ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

ВМС ЗС України: від радянської спадщини до сучасних стандартів. Частина 3 «Перезавантаження»

Прочитаєте за: 9 хв. 6 Грудня 2021, 16:30 18

Чи варто говорити, що після окупації та анексії Кримського півострова Російською Федерацією Військово-Морські Сили опинилися у вкрай тяжкому становищі. Національний флот втратив понад 80% своїх активів і спроможностей, поніс значні кадрові, матеріальні та психологічні втрати. На жаль, не всі пройшли перевірку на патріотизм та вірність присязі. Проте позитивним моментом є те, що передислоковані до Одеси й Миколаєва військові частини Військово-Морських Сил пережили друге народження у колі справжніх однодумців, без зрадників і посіпак.

Про те, як відбувався вихід наших військових моряків із Криму, можна написати не одну книгу, де розповідати, як льотчики блокованої російськими агресорами 10-ї морської авіаційної бригади ВМС ЗС України, ризикуючи власним життям і долею родин – заручників окупантів, здійснили переліт вертольотів і літаків з аеродрому в селищі Новофедорівка Сакського району АР Крим до Миколаєва. Про приклад справжнього патріотизму курсантів-патріотів, які в захопленій окупантами Академії ВМС України в Севастополі на шикуванні зрадників, які вирішили служити у ВМФ РФ, виконали Державний Гімн України. Але навіть такий настрій не змінював того факту, що у 2014 році у ВМС ЗС України залишилось всього 7 бойових кораблів та катерів. Тому відновлення боєздатності стало головним завданням після передислокації на материкову частину України. Так, для флоту почалось «перезавантаження».

Нарощення потенціалу

Вже у 2015 році в Києві спущено на воду два перші малі броньовані артилерійські катери проєкту 58155. Вони збудовані Публічним акціонерним товариством «Завод «Кузня на Рибальському» на замовлення Міністерства оборони України згідно з Державним Контрактом, підписаним у жовтні 2014 року. У липні 2016 року катери отримали найменування «Акерман» та «Бердянськ» та, після завершення державний випробувань, були включені до складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України. У 2017-му флот поповнився ще чотирма катерами типу «Гюрза-М». Враховуючи клопотання територіальних громад, вони отримали іменні назви «Вишгород», «Кременчук», «Лубни» і «Нікополь».

У вересні 2018-го в Києві проведено церемонію спуску на воду головного з нової серії десантно-штурмових катерів проєкту 58503 «Кентавр». До слова, командиром першого десантно-штурмового катера став старший лейтенант Сергій Одинець. Офіцер Військово-Морських Сил ЗС України у 2014 році, будучи курсантом 3-го курсу Академії ВМС імені П. С. Нахімова, не зрадив Військовій присязі на вірність Українському народові, вийшов на материкову Україну й продовжив навчання у військово-морському навчальному закладі. Вже за кілька днів на воду був спущений другий, вже серійний десантно-штурмовий катер. У липні 2019-го в Одесі за клопотанням територіальних громад на вшанування пам’яті їхніх земляків – морських піхотинців старшого прапорщика Олександра Яхновського та молодшого сержанта Сергія Сонька, які віддали життя під час виконання завдань оборони України, новозбудованим десантно-штурмовим катерам присвоєно найменування населених пунктів, де проживали і поховані полеглі герої: «Малин» і «Станіслав».

Також у вересні 2018 року на території бази Берегової охорони США «Балтімор» було проведено урочисту церемонію передачі Військово-Морським Силам Збройних Сил України двох патрульних катерів берегової охорони класу Island, які отримали найменування «Слов’янськ» і «Старобільськ». Патрульні катери «Фастів» та «Суми» прибули в Україну 23 листопада 2021 року.

Не можна не згадати про створення у листопаді 2017 року в Маріуполі 503-го батальйону морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України. До слова, враховуючи мужність і героїзм особового складу 503-го батальйону, бойові заслуги військової частини у війні з російськими окупантами, вже 16 листопада 2017 року командиру батальйону майору Вадимові Сухаревському було вручено Бойовий Прапор військової частини. А у вересні 2018 року в с. Дачне Одеської області сформовано 35-ту окрему бригаду морської піхоти. 

Ще однією важливою подією у 2018 році стала участь ВМС ЗС України в першому українсько-румунському навчанні Riverine-2018. Урочиста церемонія відкриття відбувалася в Ізмаїлі. Метою навчання стало відпрацювання спільних дій багатонаціональних катерних тактичних груп для підвищення їх взаємосумісності та спроможностей проведення операції з безпеки на річці Дунай. На ділянці від м. Ізмаїл (Україна) до м. Бреїла (Румунія) українські й румунські військові моряки та прикордонники відпрацювали тактичні елементи за стандартами НАТО у складі багатонаціональних катерних тактичних груп та підвищили взаємосумісність катерів ВМС та берегової охорони двох країн з питань висвітлення надводної обстановки на річці Дунай, тактичного маневрування і проведення доглядових операцій. Навчання тривало до 06 вересня 2018 року. З 2019 року навчання Riverine стало щорічним.

Захоплення українських кораблів у Керченській протоці – черговий доказ нехтування РФ нормами міжнародного права

Проте найбільше запам’ятався українцям кінець 2018 року.  Адже 25 листопада 2018 року були обстріляні кораблями РФ та захоплені малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» Військово-Морських Сил Збройних Сил України, які здійснювали мирний перехід із Одеси до Маріуполя на Азовському морі. Усупереч норм Міжнародного морського права кораблі РФ здійснили перешкоджання мирному проходу українських катерів. Після того, як українські екіпажі малих броньованих артилерійських катерів вмілим маневруванням звели нанівець спроби їх таранити, російські військові здійснили декілька таранів буксира «Яни Капу», внаслідок яких були пошкоджені головні двигуни, фальшборти, леєрне огородження. При цьому, намагаючись протаранити український буксир, російський прикордонний корабель «Дон» пошкодив російський прикордонний корабель «Ізумруд».

За рекомендацією диспетчерської служби Керч-Єнікальського каналу українські катери і буксир перейшли до району якірної стоянки для очікування формування каравану суден для проходу Керч-Єнікальського каналу. Фактично вони перебували на південній межі Керченської протоки та очікували рішення диспетчера каналу на проходження протоки. Російська сторона, розуміючи, що вона не має законних підстав для заборони проходження українських катерів і буксира, перемістила танкер «Нейма» та повністю перекрила ним суднохідний прохід під Керченським мостом, повідомивши, що танкер нібито сів на мілину. За таких умов, з урахуванням прогнозу погіршення погоди, командиром групи було ухвалено рішення повернутися до Одеси. Проте російські кораблі знову почали перешкоджати мирному проходу українських катерів і буксира, погрожуючи застосуванням зброї та вимагаючи зупинитися. Проти двох українських катерів і рейдового буксира були застосовані 10 кораблів та катерів, 2 ударних вертольоти, бойовий літак, засоби радіоелектронної боротьби РФ. Загалом близько 14 годин усі дії російських військових, спрямовані на перешкоджання мирному проходу українських катерів, успіху не мали. Українські екіпажі вмілим маневруванням з неухильним дотриманням Конвенції ООН із морського права та Договору між Україною та РФ про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки зводили провокаційні дії десятикратно переважаючого противника нанівець.     

Після 20-ї години, коли українські катери перебували у міжнародних водах, російські кораблі та авіація застосували по них зброю на ураження, захопили буксир і катери, які дістали бойові пошкодження, взяли в полон 24 військових моряків. Уперше проти українських катерів і буксира, які користуються загальновизнаним правом імунітету та перебували під захистом Міжнародного морського права, у міжнародних водах було застосовано зброю на ураження бойовим кораблем іноземної держави. 

Під час перебування в полоні українські військові моряки виявили незламний патріотизм і вірність Українському народові. Боротьба за звільнення військовополонених об’єднала органи військового управління, державні й регіональні органи влади, журналістів, правозахисників, волонтерів, увесь Український народ і наших зарубіжних партнерів. Мільйони людей робили свій внесок у загальну справу. Прапори ВМС ЗС України майоріли над українськими містами і за кордоном. Сотні акцій підтримки, тисячі паперових корабликів щодня нагадували, що боротьба продовжуватиметься до звільнення наших побратимів із російських в’язниць. Полонені військові моряки були повернуті до України 7 вересня 2019 року. А 18 листопада 2019-го РФ повернула малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу», які в понівеченому стані були перебуксировані до порту Очаків. 

Велика Британія та США − партнери щодо питання розбудови українського флоту

Меморандум про наміри між Міністерствами оборони України і Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо співробітництва з розвитку та підвищення спроможностей ВМС України було підписано під час  візиту Президента України до Лондона 8 жовтня 2020 року. Британсько-українська угода передбачає фінансування в розмірі 1,7 млрд фунтів для закупівлі та обслуговування двох протимінних кораблів, спільного виробництва восьми ракетних кораблів та фрегата. Також планується поставка і модернізація озброєння для наявних суден та консультаційно-технічна підтримка будівництва військово-морської інфраструктури. Згідно з Меморандумом, програму будівництва та модернізації кораблів ВМС України очолить британська компанія Babcock International Group. Також долучатимуться MBDA, Thales і Royal Haskoning DHV. Усі компанії тісно співпрацюватимуть з українською промисловістю.

Також влітку 2021 року в Одесі на борту британського есмінця «Дефендер» Україна та Велика Британія підписали Меморандум про співпрацю у військово-морській сфері. Йшлося, зокрема, про проєкти побудови ракетних катерів, передачу тральщиків та будівництво нових баз для Військово-Морських Сил України. Майже одразу обидві країни перейшли до практичної фази виконання цього Меморандуму і, як результат, уже наприкінці 2022 року Україна має отримати два британські протимінні кораблі класу Sandown — «Ремзі» (Ramsey) та «Блайт» (Blyth), після повної їх ревізії, ремонту, модернізації, додаткового оснащення та відповідної підготовки особового складу ВМС ЗС України.  

Також суттєва допомога на розширення спроможності України щодо захисту свого морського простору надходить від США. Так, у червні 2020 року у США ухвалили рішення стосовно підсилення ВМС України патрульними катерами типу Mark VI вартістю приблизно 600 млн доларів США. Разом із 5 патрульними катерами класу Island, які передаються Україні у рамках Програми надлишкового військового майна (Excess Defense Articles), вони мають значно посилити корабельно-катерний склад національного флоту, щоб протистояти потенційній агресії Росії у ближній морській зоні України.

Спроможності цих патрульних катерів дозволять у майбутньому також залучити їх до програми з висвітлення надводної обстановки в регіоні Чорного моря, до якої Сполучені Штати Америки вже внесли 142 млн доларів фінансового ресурсу FMF.

Незважаючи на пандемію…

Загалом протягом 2020-го навчального року, із врахуванням протипандемічних обмежень, проведено низку міжнародних військових навчань із залученням корабельно-катерного складу українського військового флоту. Також ВМС ЗС України прийняли на озброєння береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун», були досягнені принципові перспективні домовленості з іноземними партнерами та певний прорив щодо флотської інфраструктури.

З корабельним складом проведено 12 тактичних навчань кораблів та вперше проведено збір-похід кораблів під керівництвом командира флотилії ВМС ЗС України. Виконано 115 бойових вправ (практичних артилерійських стрільб, мінних, протидиверсійних, підривних, бойових вправ та бойових вправ РЕБ). Загальна наплаваність корабельного складу у 2020 році становить 850 ходових діб.

З початку року було проведено підготовку 570 військовослужбовців ВМС ЗС України в рамках операції ЗС Великої Британії «ОРБІТАЛ» та операції ЗС Канади «ЮНІФАЄР». Також упродовж 2020 року у ВМС ЗС України було організовано та проведено «Сі Бриз − 2020», «Ріверайн-2020», взято участь у «Воріер Вотчер-2020».

Крім міжнародних навчань, упродовж 2020−2021 роках було проведено 9 спільних із ВМС держав-партнерів тактичних навчань у морі типу PASSEX.  Цього року офіцери ВМС залучалися  як офіцери штабів під час Румунсько-болгарського навчання «Посейдон-2021» та протимінного навчання «Морський Щит – 2021» в Румунії. За допомогою партнерів з НАТО розроблено Стратегію Військово-Морських Сил ЗСУ до 2035 року.

Загалом  2021 рік ВМС ЗС України завершують із чималими здобутками та не менш амбітними планами на майбутнє.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Публікації