ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Ембарго на російський газ, нафту та вугілля: що насправді допоможе зупинити путіна

Прочитаєте за: 9 хв. 8 Квітня 2022, 20:40 15

Через широкомасштабне вторгнення на територію України росія вже стала найбільш підсанкційною країною світу. Проти неї введено більше санкцій, ніж проти Північної Кореї та Ірану.

Однак, по-справжньому виснажити путінську машину війни економічно та допомогти українській армії вигнати окупанта європейські політики погодилися після публікації шокуючих свідчень військових злочинів армії рф у передмістях Києва.

Наразі Європейський Союз затвердив п’ятий пакет санкцій проти росії. Зокрема, він включає ембарго на імпорт російського вугілля і низку інших обмежень, покликаних посилити тиск на російський уряд і економіку, а також обмежити ресурси кремля для ведення війни. Вугільне ембарго запрацює із серпня.

Також депутати Європарламенту більшістю голосів ухвалили резолюцію, в якій закликали запровадити негайне повне ембарго наросійський імпорт усіх енергоресурсів: нафти, вугілля, ядерного палива та газу. Під загрозою — $135 млрд, або чверть усього експортного виторгу РФ.

Російський газ чи українська кров

Ембарго на енергоносії «раніше зустрічало опір із боку деяких великих європейських економік». Водночас шокуючі звірства російської армії у ХХІ столітті стосовно мирнихукраїнців спонукали Європу зробити вибір: «дім чи кондиціонер» — як висловився італійський прем’єр у Європарламенті, а точніше — комфорт європейців чи життя українців.

Першими заборонили імпорт російської нафти і газу Сполучені Штати Америки — ще на початку березня цього року. Слідом за США імпорт енергоресурсів із росії заборонила і Велика Британія, яка планує повністю відмовитися від постачання з рф до кінця 2022 року. Адже Велика Британія, як повідомив  у Twitter британський міністр енергетики Квазі Квартенг, є великим виробником нафти та нафтопродуктів, атакож має значні запаси. Крім росії, переважна більшість британського імпорту надходить від надійних партнерів, як-от США, Нідерланди та країни Перської затоки.

Наразі, попри побоювання наслідків для своїх країн,про ембарго на імпорт російських енергоносіївзаявилобільшість європейських країн. Поки що триває підготовка до його втілення, наразі ж принципове рішення вже ухвалено.

Що Європа купує в росії

Франція, Німеччина та Італія — одні з ключових покупців російської нафти, природного газу та вугілля. У 2021 році, за підрахунками Forbs та ОЕС, енергоносії згенерували $261,8 млрд експортного виторгу Росії. Половина цієї суми, $135,5 млрд— поставки до Євросоюзу. Росія постачає в ЄС 51,8% своєї сирої нафти та нафтопродуктів, близько 70% газу та п’яту частину вугілля. Тож, у разі повного ембарго на російські енергоносії РФ втратить понад130мільярд доларів доходів на рік.

Сукупно ЄС споживає втричі більше енергоносіїв з РФ, ніж найбільша країна-покупець — Китай, який переважає Європу лише за купівлею вугілля. Серед першої десятки споживачів — п’ять країн Євросоюзу: Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща та Франція. Так, у 2021-го Німеччина закупила у росіян енергоносіїв на 23,1 млрд доларів, принісши їм 8,8% річної «енергетичної» виручки. З них $11 млрд— за газ.

Кому і скільки рф продала своїх енергоносіїв (сирої нафти, нафтопродуктів, природного газу та кам’яного вугілля) у 2021 році розглянемо в цифрах:

Нідерланди купили енергоносіїв на 35,7 млрд доларів;

Німеччина — 23,1 млрд доларів;

Італія — 15,8 млрд доларів;

Туреччина — 13,5 млрд,

Польща —4,6 млрд,

Південна Корея — 4,5 млрд,

США — 3,8 млрд доларів,

Білорусь — 3,3 млрд,

Франція — 2,8 млрд доларів.

Як уже згадувалося вище, загалом поставлено енергоресурсів до ЄС на 135,5 млрд доларів. Якщо порівнювати, то Китай закупив на 43,8 млрд доларів.

Наслідки ембарго на імпорт російської нафти, газу, вугілля для Європи

Безумовно, відмова від російських енергоресурсівбуде дещо болісною і для Європи.

ЄС закуповує 60% усієї нафти з рф та понад 40% газу. Зрозуміло, що швидко покінчити із цим питанням йому набагато важче, ніж, скажімо, Великій Британії та США. Утім, саме європейське рішення відіграє колосальну роль у дієвості економічного тиску на росію.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, росія видобуває 11,3 млн барелівнафти в день, з них —4,5 млн барелів нафти на день постачає до Європи.Якщо порівняти, то в США рф продавала 600 тис. барелів.

Водночас, за даними Міжнародного енергетичного агентства, росія не є ключовим гравцем на цьому ринку у світі та забезпечує всього 11% світового видобутку нафти.

За цим показником вона поступається США та Саудівській Аравії. Для кращого розуміння — саме такий вигляд мав видобуток нафти в січні цього року на добу:США— 17,6 млн барелів; Саудівська Аравія — 12 млн барелів;росія— 11,3 млн барелів.

До слова, Іран уже заявив, що найближчим часом готовий наростити експорт своєї нафти на світові ринки.

Навіть якщо Іран збільшить видобуток на 1 млн барелів на день, це дозволить стабілізувати ситуацію на ринках.

Як зазначає президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI» Михайло Гончар, доходи від експорту нафти та нафтопродуктів для росії— головний двигун її економіки та військової машини. Враховуючи, що США та Велика Британія купують нафти в рф не так багато, як країни ЄС, ембарго на імпорт до цих країн не зможе зупинити війну. Росія зумієкомпенсувати втрати,перенаправившиці невеликі обсяги до Китаю та Індії. Інша справа — тотальне ембарго від європейських країн.Якщо ЄС бойкотуватиме постачання —росія продовжить видобуток лише до етапу, коли всі її резервуари заповняться. Потім доведеться консервувати свердловини. Багато свердловин після цього відновити вже буде неможливо.

Реакція ЄС на впровадження ембарго позитивна, але повільна

Уже маємо перші ластівки на тему з боку окремих представників країн-членів ЄС. Так, міністр економіки та енергетики ФРН, віце-канцлер Роберт Хабек в інтерв’ю газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung заявив, що до осені нинішнього року Німеччина має намір стати незалежною від постачання вугілля з росії, а до кінця року — від російської нафти: «Робота над цим питанням ведеться щодня і навіть інколи триває ночами».

Крім того, ще в березні 97 депутатів Європарламенту закликали накласти ембарго ЄС на імпорт газу та нафти з росії: «Це Європа зараз покриває витрати на путінські танки та артилерію проти України, коли за день ми платимо росії за імпорт газу та нафти близько 600 мільйонів євро. За оцінками, один танк Т-72 в росії коштує близько 1,5 млн євро, а ще один сучасний танк Т-80 відповідно 3 млн євро. Отже, близько 400 нових танків Т-72 або 200 нових танків Т-80 на день фінансує ЄС за рахунок закупівель газу та нафти впутіна. Закликаємо ЄС разом із державами-членами негайно запровадити ембарго на імпорт нафти та газу з росії до ЄС доти, доки російська федерація повністю не вийде з України», — йдеться у відкритому листі євродепутатів.

Наразі, із закінченням зимового періоду,втілення рішення європейських країн на користь ембарго є вищою, ніж кілька тижнів тому, вважає старший стратег Bluebay Asset Management, експерт з питань України Тімоті Еш. Він впевнений, що вдовгостроковому періодіце призведе до років економічної рецесії в росії.

Наслідки ембарго для росії

Відмова від енергоресурсів рф фактично знищить економіку рф

Ефект пакетів уже чинних санкцій проти рф, за оцінкою Міжнародного інституту фінансів (IIF), призведе до скорочення ВВП країни у 2022 році на 15%. Видобуток нафти та газу в Росії цього року зменшиться на 20–30% через заморожування деяких потужностей, повідомляє заступник головного економіста IIF Еліна Рибакова у Twitter.

За її словами, повне енергетичне ембарго на імпорт рф до ЄС забере додатково 10% російського ВВП. Окремий наслідок — без звичних нафтогазових доходів держбюджет Росії може стати дефіцитним вже цього року. Це може призвести до потреби у фінансуванні держвидактів російським Центробанком, який тим часом вже активно втрачає навіть незаморожену санкціями частину резервів, за даними IIF, починаючи з 18 лютого ЦБ рф витратив на підтримку рубля близько 40 млрддоларів зі 208 млрд.

 

Іранський «сценарій» енергетичного «дефолту» для росії

Прогнозуючи вплив санкцій на росію та ембаргона експорт її енергоресурсівдо ЄС, деякі експерти проводять аналогію з Іраном.

Іран і Росія схожі за структурою експорту: частка нафти і газу в ньому становить близько 70%. В обох країнах подібна вага експорту в структурі ВВП — близько 30%.

В обох країнах дуже висока так звана нафтова рента, тобто прибуток від продажу нафти у структурі ВВП за вирахуванням собівартості. Обидві мають так званий голландський синдром з експорту, тобто залежність від експорту одного виду продукції, якщо порівнювати з іншими.

Санкції проти Ірану почалися чотири десятиріччя тому, утім, варто розглянути яскравий приклад 2012 року, коли ЄС заборонив імпорт іранської нафти. Це була третина від експортованих Іраном обсягів (США наклали ембарго ще раніше).

Тоді ж багато іранських банків відключили від SWIFT і заморозили понад 100 млрд доларів банківських активів.

Ще раніше США заборонили будь-які інвестиції в цю державу і постачання технологій для модернізації нафтової сфери. Тобто таке «санкційне меню» давно відоме і добре випробуване.

У результаті запровадження цих санкцій ВВП Ірану за перший рік упав, за різними даними, від 10% до 24%. Далі ефект лише зростав: за наступні три роки падіння ВВП сягнуло 38%. Інфляція у 2012 році перевищила 40%. Тож, наявні в Росії 20% інфляції— це лише початок.

За оцінками міжнародних організацій, з 2012 року економіка Ірану впала від третини до двох третин, а середньорічна інфляція становила 35–45%.

Зростання цін найбільше позначилося на харчових продуктах та житлі. Багато іноземних бізнесів покинули країну. Зубожіння населення сягнуло критичного рівня і призвело до заворушень та значної хвилі еміграції.

Якщо ж застосувати пояснену вище аналогію, то росія отримає:

  • серію дефолтів за суверенним та корпоративними боргами;
  • ВВП нижче 1 трлн доларів у 2023–2024 роках, або 6–7 тисяч доларів на душу населення з тенденцією до погіршення;
  • нестримну інфляцію — 30–40%;
  • курс 200–250 рублів за долар;
  • розмивання золотовалютних резервів майже до нуля;
  • дефіцит товарів першої необхідності;
  • соціальну нестабільність та загрозу територіальній цілісності.

Ембарго спричинить кризу в експорті енергоресурсів. Крім того, відсутність інвестицій призводитиме до зростання собівартості та деградації галузі.

Росіяни тішать себе думкою про імпортозаміщення: буцімто в Ірані з’явився власний інтернет, замість YouTube — Aparat, замість Facebook — Cloob, замість AppStore — CafeBazaar.

Напевно, окупанти створять «лапоть маркет» або щось на кшталт цього. До слова, на момент відключення від SWIFT Іран теж розвивав свою систему здійснення платежів, але вона не набула поширення в міжнародній торгівлі.

За прогнозами експертів, відчутний ефект від запровадження санкцій можна буде побачити вже цього місяця або восени 2022 року. До того часу Україна продовжує боротися з ірраціональним злом на полі бою та, нажаль, втрачає мирних громадян.

Санкції значною мірою допоможуть Україні в боротьбі з агресієюрф. А якщо в росії знайдеться хоч хтось адекватний — то й припинити її. Адже після скасування санкцій ВВП Ірану виріс одразу на 13%.

Підготувала Ольга Мосьондз

Читайте нас в Telegram