ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Що таке надзвичайний стан і в яких випадках його запроваджують

Прочитаєте за: 7 хв. 23 Лютого 2022, 14:12 51

«Правовий режим надзвичайного стану дає більше можливостей спеціальним службам, Міністерству внутрішніх справ, місцевим адміністраціям адміністраціям. В умовах, що склались, сектор безпеки держави повинен мати більше засобів та можливостей, щоб бути більш ефективним. Надзвичайний стан після схвалення Верховною Радою вводиться на 30 днів. Воєнний стан наразі не обговорюється. Це рішення може бути ухвалене тільки у разі значного погіршення безпекової ситуації. Рішення про мобілізацію зараз не обговорюється. Законодавство дозволяє призвати резервістів на військову службу в особливий період без оголошення мобілізації», – про це на своїй сторінці у Фейсбук поінформувала заступник Міністра оборони України Ганна Маляр.

АрміяInform пропонує ознайомити читачів, що таке надзвичайний стан і коли його запроваджують.

Що означає надзвичайний стан?

Надзвичайний стан — це особливий правовий режим, який вводять для усунення надзвичайних ситуацій, що створені або природним шляхом, або людьми, та можуть призвести до втрат матеріальних ресурсів і серед населення.

В яких областях можуть запровадити надзвичайний стан

Режим надзвичайного стану, як сьогодні повідомив секретар РНБО України Олексій Данілов, вводитимуть по всій Україні, крім Донецької та Луганської областей (де вже діє особливий режим).

Коли і на скільки вводять надзвичайний стан?

Надзвичайний стан запроваджують тоді, коли є загроза країні, правопорядку та життю громадян. Це може бути, наприклад, стихійне лихо, техногенна катастрофа, терористична атака, іноземна окупація, спроба захопити державну владу чи змінити конституційний лад України насильницьким шляхом. У переліку таких ситуацій також і глобальні пандемії.

Надзвичайний стан в Україні може бути введений на термін не більше ніж 30 діб і не більше ніж 60 діб в окремих місцевостях.

У разі потреби Президент може продовжити надзвичайний стан на 30 днів, але не більше.

Як і воєнний стан, надзвичайний стан можна скасувати раніше терміну, якщо загроза минула. Для цього Президент видає указ. 

Який механізм запровадження режиму надзвичайного стану в Україні

Ввести режим надзвичайного стану Президентові України пропонує Рада нацбезпеки та оборони, а в окремих випадках — Кабінет Міністрів.

Надзвичайний стан запроваджується указом Президента, який протягом двох днів має затвердити Верховна Рада. Якщо парламент проігнорує голосування або не вистачить достатньої кількості голосів народних обранців «за» — надзвичайний стан не вводитимуть.

Як йдеться в законі, для запровадження надзвичайного стану Президент має звернутися до осіб, організацій чи учасників дій, які становлять загрозу для країни, з вимогою припинити протиправні дії. Однак в умовах, що потребують невідкладних заходів, можна уникнути попередження.

Що заборонено під час дії надзвичайного стану і які обмеження?

Під час дії надзвичайного стану забороняються: зміна Конституції України та законів про вибори, проведення виборів (Президента, Верховної Ради, місцевих), проведення референдумів.

Надзвичайний стан не є підставою для порушення законів, прав та свобод громадян. Однак певні обмеження є.

Що зміниться?

На період дії надзвичайного стану указом Президента можуть запроваджуватися такі заходи:

 • встановлення особливого режиму в’їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування територією, де вводиться надзвичайний стан;
 • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
 • посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
 • заборона на проведення масових заходів та мітингів;
 • примусове відчуження або вилучення майна в юридичних та фізичних осіб.

Крім того, можуть вводитися додаткові заходи, якщо надзвичайна ситуація пов’язана з ситуаціями техногенного/природного характеру або у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку. У другому випадку також може бути:

 • комендантська година;
 • перевірка документів у громадян, огляд речей, багажу, автомобілів;
 • заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування;
 • обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних та сильнодійних хімічних речовин, а також алкогольних напоїв та речовин, що виробляються на спиртовій основі;
 • тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної та холодної зброї та боєприпасів;
 • заборона виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію;
 • регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів;
 • спеціальні правила використання зв’язку та передачі через комп’ютерні мережі;
 • у порядку, визначеному Конституцією та законами України, вирішення питання про заборону діяльності партій чи громадських організацій на користь національної безпеки та громадського порядку.

Воєнний стан в Україні: за яких умов його запроваджують

Воєнний стан запроваджувати поки що не будуть, але АрміяInform пропонує нагадати читачам, за яких умов його запроваджують та як він вплине на життя пересічних громадян.

Пропозицію про його введення подає Рада Національної безпеки і оборони. Президент України — Верховний Головнокомандувач підписує відповідний указ, який затверджує Верховна Рада України.

Що таке воєнний стан?

Воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

За яких умов запроваджують воєнний стан 

Відповідно до закону України «Про правовий режим воєнного стану», його запроваджують: у разі збройної агресії, загрози нападу, небезпеки державній незалежності, її територіальній цілісності.

За воєнного стану відповідним державним органам, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування надаються повноваження, необхідні для відведення загрози, відсічі збройної агресії та гарантування національної безпеки.

Як вводять воєнний стан

Пропозицію про запровадження воєнного стану в Україні або на окремій її території Президентові України подає Рада Національної безпеки і оборони. Глава держави підписує указ, в якому вказує:

 • межі території, де запроваджується воєнний стан;
 • строк, упродовж якого діятиме цей особливий режим;
 • завдання для військового командування та органів влади;
 • називає, які права та свободи громадян обмежуються.

У разі ухвалення рішення щодо необхідності введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проєкт закону. Упродовж двох днів указ має розглянути парламент. Тоді воєнний стан вважається запровадженим.

Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб.

У разі оголошення указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Верховна Рада України збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.

У разі оголошення указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності зобов’язані сприяти негайному прибуттю народних депутатів України на засідання Верховної Ради України та здійсненню їхніх повноважень.

Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, офіційно оприлюднюється разом із законом щодо затвердження такого указу Президента України та набирає чинності одночасно з набранням чинності таким законом.

Після чого Президент звертається до Верховної Ради для його затвердження. 

Які обмеження діють під час воєнного стану

Військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування:

 • посилити охорону стратегічних об’єктів;
 • запровадити комендантську годину;
 • заборонити акції та масові зібрання;
 • ввести особливий режим в’їзду та виїзду, обмежити свободу пересування громадян та транспортних засобів;
 • ввести заборону або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання;
 • перевіряти документи, оглядати речі, багаж, вантаж та навіть приватне майно;
 • заборонити діяльність певних партій чи громадських об’єднань, які ведуть роботу проти України;
 • ввести трудову повинність чи обов’язкові суспільно корисні роботи;
 • використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності;
 • здійснювати примусове відчуження приватного майна;
 • ввести заборону торгівлі певними товарами.

Що заборонено на час дії воєнного стану

Під час воєнного стану неможливо припинити повноваження Президента України, Верховної Ради, уряду, омбудсмена, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування.

Також не можна вносити зміни до Конституції України та проводити вибори, всеукраїнські та місцеві референдуми, а також проведення страйків, масових зібрань та акцій.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook