ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Україна не стане легкою мішенню

Прочитаєте за: 11 хв. 3 Січня 2022, 15:57 2

Весь рік пройдешній для України минув у контексті протиборства з уже відомими та новими формами гібридної агресії, яку чинить щодо нашої держави путінський режим, що панує в РФ. Українській державі доводиться повсякчас дбати про формування нових форматів, моделей та ресурсів для відбиття й нейтралізації можливих негативних наслідків як політико-економічного тиску Росії, так і в організації активної оборони у разі наступу суто воєнного у тому чи іншому масштабі, на який ймовірно здатний наважитися Кремль. Очевидно, що лише розраховувати на потенціал війська і загалом нашого силового блоку у протиборстві з потужною кількісно російською армадою не доводиться. Тому цілком виправданою стратегією, яку виробляє Україна, є залучення до справи оборони нашого терену всього можливого громадянського кластера у форматі національного спротиву й територіальної оборони. Виконання такого завдання забезпечує реалізація положень введеного 1 січня 2022-го в дію Закону «Про основи національного спротиву», дещо вдосконаленого й уточненого нещодавно Верховною Радою в частині завдань та основ підготовки до ведення національного спротиву. Така ж уточнювальна робота проведена і щодо низки інших законів.

Революційний крок у розвитку потенціалу стримування

Отже, Україна демонструє, що не стане легкою мішенню для неоімперців, і потужна, багатоешелонована система спротиву озброєній агресії, що наразі міцнішає, цілком здатна взагалі зупинити наступ противника ще на етапі планування через усвідомлення ним ціни, яку він платитиме за свою нерозважливість і самовпевненість.

Цей закон є квінтесенцією найкращих зразків досвіду країн-членів НАТО з організації всеохоплюючої оборони, зокрема територіальної оборони й підходів у підготовці громадян до захисту держави та реальних можливостей України, в які тепер держава імплементуватиме новий інститут, що містить три станові компоненти: територіальну оборону, національний опір і підготовку громадян.

Національний спротив є чітким комплексом заходів, організованих і реалізованих задля сприяння обороні країни й забезпечення воєнної безпеки шляхом максимально широкого залучення громадян України

Фахова дискусія і суспільне обговорення, що тривали понад рік, завершилися формуванням компромісного документа, що визначив правові й організаційні засади національного спротиву (НС). Там містяться алгоритми підготовки та ведення такого спротиву, окреслені завдання і повноваження сил безпеки та оборони й інших визначених суб’єктів НС.

За словами секретаря РНБОУ Олексія Данілова, Закон України «Про основи національного спротиву» є ключовим для розбудови цілісної системи територіальної оборони України з огляду на актуальні загрози. В умовах ескалації гібридної агресії РФ, загострення ситуації навколо наших кордонів, він є одним з фундаментальних запобіжників, механізмом реалізації концепції всеохоплюючої оборони держави.

Отже, НС є чітким комплексом заходів, організованих і реалізованих задля сприяння обороні країни й забезпечення воєнної безпеки шляхом максимально широкого залучення громадян України. Завдання цих громадян – стримування агресора й заподіяння йому неприйнятних втрат, перебування в готовності до відсічі та швидкої протидії ворогу з будь-якого напрямку. Це революційний крок у розвитку потенціалу стримування навіть такого сильного ворога, як озброєна до зубів й далека від демократії Росія.

Історичні витоки

Щоб максимально наочно аргументувати появу в Україні потужної системи нацспротиву, експерти і посадовці часто наводять приклад Швейцарії часів Другої світової. Гітлер тоді, попри неабиякий потенціал вермахту, так і не наважився напасти на цю державу. Коли у ставці фюрера розглядали таку можливість, його штаби доповіли, що для завоювання цієї відносно невеликої країни потрібні мінімум 23 дивізії, оскільки їм доведеться долати спротив поголовно озброєного населення. І якщо таку модель формувати і в Україні, чиї громадяни будуть максимально готові та забезпечені до ефективної протидії окупанту, сама ймовірність такого нападу суттєво знижується. Окрім того, здатність воювати навіть в смертельному оточенні ворогів і в тилу противника українці в своїй історії демонстрували неодноразово. Варто лиш згадати рух національного спротиву російсько-більшовицькій окупації в часи УНР і навіть після її відходу, це ті ж повстанці «Холодного Яру», а також звитяжні змагання ОУН та УПА вже в подальший період.

Хто може стати у лави тероборони?

Учасниками національного спротиву можуть бути громадяни України, які перебували на військовій службі, воювали в районі АТО\ООС, здатні стати резервістами й приписані до військових частин і підрозділів тероборони в регіоні проживання. Той, хто не має військового\бойового досвіду, отримують шанс стати бійцями добровольчих загонів територіальних громад після належного відбору й підписання відповідного контракту. Такі добровольці під час виконання завдань мають право застосовувати особисту мисливську зброю та боєприпаси. За ними закріплять й індивідуальну штатну зброю, забезпечення якою і боєприпасами здійснюється за єдиним у ЗСУ алгоритмом. Аби підписати контракт на проходження дійсної військової служби в підрозділі тероборони охочі мають звернутися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем мешкання. Командування цих добровольчих формувань комплектуватимуть лише чинними військовими.

Учасники руху опору діятимуть зазвичай на конфіденційній основі, оскільки їхній театр – окуповані чи захоплені противником райони. Ці люди формуватимуть осередки руху опору, які перешкоджатимуть діям агресора, братимуть участь у спеціальних розвідувальних, інформаційно-психологічних та інших операціях

Тобто, учасники добровольчих формувань – це звичайні громадяни, які підписали контракти резервіста. Юридично це означає, що на час навчальних зборів з тероборони чи виконання завдань за призначенням вони стають військовослужбовцями. І отримують усі соціальні пільги та гарантії, як і військові, відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». В інший час вони ходять на свою роботу, опікуються родинами, живуть звичайним життям.

Які обов’язки покладені на учасника національного спротиву?

Це залежить від того, до якої його складової він залучений – територіальної оборони чи руху опору. Члени тероборони не перебуватимуть на військовій службі, за винятком управлінського ядра – командування Сил територіальної оборони та військових частин і підрозділів. Їх залучатимуть до виконання окремих завдань, покладених на сили оборони. Передусім  захисту від окупанта в разі потреби будь-якого регіону держави та сприянню діям ЗСУ. Учасники руху опору діятимуть зазвичай на конфіденційній основі, оскільки їхній театр – окуповані чи захоплені противником райони. Ці люди формуватимуть осередки руху опору, які перешкоджатимуть діям агресора, братимуть участь у спеціальних розвідувальних, інформаційно-психологічних та інших операціях. Вони також підніматимуть моральний дух громадян України, які вимушено опинились під владою окупанта. Загалом рух опору матиме складові: партизанські сили, підпілля і допоміжні сили, що спеціалізуються на ненасильницькому опорі, але не обмежуються ним.

Крім того, добровольчі формування тероборони діятимуть і в умовах стихійних лих, техногенних аварій, їх залучатимуть до пошукових операцій та як підсилення для забезпечення правопорядку.

Що вже зроблено

У державі вже тривають практичні організаційні кроки зі створення підрозділів тероборони. У максимально стислі терміни завершується процес формування Командування Сил територіальної оборони ЗСУ, регіональних органів військового управління, бригад та батальйонів. Сили територіальної оборони отримали окреме фінансування і влилися штатно у організаційну структуру національного війська (з набуттям чинності Закону «Про внесення зміни до статті 1 Закону України “Про чисельність Збройних Сил України” щодо збільшення чисельності Збройних Сил України у зв’язку із прийняттям Закону України “Про основи національного спротиву”»). Відтак, чисельність ЗС України зросла на 11 тис. військовослужбовців.

Звісно, що темп цієї роботи може відрізнятися залежно від рівня загроз, які ймовірний противник концентрує на певному напрямі. Обстановка в Білорусі, у прикордонних з Україною теренах РФ, на адмінмежі з Кримом змушують активізувати роботу з формування тут Сил тероборони. Зокрема, достатньо чіткими є контури загрози і Києву. Відтак, на півночі держави вже фактично формується Регіональне управління «Північ» Сил територіальної оборони ЗСУ зі штабом у Чернігові. До зони відповідальності його частин, які збираються розгорнути до 15 січня 2022-го, увійдуть шість областей (Чернігівська, Сумська, Полтавська, Черкаська, Житомирська, Київська) і столиця. У кожному регіоні створять бригаду тероборони, а кількість батальйонів відповідатиме кількості районів, утворених під час адмінреформи та батальйон в обласному центрі. Тут служитимуть за місцем проживання. Фактично, українці захищатимуть свої домівки та рідні землі.

Триває активна роз’яснювальна та агітаційна робота з рекрутингу з цільовими авдиторіями, співзвучна з механізмом формування громадянської ідентичності у державі

У всіх регіонах держави тривають безперервні навчання сил тероборони (найчастіше у вихідні у форматі «єдиного стрілецького дня»), відповідно до місцевих програм вони отримують техніку, спорядження й інші необхідні ресурси. Проте, вдається організовувати і небачені досі навчання сил тероборони на кшталт двотижневого вишколу минулого літа на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки на Львівщині й масштабних зборів представників восьми бригад ТрО на Рівненському полігоні.

Триває активна роз’яснювальна та агітаційна робота з рекрутингу з цільовими авдиторіями, співзвучна з механізмом формування громадянської ідентичності у державі. Так, під час навчань бригада територіальної оборони Вінниччини отримала у подарунок п’ять мікроавтобусів Mercedes-Benz для перевезення особового складу й матеріально-технічних засобів.

Непересічного значення набуває залучення очільників місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування до практичного виконання Закону «Про основи національного спротиву». Найголовніше – у частині формування добровольчої компоненти сил тероборони. Як свого часу наголосив секретар РНБОУ, необхідно формувати ядро територіальної оборони в кожній громаді, де люди мають знати чіткий алгоритм дій із захисту своєї землі. Тому з літа 2021 року у державі тривають цільові заходи з підготовки представників місцевої влади та місії організації заходів оборони. Приміром, наприкінці липня на базі Національного університету оборони України тривав курсовий шестиденний вишкіл голів обласних, районних (та Київської міської) держадміністрацій з питань воєнної безпеки. Їх ознайомили з ключовими напрямками оборонної реформи в умовах протидії України збройній агресії й поглибили знання про повноваження у сфері воєнної безпеки й належної організації виконання завдань всеохопної оборони.

Уже відбулося навіть брендування бригад тероборони. Головнокомандувач ЗС України генерал-лейтенант Валерій Залужний затвердив для них нарукавні емблеми, розроблені в єдиному стилі, притаманному механізованим військам. Їх відрізнятиме з-поміж інших звужена зубчата глава, що символізує захисний мур. А задля формування мілітарних традицій українського війська у айдентиці підрозділів територіальної оборони основний акцент поставлено не на адміністративні одиниці, штучно утворені за часів радянської окупації, а на символіці наших історичних теренів та звитяжців доби УНР. А на нарукавній емблемі командування тероборони Командування Сухопутних військ ЗСУ зображено золотий пірнач, покладений на схрещені два козацькі мушкети. Пірнач є символом органу військового управління, а мушкети – основна зброя козацького війська, що символізує постійну готовність до захисту.

Архітектура системи

З 1 січня 2022-го тероборона матиме кадровані підрозділи, в яких є командир, начальник штабу, командири рот, визначена кількість сержантів. І в разі наступу росіян будь-який підрозділ зможе за 45 днів з урахуванням мобілізації й проведення навчань розгорнутися і почати виконувати бойові завдання. Кадрові військові тут є організаційним ядром вишколу, готовності та забезпечення.

Ця система має військову, цивільну та військово-цивільну компоненти.

Військова – органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони ЗСУ, інші сили і засоби сил безпеки та оборони, залучені до виконання завдань тероборони.

Цивільна – включає державні органи, органи місцевого самоврядування, залучені до територіальної оборони.

Військово-цивільна – включає штаби зон (районів) тероборони й добровольчі формування територіальних громад, залучені до тероборони.

Заходи з організації, планування і підготовки руху опору здійснюються в мирний час та особливий період. Ведення руху опору здійснюється з настанням особливого періоду на тимчасово окупованій території України, терені, захопленому противником під час збройної агресії.

Підготовку до спротиву організовує центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, разом із Міноборони, у закладах загальної середньої освіти. Базова ж підготовка є прерогативою Міністерства оборони та інших зацікавлених органів виконавчої влади.

Винос на плашку Учасники національного спротиву повністю перебувають у правовому полі Україні й мають повноцінний соціально-правовий захист, передбачений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»

Соцзахист тероборонівців

Учасники національного спротиву повністю перебувають у правовому полі Україні й мають повноцінний соціально-правовий захист, передбачений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Так, у разі смерті (загибелі), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, що настали у зв’язку з виконанням завдань руху опору, особи, які на добровільній та конфіденційній основі залучені до виконання завдань опору, або члени їхніх сімей мають право на призначення й виплату одноразової грошової допомоги, медзабезпечення в розмірах і порядку, визначених для співробітників кадрового складу Сил спеціальних операцій ЗС України.

А в разі затримання, арешту або засудження на тимчасово окупованих територіях України осіб, які на добровільній та конфіденційній основі залучені до виконання завдань руху опору, у зв’язку з виконанням ними завдань руху опору, держава вживатиме всіх можливих заходів для їхнього звільнення. Збитки, завдані таким особам у зв’язку з виконанням ними завдань руху опору, відшкодовуватимуть у порядку, визначеному урядом України.

Право на отримання статусу ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» матимуть залучені до конфіденційного співробітництва особи, які брали участь у виконанні завдань руху опору на тимчасово окупованій території України, у районах проведення АТО, здійснення заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримуванні збройної агресії, або на інших територіях, де в період виконання цих завдань тривали бойові дії.

Усі військовослужбовці тероборони гарантовано отримають грошове забезпечення, їм надаватимуть безоплатну кваліфіковану меддопомогу у військово-медичних закладах. Також їм зберігатимуть місце роботи, посаду і середній заробіток на підприємстві, установі, організації, сільгоспкооперативі тощо незалежно від підпорядкування й форми власності, в яких вони працювали на час призову. Крім того, на час дії особливого періоду в разі призову на військову службу виплата пенсії для армійців, які її отримували, не припиняється, а після звільнення зі служби її обов’язково перерахують.

Отже, в Україні вже закладено міцний підмурівок системи національного спротиву, в який синергійно влилися можливості та ресурси держави і патріотичного, із чіткою громадянською ідентичністю українського соціуму, готового ментально і функціонально до рішучого протиборства агресору, якщо він бездумно й фатально для себе наважиться посягнути на святу українську землю!

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram