ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Особливості української миротворчості: географія, критерії відбору та перспективи розширення місій

Прочитаєте за: 10 хв. 15 Грудня 2021, 20:43 75

Починаючи з 1992 року в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки взяло участь близько 45 тис. українських військовослужбовців. Наразі ЗС України беруть участь у 8 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у 6 країнах світу та районі Аб’єй. Про особливості відбору, підготовки та забезпечення наших військовослужбовців, які беруть участь в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки, ми ведемо розмову з  начальником центру національних контингентів та національного персоналу Об’єднаного штабу Командування Об’єднаних сил ЗС України полковником Вадимом Ханіним.

Про завдання Центру

– Вадиме Петровичу, чим займається Центр, який Ви очолюєте?

– У складі Об’єднаного штабу Командування Об’єднаних сил ЗС України функціонує центр національних контингентів та національного персоналу, який призначений для забезпечення реалізації діяльності Збройних Сил України в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки (МОПМБ). Наше головне завдання – здійснення комплексу заходів з управління національними контингентами та національним персоналом Збройних Сил України, а також координація діяльності структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України та органів військового управління Збройних Сил України з питань планування, підготовки, направлення, виконання завдань, проведення  ротацій, повернення (відкликання) національних контингентів та всебічного забезпечення діяльності в МОПМБ. Організаційно Центр налічує  три відділи: відділ національних контингентів, який безпосередньо опікується питаннями управління національними контингентами; відділ національного персоналу, пріоритетним завданням якого є направлення та організація діяльності національного персоналу під час виконання завдань у МОПМБ, і третій відділ – нормативно-правового врегулювання та інформаційно-аналітичного забезпечення.

– Тобто безпосередньо питаннями формування національних контингентів Ви не займаєтесь?

– Питаннями практичної реалізації рішень з формування та підготовки національних контингентів для участі в МОПМБ займаються види Збройних Сил України, а наш Центр опікується питаннями організації направлення, проведення ротацій, управління національними контингентами, національним персоналом Збройних Сил України, оперативного реагування на кризові ситуації (на етапі застосування) та забезпечення діяльності національних контингентів під час виконання завдань. Окрім цього, на нас покладені завдання з організації перевірки готовності національного контингенту до виконання завдань за призначенням. Тобто після завершення бойового злагодження національного контингенту, який сформувало та підготувало, наприклад, Командування Сухопутних військ ЗС України, Об’єднаним штабом Командування Об’єднаних сил ЗС України формується комплексна комісія. Ця комісія перевіряє, сертифікує контингент та доповідає Головнокомандувачу ЗС України про готовність контингенту до виконання завдань за призначенням.

Про географію миротворчості

– У яких країнах сьогодні виконують завдання наші миротворці?

– Наразі 335 військовослужбовців ЗС України виконують завдання у 8 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у 6 країнах світу, а також у районі Аб’єй. З них 2 національні контингенти – 290 осіб та національний персонал − 45 осіб. Національний персонал виконує завдання у складі штабних елементів місій відповідно до займаних посад. Наразі наші військові виконують завдання у місіях: Місія ООН зі стабілізації у ДР Конго − 12 осіб (5 офіцерів штабу та 7 військових спостерігачів), Багатопрофільна інтегрована Місія ООН зі стабілізації у Малі – 13 офіцерів штабу, Тимчасові сили ООН із забезпечення безпеки в районі Аб’єй – 4 (2 офіцери штабу, 2 військові спостерігачі), Місія ООН у Республіці Південний Судан – 3 (1 офіцер штабу, 2 військові спостерігачі, Місія ООН у справах Тимчасової адміністрації в Косові – 2 офіцери штабу, Сили ООН з підтримки миру на Кіпрі – 1 офіцер штабу та спільні миротворчі сили в зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова – 10 офіцерів.

Наразі 335 військовослужбовців ЗС України виконують завдання в 8 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у 6 країнах світу, а також у районі Аб’єй. З них 2 національні контингенти – 290 осіб та національний персонал − 45 осіб

Національні контингенти – це 18-й окремий вертолітний загін Місії ООН зі стабілізації у ДР Конго (250 військовослужбовців) та 40 військовослужбовців у складі багатонаціональних сил НАТО КФОР у Косові, Республіка Сербія. До завдань 18-го ОВЗ входить перевезення персоналу Місії та високоповажних осіб, перевезення вантажів, медичне транспортування, евакуація поранених, ведення повітряної розвідки та спостереження, проведення заходів стримування та, за необхідності, вогневої підтримки наземних сил ООН. Наші військові у складі КФОР виконують завдання з забезпечення безпечного та безперешкодного пересування військ КФОР шляхом виконання завдань з ліквідації штучних перешкод на маршрутах висування, розчищення доріг від завалів і руйнувань із залученням важкої інженерної техніки. Також до їхніх завдань належить розвідка, розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів та організація, проведення заходів мінної безпеки в інтересах сил КФОР та забезпечення дій військ Місії, зокрема пошуково-рятувальних операцій.

Про критерії відбору

– За якими критеріями відбувається відбір військовослужбовців для національних контингентів та національного персоналу?

– По суті кожен військовослужбовець ЗС України може брати участь у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки у складі національних контингентів чи національного персоналу. Відбір кандидатів здійснюється з числа найкращих військовослужбовців, які мають відповідати певним вимогам.  По-перше, відмінне здоров’я. Самі розумієте, що географія МОПМБ дуже широка і кліматичні умови в різних країнах накладають певні вимоги саме на стан здоров’я учасника місії. Тому висновок військово-лікарської комісії, що військовослужбовець «придатний до  участі в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки» – це надважлива деталь.

Висновок військово-лікарської комісії, що військовослужбовець «придатний до  участі в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки» – це надважлива деталь  

По-друге, відмінна фізична підготовка. Ще один важливий фактор – військовослужбовець повинен обіймати посаду (мати досвід проходження військової служби) відповідно до посад у складі національного контингенту. Певно, зрозуміло, що, наприклад, водій БТР не поїде на посаду льотчика і навпаки.

Якщо ми говоримо про національний персонал (офіцери багатонаціональних штабів, військові спостерігачі), то кандидат на таку посаду обов’язково має закінчити спеціалізовані курси, організовані при Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського, або Центрах підготовки персоналу іноземних країн.

Для зарахування на такі курси необхідно подолати певний відбір, а саме: здати тестування з іноземної мови (СМР-2) та мати водійське посвідчення і мати (!) практичні навички водіння автомобільного транспорту з колісною формулою 4х4. Лише після мовного тестування і водіння авто людина може бути зарахована на курси. У разі успішного закінчення курсів та проходження відбору на засіданнях Атестаційної комісії ЗС України та Вищої атестаційної комісії МО України військовослужбовець зараховується до резерву для направлення за кордон. Надалі військовослужбовець направляється до складу Місії рішенням Міністра оборони України.

Для зарахування на курси необхідно подолати певний відбір, а саме: здати тестування з іноземної мови (СМР-2) та мати водійське посвідчення і мати (!) практичні навички водіння автомобільного транспорту з колісною формулою 4х4

Про терміни перебування

– На який термін наші військові відбувають у місії?

– Національний персонал перебуває у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки терміном 12 місяців, військовослужбовці 18-го окремого вертолітного загону виконують завдання протягом 9 місяців, а наш підрозділ у складі багатонаціональних сил НАТО КФОР у Косові – 6 місяців.

Про обмеження для кандидатів

– Чи існують певні обмеження для кандидатів на проходження служби в місіях,  наприклад, за віком, військовим званням чи кількістю разів участі в  МОПМБ?

– Відбір кандидатів здійснюються з числа військовослужбовців, які займають посади відповідно до посад у складі національного контингенту, відповідають освіті, військово-обліковим спеціальностям та штатно-посадовим категоріям у складі контингенту. Обмежень за військовим званням немає. Вік обмежений віком перебування у ЗСУ, але ж не забуваємо про стан здоров’я і фізичну підготовку. Щодо кількості разів участі в МОПМБ, то комплектування посад національних контингентів особовим складом здійснюються військовослужбовцями, які не брали участь у МОПМБ або брали таку участь не більше одного разу. Тут є виняток, який стосується військовослужбовців, які входять до складу авіаційного, медичного персоналу та виконують обов’язки, пов’язані із забезпеченням польотів.

Про особливості забезпечення

– Є якісь відмінності у забезпеченні наших військовослужбовців під час перебування в місіях? Форма, озброєння, харчування…

– Забезпечення національних контингентів озброєнням, військовою технікою та іншими матеріально-технічними засобами, національного персоналу – вогнепальною (стрілецькою) зброєю, боєприпасами до неї, військовою технікою та іншими матеріально-технічними засобами під час участі в МОПМБ здійснюються як Україною, так і місіями відповідно до міжнародних договорів з міжнародними організаціями, під егідою яких проводиться міжнародна операція. Під час проходження служби в національних контингентах наші військові виконують завдання зі штатним озброєнням і військовою технікою. Форма одягу регламентована наказом № 606. Харчування також згідно з нормами. На центр покладено завдання щодо планування та організації поповнення поточного некомплекту в особовому складі, озброєнні та військової техніки, матеріально-технічних засобів національних  контингентів  та національного персоналу під час безпосередньої участі в МОПМБ. Звісно, що під час ротації або у ході виконання завдань відбувається поповнення матеріальних ресурсів чи, у разі потреби, заміна техніки.

Про грошову винагороду

– Чим регламентується виплата щомісячної грошової винагороди військовослужбовцям за участь у МОПМБ?

– Для національних континентів розмір щомісячної грошової винагороди регламентується Постановою Кабінету Міністрів України № 244 від 24 березня 2021 року. Для національного персоналу, що бере участь у МОПМБ, розмір цієї виплати визначає ООН.

Про гендерну рівність

– Останнім часом дедалі актуальнішим стає гендерне питання. Чи є серед наших миротворців жінки-військовослужбовці?

– Участь жінок-військовослужбовців у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки регламентується вимогами Резолюції Ради Безпеки ООН № 1325 «Жінки, мир і безпека». Минулого року Генеральний секретар ООН під час виступу з нагоди 20-річчя Резолюції приділив особливу увагу досягненню гендерного паритету у складі операцій з підтримання миру і безпеки (ОМП) ООН. Зокрема, акцентувалося на продовженні виконання вимог Стратегії із забезпечення гендерного паритету серед військових у ОМП ООН, яка передбачає до 2028 року досягнути представництво жінок у складі ОМП ООН на рівні 25 відсотків.

Сьогодні 7 українських жінок-військовослужбовців виконують завдання у місіях ООН. 2 – у складі 18-го ОВЗ, 3 – у складі Місії ООН зі стабілізації у ДР Конго, 1 − у Багатопрофільній інтегрованій Місії ООН зі стабілізації у Малі та 1 – на посаді в Місії ООН у справах Тимчасової адміністрації в Косові

Сьогодні 7 українських жінок-військовослужбовців виконують завдання у місіях ООН. 2 – у складі 18-го ОВЗ, 3 – у складі Місії ООН зі стабілізації у ДР Конго, 1 – у Багатопрофільній інтегрованій Місії ООН зі стабілізації у Малі та 1 – на посаді у Місії ООН у справах Тимчасової адміністрації в Косові. Надалі ця кількість буде зростати.

Про перспективи та престиж

– Чи є перспективи розширення миротворчих місій? Йдеться як про збільшення представництва, так і про розширення географії.

– Так, сьогодні триває робота щодо збільшення внеску України в міжнародні операції з підтримання миру і безпеки. Вже можна говорити про домовленості щодо направлення наступного року національного персоналу для участі у місії НАТО в Республіці Ірак та в операції Європейського Союзу «Алтея» у Боснії та Герцеговині. До того ж планується збільшення національного контингенту у складі КФОР у Косові (Республіка Сербія). Є й інші перспективи, але вони ще на рівні попередніх домовленостей.

– І наостанок, чи вигідно Україні брати участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, як вважаєте?

– Безперечно. Окрім набуття певного досвіду, для наших військових участь нашої країни міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки дає вагомі результати, політичні, зокрема. Йдеться про зміцнення авторитету нашої держави, створення сприятливого клімату для налагодження та активізації двостороннього політичного та економічного співробітництва з відповідними країнами, формування передумов подальшого залучення України до процесів миробудівництва. До того ж участь наших військових у МОПМБ є також джерелом надходження додаткових прибутків до державного бюджету.

Фото Богдани Дереш та Назара Волошина

22

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Інтерв`ю, Публікації