ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Військова професія – програміст

Наші проєкти
Прочитаєте за: 4 хв. 19 Грудня 2021, 10:12

АрміяInform продовжує серію публікацій про військові професії. Цього разу мова йтиме про військових програмістів.

Де їх готують? У чому особливості їхньої служби? Та які риси характеру повинен мати  військовий програміст?

Про це нашому кореспонденту розповів старший викладач кафедри комп’ютерних інформаційних технологій Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут (ВІТІ), доктор філософії у галузі «Інформаційні технології» підполковник Віталій Фесьоха.

Між цивільним та військовим програмістом специфічних відмінностей дуже багато

– На перший погляд, військовий програміст від цивільного майже не відрізняється – стек технологій (набір інструментів – Ред.), що використовується, майже такий самий. І завдання також іноді перетинаються. Тобто, стратегічно майже все схоже. Але специфічних відмінностей – дуже багато. Якщо дуже просто, військові програмісти – це фахівці, які пишуть комп’ютерні програми. З якою метою? Перше – для автоматизації повсякденної діяльності Збройних Сил. Тобто, ми машині делегуємо якісь завдання, щоб вона виконувала їх оперативніше та ефективніше, – зазначає старший викладач кафедри комп’ютерних та інформаційних технологій.

За його словами, другий чинник, що спонукає писати програми, це задоволення інформаційних потреб армії, зокрема у процесах управління військами.

– І третє – інтелектуальна обробка та захист найсильнішої зброї – інформації. Часто алгоритми інтелектуальної обробки інформації, описані програмістом, можуть давати такі результати, про які ми, як люди, навіть можемо не уявляти. Наприклад, ми маємо величезний масив даних про хвороби військовослужбовців ЗСУ. І якщо програміст напише алгоритм пошуку закономірностей у цьому масиві, то ми зможемо отримати інформацію про те, що, наприклад, військовослужбовці певного роду військ почали від такої-то дати більше хворіти на конкретне захворювання із зазначенням причини. Тобто, маючи великий набір даних, можемо по ньому розказати певну історію, – додає Віталій Фесьоха.

Рішення, які готували курсанти ВІТІ на Хакатонах,НАТО згодом впроваджує у свою систему роботи

Підполковник зауважує, що відмінність військового програміста ще й у тому, що він – повинен мати тактичну підготовку офіцера:

– Може взяти на себе обов’язки командира під час бойових дій і він психологічно стійкіший за своїх цивільних колег. Ну, і я вже не кажу про дотримання режиму секретності військовим програмістом. Але найголовніша відмінність від цивільних – військовий програміст ніколи не може відмовитись від проєкту і вийти з нього.

Він пояснює, що «спецпризначенців інтелектуального фронту» (так ще називають військових програмістів – Ред.) для ЗСУ готують тільки у ВІТІ.

– Якщо порівнювати рівень навчання тут до 2014 року і сьогодні, то різниця величезна. Технології нині дуже швидко змінюються, і людина, що працює з ІТ-технологіями, має навчатися постійно. Міжнародна співпраця так само набагато активніша. Наші курсанти беруть участь у щорічних національних та міжнародних Хакатонах (Hackathon – змагання, під час яких спеціалісти в галузі розробки програмного забезпечення інтенсивно і згуртовано працюють над розв’язанням певної проблеми або створенням нового додатку чи сервісу – Ред.). Як правило, НАТО дає на черговий Хакатон завдання – наприклад, розробити рішення, що передбачатиме розробку певного сервісу з відповідним функціоналом. І всі команди, що беруть участь у заході, мають виконати це завдання. Беруть участь у змаганнях представники Великої Британії, Польщі, Німеччини, Туреччини, Іспанії та інших країн. Наші курсанти на Хакатонах займають щороку призові місця. І, до речі, ті рішення, які готували наші хлопці, згодом НАТО впроваджує у свою систему роботи, – розповідає старший викладач.

Систему для управління артилерійським вогнем «Кропива» допомагали створювати  курсанти ВІТІ

Старший викладач кафедри комп’ютерних та інформаційних технологій додає, що на сьогодні існує активна співпраця з цивільними ІТ-фахівцями.

– Бо ситуація у країні змінилася. Приміром, волонтери «Армія SOS» розробляли систему для управління артилерійським вогнем «Кропива». Їм не вистачало робочих рук, і вони звернулись до нас. Ми підключились до цієї справи – 7 курсантів і я, – згадує підполковник.

За його словами, випускники ВІТІ йдуть служити до центрів – інформаційних систем, кібербезпеки, впровадження інновацій та наукових центрів. Йдуть на посади, починаючи від інженера-програміста і закінчуючи науковими співробітниками (інженерами) відділів:

– Займаються вони розробкою інформаційних систем військового призначення, інтелектуальних систем підтримки ухвалення рішень, побудовою систем захисту, розробкою сайтів (наприклад, сайту ЗСУ – Ред.), мобільних додатків (курсант ВІТІ розробив додаток для Армія FM – Ред.), використовують елементи технологій штучного інтелекту та доповненої реальності.

Віталій Фесьоха каже, що успішний військовий програміст – це, як правило, наполеглива людина.

– Бо буває, що людина розумна, але з наполегливістю проблеми – то такий спеціаліст не зможе впоратись із поставленим завданням… Важливо, щоб військовийІТ-фахівець був допитливим і не жалів себе. Бо не кожен зможе довго сидіти за комп’ютером і виконувати однотипні дії або дії, що вимагають значних розумових навантажень. Не менш важливим є наявність критичного або нешаблонного мислення – це дозволяє найбільш ефективно підходити до вирішення завдань. Так само треба, щоб фахівець був готовий до постійного самовдосконалення. Ну й, найголовніше – потрібне бажання служити військовим програмістом.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить