ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Головнокомандувач ЗСУ своїм наказом затвердив нову систему бойових нагород

Новини Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 23 Грудня 2021, 17:49

23 грудня відбулася презентація Концепції нагородної системи Головнокомандувача Збройних Сил України до 30-ї річниці Збройних Сил України, яка завершилася несподівано для присутніх: генерал-лейтенант Валерій Залужний після свого виступу підписав наказ про затвердження нової системи бойових нагород.

На початку заходу, який відбувся у київському Veteran Hub, начальник Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України полковник Андрій Островський представив присутнім головних «винуватців» події — художника Олексія Руденка та військового історика Василя Павлова, яких добре знають читачі АрміяInform. Обидва автори нагородного проєкту, за їхніми словами, лише «верхівка айсберга» — команди волонтерів, які кілька років працювали над системою по-справжньому бойових нагород для українського війська. Представлена журналістам Концепція нагородної системи була розроблена на основі національних бойових традицій та з урахуванням досвіду нагородних систем держав-партнерів України.

 Довідково. Олексій Руденко — Заслужений художник України, автор-розробник найвищих орденів держави — ордена Богдана Хмельницького та ордена княгині Ольги.

Олексій Руденко зауважив, що нагородна система силових структур, яка існували на момент збройної агресії Росії, не була пристосована для заохочення під час бойових дій.

— У нас не було системи, яка б дозволяла без зволікань нагороджувати солдатів і офіцерів, які здійснюють подвиги в боротьбі проти збройної агресії, — сказав Олексій Валерійович.

Художник звернув увагу присутніх, що до нової системи переважно увійшли відзнаки-хрести:

‒У нас немає жодної нагороди, яка би прямо називалася — «хрест», — зауважив автор ескізів. — У нас є відзнаки, ордени, медалі… Нові нагороди ми назвали саме «хрести», і в основному вони мають історичну основу.

Зокрема, Золотий хрест стане «сержантською» нагородою, Срібний — офіцерською, а Сталевий, у вигляді бойової частини пірнача,— відзнакою героїв-командувачів.

На запит кореспондента АрміяInform про ступені однієї нагороди їхній автор відзначив, що статутом нагороди передбачається носіння лише однієї відзнаки, тоді як під час отримання наступної на неї кріпитиметься «дубова гілка». Цікаво, що вперше це стосуватиметься й колодок відзнак: їхній розмір трохи збільшиться, від 24 до 30 мм, а під час отримання наступної нагороди буде застосовуватися така саме, але з мініатюрною «гілочкою».

 Довідково. Василь Павлов — український військовий історик, радник Міністра у справах ветеранів України.

Історик Василь Павлов підтвердив слова Руденка про тяглість нагородних традицій: запропонована Концепція в основному наслідує нагороди, які застосовувалися 100 років тому у військах українських визвольних армій.

Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний подякував авторам розробленої системи нагород та висловив сподівання, що сьогоднішня подія стане історичною для української армії.

— На восьмому році війни в нас не повинно буди жодної спільної риси з нашим ворогом, — зауважив Головнокомандувач. — І національна мілітарна ідентичність, частинкою якої є нагороди, — ще один крок на цьому шляху.

За словами генерала Залужного, він пишається тим, що така чудова подія відбулася, коли він був Головнокомандувачем ЗСУ.

—  Не хочу сказати, що українські нагороди були погані. Ні. Але вони не враховували одного: це були відзнаки, які орієнтувалися на мирний час, вони зовсім не враховували війну, яка відбувається нині. Такими відзнаками неможливо відзначати людей за ті подвиги, за ту справу, яку вони роблять саме на війни, — зауважив Головнокомандувач Збройних Сил.

Після цього Валерій Залужний попросив ручку й тут же підписав наказ про затвердження щойно презентованої системи бойових нагород.

В ексклюзивному коментарі для АрміяInform автор ескізів нагород, художник Олексій Руденко розповів, що Головнокомандувач дійсно брав активну участь у роботі над проєктом: він зробив кілька зауважень і навіть переконав творчий колектив відкласти впровадження системи відзнак для окремих видів ЗСУ.

— Він сказав, що це повинно йти окремим етапом, — зізнався Олексій Руденко. — Тому що в окремих видів уже є власні нагороди, і це складний процес — їх змінювати, «підганяти» під нову систему. Але Залужний пообіцяв не відмовлятися від самої ідеї, а просто почекати кращого для неї часу.

Цікавий факт. Нагороду за поранення, яка входила до цього проєкту «видової системи», використало Міністерство оборони України. За словами пана Руденка, в основі цієї нагороди лежить відзнака діаспори «За жертву крові в боях за волю України».

Олексій Руденко також відмітив наполегливість Валерія Залужного в зазначенні спеціальної процедури в статуті нагород.

—  По-перше, прописати статути нагород так, щоби було реально оперативно здійснювати нагородження, — розповів художник. — Приїхав на передову, вишикував хлопців, дізнався про героїзм — отримай нагороду. Бо нинішня бюрократія — це просто кошмар.

P.S. До речі, Олексій Руденко поділився із читачами АрміяInform таємницею: передбачається ще боротьба за впровадження нових Бойових прапорів. «Нинішній малиновий колір, який ми колись малювали, перетворився на рожевий. І це сприймається не дуже…»

Фото автора

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить