти повного спектра загроз, які походять від росії». Тож логічним було продовження підтримки «країн Східного Партнерства для побудови стійкості до державних загроз. Це стосується й України, де ми продовжимо розбудовувати потужності її Збройних Сил».

Ключовим моментом, який торік став свідченням безпрецедентної підтримки Британії України стала ситуація навколо ракетного есмінця Defender. Саме на його борту в Одесі 21 червня було підписано угоду про військово-морське співробітництво. А 23 червня есмінець, ішовши Чорним морем, був обстріляний росіянами у 3 милях від корабля, — як заявили в Міноборони Британії.

Цей інцидент засвідчив те, що Велика Британія дотримується правил вільного судноплавства, не визнає російську окупацію Криму та не вважає територіальні води навколо півострова російськими.

За умов скупчення російських військ на кордонах з Україною восени 2021 року Сполучене Королівство послідовно вказувало на злочинні дії кремля щодо нашої держави. Міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс наприкінці листопада 2021-го заявила, що її країна «підтримає Україну та стабільність на Західних Балканах, захистить їхню безпеку та розбудує їхню економічну стійкість».

Безпекова співпраця між Британією та Україною розвивалася в рамках операції «Орбітал», коли з 2015 року понад 20 тисяч українських військовослужбовців пройшли тренування від британських військових. За офіційними даними парламенту впродовж 2015-2017 років, країна надала Україні нелетальної військової зброї на суму 2,2 млн фунтів.

А в листопаді 2021 року було підписано міжурядову угоду про придбання Україною катерів і ракет у Британії — мова йде про бюджет у 1,7 млрд фунтів. Це все відбувається в рамках нової Програми розширення військово-морських можливостей.

Прем’єр-міністр Борис Джонсон став символом дружби між нашими народами. Його офіційний візит до Києва 1 лютого був другим за новітню історію українсько-британських відносин (першим був у квітні 1996 року інший консерватор Джон Мейджор), а «несподіване» прибуття до України 9 квітня засвідчило особисту мужність і лідерські якості Джонсона.

Саме Борис Джонсон став першим серед світових лідерів, що відвідали Україну після початку російської широкомасштабної агресії 24 лютого. У перший день агресії британський прем’єр заявив: «Тепер ми маємо чітку місію: дипломатично, політично, економічно та зрештою військово — ця огидна та варварська витівка володимира путіна має закінчитися провалом». Для Джонсона дії кремля це «напад на демократію та свободу у Східній Європі та в усьому світі».

Британська допомога в усіх сферах (дипломатія, політика, гуманітарні питання щодо українців, які виїхали до Сполученого Королівства) є доказом союзницьких відносин між Британією та Україною. Додатково це підкріплюється формуванням нового безпекового союзу Лондона, Варшави та Києва, ініціатором якого було українське МЗС на чолі з Дмитром Кулебою. Від нас самих залежить, що буде вкладено в новий союз, який забезпечить мир і стабільність у Європі.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram