ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Правда та неправда про наслідки переохолодження

Прочитаєте за: 5 хв. 7 Січня 2022, 9:28 46

Декому тільки здається, буцімто переохолодження можна отримати на вулиці чи в неопалюваному приміщенні виключно в морози. Вважається, що про гіпотермію, її ознаки та боротьбу з нею відомо кожній дорослій людині. Насправді ж – це, м’яко кажучи, не зовсім так. Приміром, багато хто «рецептом порятунку» вважає гарячу ванну. Але це може бути смертельно небезпечним тому, що можна легко отримати тепловий удар.

Темою цікавився кореспондент АрміяInform.

Що таке переохолодження

Однією з помилок є думка, що однією з головних ознак переохолодження є підвищення температури тіла. Так як гіпотермія – це стан, коли людина втрачає більше тепла, ніж може виробляти, й при цьому температура тіла опускається нижче 35 °C. Найчастіше переохолодження виникає, коли легко одягнена людина потрапляє на мороз чи провалюється у холодну воду. Але іноді досить просто опинитися на протязі в мокрому одязі або провести деякий час у приміщенні, що погано опалюється, при температурі нижче 10 °C.

Загальні симптоми переохолодження

 • Сильне тремтіння. Це здорова реакція на холод. Але якщо при зниженні температури за 35 °C тремтіння припиняється – це є сигналом небезпеки.
 • Зміни мови. Вона стає невиразною, а губи вас «не слухаються».
 • Уповільнення дихання та пульсу.
 • Незграбність. Пальці погано згинаються, швидкість реакції падає, порушується координація рухів.
 • Слабкість, що наростає. Аж до сонливості. Хочеться просто впасти (присісти, прилягти) та відпочити.
 • Сплутаність свідомості. Може виявлятися, наприклад, так: людина не чує чи невлучно відповідає на запитання. Або раптово починає розповідати про подію, зовсім не пов’язану з тим, що відбувається навколо.
 • Втрата свідомості.
 • Зверніть увагу: людина з гіпотермією сама може не розуміти, що знаходиться в небезпеці. На це є дві причини. По-перше, симптоми переохолодження наростають поступово. Немає чіткої грані, коли можна впевнено сказати: до цього стан був терпимим і безпечним, а ось тепер ситуація стала загрозливою. По-друге, переохолодження порушує роботу мозку. В результаті людина просто не здатна критично оцінити свій стан.

Чим саме небезпечне переохолодження

Нормальна температура людського тіла коливається в діапазоні від 36,1 °C до 37,2 °C. Саме в цьому температурному діапазоні протікають мільйони хімічних процесів, які забезпечують здорову роботу органів, тканин та організму загалом. Коли температура підвищується чи падає, вся ця хімія збоїть.

При переохолодженні насамперед порушується робота серцево-судинної та нервової систем, легень. Якщо вчасно не надати допомогу, зниження температури може призвести до повної відмови серця, зупинки дихання та смерті.

Коли треба терміново викликати швидку

Привід тут один. Якщо ви перемерзли  й температура вашого тіла протягом мінімум години нижча за 35 °C – негайно набирайте 103 або 112.

Перша допомога при переохолодженні

Неважливо, чекаєте ви на швидку або вирішили, що можете без неї обійтися: правила першої допомоги однакові.

 1. Перемістіть потерпілого (або перейдіть самі, якщо думаєте, що переохолодилися) у тепле місце. Наприклад, у приміщення або у прогріту машину. Тільки не поспішайте, рухайтеся з ним повільно та обережно.
 2. Якщо немає можливості опинитися в теплі, забезпечте захист від холоду,бажано з усіх боків. На природі, щоби ізолювати тіло від землі, підкладіть під потерпілогогілки чи одяг. Прикрийте його чимось теплим і непродувним. Особливо важливо утеплити шию та голову, залишивши відкритим лише обличчя.
 3. Почніть поновлювати нормальну температуру тіла. Це можна зробити за допомогою теплих компресів (грілки, електроковдри, загорнутої в тонку тканину пляшки з теплою водою). Для початку прикладайте компреси до шиї, грудей або паху, але не кінцівок!
 4. Дайте потерпілому випити щось тепле та солодке. Відмінно підійдуть чай або компот із термоса, але в жодному разі не алкогольні напої!
 5. Стежте за диханням. При переохолодженні воно може припинитися будь-якої миті. У такому разі необхідно, щоб ви були готові зробити перемерзлому штучне дихання та непрямий масаж серця.

Чого не можна робити при переохолодженні

 1. Швидко рухатись. Це може призвести до порушень кровообігу та зупинки серця.
 2. Масажувати та розтирати тіло. З тих самих причин.
 3. Прикладати теплий компрес до кінцівок. Кровотік через це стане активнішим, і холодна кров надійде до серця та інших внутрішніх органів, ще більше знизивши їхню температуру.
 4. Піднімати температуру тіла надто швидко. Жодних гарячих ванн! Різкий розігрів дасть зайве навантаження на серцево-судинну систему, і не факт, що серце з нею впорається через ефект теплового удару.
 5. Курити та вживати алкоголь. Через них процес зігрівання різко уповільнюється.

Прості способи уникнути переохолодження

 •  Стежте за прогнозом погоди та намагайтеся не знаходитися на вулиці довго, якщо мороз або навіть просто температура нижче 10 °C, що супроводжується підвищеною вологістю та вітром.
 • Одягайтеся за погодою. Ідеально використовувати принцип багатошаровості. У холодні дні одягайте на себе три шари одягу. Спочатку – тонка термобілизна, яка відводить зайву вологу та затримує тепло. Потім – щільний середній шар, що дихає, наприклад, кофту з флісу. Верхній одяг – утеплена куртка або пуховик.
 • Не пийте горілчане, щоби зігрітися. Легке сп’яніння – правильний спосіб не помітити небезпечні симптоми переохолодження. Крім того, алкоголь розширює судини, а отже, організм швидше втрачає тепло.
3
2

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки:

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Лайфхак, Публікації