ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Військова професія – інженер інформаційних систем та технологій

Наші проєкти
Прочитаєте за: 7 хв. 12 Лютого 2022, 9:56

АрміяInform продовжує серію публікацій про військові професії. Сьогодні мова піде про інженерів інформаційних систем та технологій.

Які риси характеру повинен мати такий фахівець? Як змінилась їхня підготовка у ЗСУ? Та які основні функції інженерів інформаційних систем та технологій у військах?

Про це нашому кореспонденту розповів начальник кафедри автоматизованих систем управління (АСУ) факультету інформаційних технологій Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут (ВІТІ), доктор технічних наук, полковник Олег Сова.

На ІТ-сленгу «інженери інформаційних систем та технологій» – це сучасні DevOps-інженери

– У країнах, які є нашими стратегічними партнерами, велику увагу приділяють використанню інформаційних технологій насамперед у системах взаємодії між людьми на різних рівнях. А також у всіх системах управління військами, озброєнням та військовою технікою. Тому інженер інформаційних систем та технологій – це інтегрована спеціальність. Його завдання – зібрати воєдино широкий спектр обладнання, технологій, бізнес-процесів, програмних та апаратних рішень і зробити так, щоб всі ці речі працювали, як одна система, – зазначив офіцер.

Він пояснив, що на ІТ-сленгу «інженери інформаційних систем та технологій» – це сучасні DevOps-інженери.

– Це відносно нове поняття.  Основне завдання таких інженерів – організація доступу до певних сервісів та ресурсів інформаційних систем, їхня технічна підтримка та автоматизація цих процесів. Спробую пояснити простіше, зокрема, на прикладі Вашого ресурсу (АрміяInform. – Ред.). Ваш сайт розробив програміст або команда програмістів. Хтось створив сторінки, хтось – панель адміністратора сайту. Так ось завдання DevOps-інженера – зробити так, щоб результат роботи програмістів став доступним для Ваших читачів. Сайт – це певний сервіс, за функціонування якого відповідає DevOps-інженер, підтримує його, слідкує за оновленнями серверу, надає мережеву доступність, щоб Вашим ресурсом могли скористатися читачі. І якщо в замовника виникне до розробника запит на внесення змін на сайті, то DevOps-інженер зможе автоматизувати процес цих оновлень (continuous integration/continuous delivery або CI/CD pipeline. – Ред.) таким чином, щоб це не впливало на можливість доступу читачів до сайту. І це приклад підтримки одного такого сервісу. До подібних сервісів можна віднести ще електронну пошту, IP-телефонію, сервіси чату тощо, – розповів начальник кафедри.

Олег Сова

За його словами, для того, щоб обмінятися інформацією з іншим абонентом будь-якої інформаційно-телекомунікаційної системи, має використовуватись певний набір протоколів:

– Сама суть функціонування інформаційно-телекомунікаційних технологій і сервісів, які вони надають користувачам, полягає в тому, що ми маємо використовувати уніфіковані протокольні, системні та архітектурні рішення. Якщо ж вони відрізнятимуться, то один користувач ніколи не зможе взаємодіяти з іншим, або така взаємодія буде значно обмежена за своїм функціоналом.

Якщо порівнювати систему підготовки військових інженерів інформаційних систем та технологій до 2014 року і тепер, то змінилося майже все

Полковник Олег Сова зауважив, що якщо порівнювати систему підготовки військових інженерів інформаційних систем до 2014 року і тепер, то змінилося майже все.

– Успішна взаємодія між організаційними системами відбувається на перетині трьох сфер: люди – процеси – технології. У випадку з системою управління військами та озброєнням – зв’язок та інформаційні технології використовуються для передачі та обробки значних обсягів різнорідної інформації, яка використовується посадовими особами органів та пунктів управління для досягнення інформаційної переваги над противником. До 2014 року матеріально-технічна база військ зв’язку складалася з техніки, що залишилась ще з радянських часів. Не винятком була і матеріально-технічна база ВІТІ, яка не дозволяла проводити якісну підготовку фахівців з інформаційних систем та технологій, – поділився спогадами співрозмовник.

Олег Сова згадав, що тоді було зроблено акцент на підвищенні професійного рівня науково-педагогічних працівників кафедри АСУ, яка відповідальна за підготовку військових інженерів інформаційних систем та технологій.

– Було відновлено співпрацю з мережевою академією Cisсo, досвід якої було використано під час перегляду освітніх програм та навчальних планів, зміни яких вимагали технологічно нового матеріально-технічного забезпечення кафедри. Завдяки волонтерській ініціативі, яку згуртував комерційний директор ТОВ «Розвиток» Олег Бобовніков, процес оновлення матеріально-технічної бази кафедри розпочався в короткі терміни і позитивно вплинув на якість підготовки майбутніх військових DevOps-інженерів, – наголосив офіцер.

Він підкреслив, що нині на кафедрі АСУ вищезгадана мережева академія продовжує активно функціонувати, забезпечуючи курсантів актуальними знаннями та практичними навичками, які знадобляться їм під час виконання функціональних обов’язків на первинних офіцерських посадах.

– До речі, майбутнім абітурієнтам, які ще в школах, ліцеях, гімназіях навчаються за курсами цієї мережевої академії, оволодіння фахом інженера інформаційних систем та технологій буде значно простішим, – уточнив начальник кафедри автоматизованих систем.

«Навчання не припиняється після закінчення вишу. Це постійний процес, особливо в ІТ-сфері»

За словами співрозмовника, науково-педагогічні працівники його кафедри постійно навчаються та вдосконалюють власні навички, що викликано стрімким розвитком ІТ.

– Наприклад, ще декілька років тому в ІТ-сфері почали набувати популярності такі хайпові напрямки, як «контейнеризація» та «мікросервісна архітектура застосунків», «інфраструктура як код», а тепер це фактично стандарт у галузі, який усюди використовується. Наші науково-педагогічні працівники слідкують за актуальними напрямами. І нині такі речі включені у навчальну програму кафедри, викладаються на практичних заняттях. Ми пропагуємо, що навчання не припиняється після закінчення вишу. Це постійний процес, особливо в ІТ-сфері, – зауважив Олег Сова.

Він повідомив, що такі речі як CI/CD, Terraform, docker та Ansible нині не лише гучні назви для військових ІТ-фахівців, а теми занять у навчальному плані курсантів ВІТІ. Плани розроблені з урахуванням практичного досвіду використання як у цивільній, так і військовій ІТ-сферах з урахуванням стандартів НАТО.

Фізична підготовка для DevOps-інженера теж важлива

Офіцер розповів, що фахівці, яких готує ВІТІ, розподіляються на інженерні посади підрозділів автоматизації органів та пунктів управління – для адміністрування та проєктування військових інформаційних систем та автоматизованих систем управління військами і озброєнням.

– Фахівці цього напрямку виконують завдання як у пункті постійної дислокації, так і у районах проведення ООС. При чому випускники ВІТІ кажуть, що саме в ООС вони набувають найбільшого досвіду щодо розгортання і підтримання у працездатному стані систем, які допомагають командирам ухвалювати рішення з управління підрозділами та військовою технікою, – наголосив Олег Сова.

Він підкреслив, що для майбутніх абітурієнтів дуже важливим є рівень знань з математики та іноземної мови:

– Курсантам, які мають низький рівень знань із цих предметів, буде складно засвоювати навчальну програму за спеціальністю 126 «Інформаційні системи та технології».

Офіцер також розповів про помилковий стереотип, що людина, яка працює за комп’ютером, нібито не відчуває фізичного навантаження:

– Згідно з результатами досліджень, багатогодинна робота за комп’ютером спричиняє не менші навантаження на організм людини, ніж фізичні навантаження представників інших військових професій, де все доводиться витримувати в динаміці. Тому фізична підготовка для майбутніх DevOps-інженерів є такою ж невіддільною складовою, як і математика та профільні технічні дисципліни.

Кожні десять місяців у ІТ-галузі з’являються нові підходи й технології

Начальник кафедри автоматизованих систем управління зазначив, що для інженерів також важливими є посидючість та терплячість.

– Але водночас дуже важливою для нас є креативність. Бо фах інженера інформаційних систем та технологій передбачає інтеграцію знань, навичок та вмінь у дуже широкому діапазоні. А креативність дозволяє побачити можливість розв’язання того чи іншого питання в такий спосіб, який, на перший погляд, є неочевидним. Тому здатність до нестандартного, нешаблонного мислення – це ті речі, які ми намагаємося розвинути у наших курсантах. Недостатньо прочитати багато книжок – треба вміти інформацію з них застосувати по-своєму, в залежності від умов, які склалися, – зауважив співрозмовник.

Він уточнив, що галузь ІТ-технологій є найбільш динамічною у сучасному світі:

– Крім того, вона є міжгалузевою, бо знаходить своє застосування у інших сферах людської діяльності, зокрема і у військовій. Відомо, що бойовий підрозділ, який оснащений сучасними засобами інформаційних і телекомунікаційних систем, приблизно у 5 разів переважає за бойовою потужністю підрозділ, управління яким відбувається без використання зазначених систем. ІТ-галузь диктує постійні зміни, у зв’язку з чим освітньо-професійна програма підготовки наших фахівців удосконалюється щороку, з урахуванням нового досвіду країн НАТО і досвіду, якого ми набули під час виконання бойових завдань у районах проведення ООС.

Полковник Олег Сова додав, що найважливішою компетентністю інженера інформаційних систем та технологій є його здатність до постійного навчання, самовдосконалення та розвитку.

– Ця компетентність, до речі, знаходить своє відображення у стандарті вищої освіти за нашою спеціальністю, бо кожні десять місяців в ІТ-галузі з’являються нові підходи й технології. Кожні три роки з`являються принципово нові концепції і рішення. А кожні п’ять років у нашій галузі повністю змінюються апаратні платформи та операційні системи.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить