ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Навіщо кіберзлочинець № 1 «грає на балалайці» (продовження)

Blogger pool
Прочитаєте за: 6 хв. 27 Листопада 2021, 10:23

Дезінформація й пропаганда російських ЗМІ, численних прокремлівских ботів та фейкових сайтів у соцмережах, які за своєю суттю нагадують примітивні сороміцкі частушки під деренчання балалайки: короткі, безглузді та веселі, у поєднанні з кіберзлочинами − стали засобом інформаційного впливу на психіку та поведінку цільових груп населення, інструментами розвідувально-підривної діяльності.

Про те, навіщо та як організована ця «гра на балалайці» кіберзлочинцем № 1, яким у світі визнана РФ, читайте у другій частині дослідження спеціального кореспондента АрміяInform.

 Вимагання грошей − лише прикриття

Про викриті чисельні факти кібернападів на критичну інфраструктуру країн-членів НАТО та їхніх партнерів, втручання у виборчі процеси, здійснення кіберзлочинів проти фінансових установ та фізичних осіб, блокування державних та приватних мереж, викрадення конфіденційних даних, розповсюдження шкідливих програм, проведення кібератак, виконавцями яких були транснаціональні хакерські угрупування, кінцевим бенефіціаром яких є Російська Федерація, вже розповідалось у першій частині дослідження АрміяInform.

Нагадаємо, що згідно з дослідженням корпорації Microsoft, яке було опубліковано 7.10.2021 р. року на її офіційному сайті, за 58% кібератак, здійснених за підтримки держав у світі, стоїть Росія. Війська інформаційних операцій РФ, офіційно презентованих Міністром оборони РФ Сергієм Шойгу під час виступу в Держдумі лише у 22.02.2017 р., також використовували міжнародні соціальні мережі задля розповсюдження дезінформації та створення певного ставлення до тих чи інших подій, осіб, ідей на користь країни-кіберзлочинця № 1 у світі.

Наприкінці жовтні 2021 р. Служба безпеки України повідомила про ліквідацію з початку року 65 тисяч ботів у соцмережах та викриття розгалуженої агентурної мережі на території нашої держави, яка займалась розвідувально-підривною діяльністю на замовлення спецслужб РФ. Метою російських фейків, створених за участю наукових підрозділів, афілійованих МО РФ, ФСБ, ГРУ і СЗР та розповсюджених через соціальні мережі й підконтрольні ЗМІ, було здійснення контрольованого впливу на психіку населення та особового складу військ противника, для досягнення дипломатичних, політичних, економічних, воєнних та інших цілей Російської Федерації.

На початку листопада СБУ поінформувала про оперативне блокування «антивакцинаторської» мережі, яка намагалась дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні. Керував злочинним угрупованням, яке мало російське фінансування, громадянин РФ. Головною метою антиукраїнських «антивакцинаторів» була насильницька зміна конституційного ладу. З листування зловмисників українські контррозвідники встановили факти пошуку зброї та співучасників, які мали захопити владу в певних регіонах України та створити «власні правоохоронні органи».

Внаслідок комплексних слідчо-оперативних дій СБУ спільно з Національною поліцією цього місяця також була припинена диверсійна інформаційна діяльність «ботоферми» в Херсонській області. Кіберзлочинцями, які фінансувались російськими спецслужбами через заборонені російські платіжні системи, було створено в соцмережах, месенджерах та популярних форумах понад 20000 фейкових аккаунтів. Через них поширювалась дезінформація з чутливих, суспільно-вагомих питань та «мінування» об’єктів інфраструктури регіону.

У той же самий період, коли владою союзної держави РФ та Республіки Білорусь на кордонах із країнами-членами НАТО була створена штучна так звана мігрантська криза, американська компанія Mandiant опублікувала звіт про дослідження діяльності хакерського угрупування UNC1151. Проросійські кіберзлочинці вели свою операційну діяльність проти журналістів Польщі, України, Литви, Латвії та білоруської опозиції за кордоном республіки. Пов’язане з владою Білорусі транснаціональне угрупування не лише розсилало фішингові листи задля отримання доступу до конфіденційної інформації, а й розповсюджувало шкідливі коди та вело прокремлівську пропаганду, цитуючи російські урядові телеграм-канали. Розслідувачі навели технічні свідчення про те, що між операторами UNC1151 та білоруськими військовими був встановлений стійкій зв’язок.

Підтримка слов’ян з північного улусу

 Тимчасова окупація Криму та частини Донбасу Російською Федерацією викликала хвилю інформаційного спротиву не лише в Україні та світі. Російська опозиція засудила агресивні дії кремлівської верхівки по відношенню до «братньої» України. Спростовуючи безглузді фейки російської системи медійного впливу (радіо та телебачення, інформагентства, видавництва та друковані ЗМІ), вільні журналісти та правозахисники роз’яснювали росіянам шкідливість путінської пропаганди. Особливо «гаряче», на початку російського вторгнення в Україну було в соціальних мережах, інстант-мессенджерах, об’єднаних під «дахом» Mail.Ru Group близького до Кремля олігарха Алішера Усманова. Українські та російські патріоти протистояли інтернет-тролям, які намагались вербувати прихильників так званої руської весни.

Аналізуючи використання кіберпростору для мобілізації антіукраїнських сил на початку російсько-української війни, навесні-влітку 2014 року, зокрема за допомогою анонімних телеграм-каналів, директор Інституту світової політики Євген Магда зауважив, що головною метою путінської пропаганди була і залишається «дегуманізація українця».

−  Фактично це рефрен ще радянської пропаганди під загальним закликом «Убей немца!», − зауважив Євген Магда під час круглого столу на тему «Останні тенденції гібридної агресії РФ проти України: вектори дезінформації на фоні воєнної загрози». Яскравим прикладом такої «дегуманізації українця», фактично інформаційної диверсії проти українських військових стала спеціальна операція ФСБ та ГРУ РФ навколо звільнення міста Слов’янськ. Це була завершальна фаза операції зі звільнення Слов’янська. Під час її реалізації спецслужби РФ агресивними методами впливу налаштовували російське суспільство і проросійськи сили в самій Україні проти дій суверенної української держави зі знищення сепаратистських рухів у її східних регіонах. Для цього були задіяні кіберресурси ботоферм типу ВАТ «Інтернет-дослідження» с. Ольгіно (Санкт-Петербург), с. Зелене Місто (Нижньогородська обл.), с. Перекатний та с. Яблунівський (Республіка Адигея), м. Калінінград, м. Рязань, м. Хабаровськ тощо.

«Третя світова» − у кіберпросторі?

Безпосередньо в Україні з 2014 року Росія використовувала різний «арсенал» технічних засобів для ведення інформаційної війни. Бойове забезпечення окупаційних військ відбувалось за допомогою: засобів радіоелектронної боротьби типу «Ртуть-БМ», «Красуха-4», «Борисоглібськ-2», комплексу радіорозвідки «Торн», БПЛА «Орлан-10», засобів психологічної боротьби (газети, листівки, СМС-повідомлення). Вербування місцевого населення відбувалось через інформаційну та кіберпідтримку проросійських ідеологічних рухів на кшталт «Оплот», «Новоросія» тощо. Співпраця російських кураторів зі ЗМІ окупованого Донбасу здійснювалась у телевізійному просторі, на інтернет онлайн ресурсах та електронних ЗМІ, FM-радіо, у друкованих виданнях, наприклад, з «Луганськ-24», «Першим Республіканським – ДНР ТВ», «Радіо Новоросії», «Муніципальна газета» тощо.

У цьому ж 2014 році країна-окупант затвердила нову Військову доктрину (ВД РФ), в якій стверджувалась незворотна участь Росії у новій світовій війні. Ця війна була замаскована під терміном «крупно-масштабна війна», яка «…розвивається внаслідок ескалації збройного конфлікту, локальної або регіональної війни із залученням великої кількості інших держав світу». Така війна, на думку авторів (ВД РФ), потребує мобілізації не лише всіх матеріальних, а й… духовних сил. Декларувалось, що військові загрози та небезпеки змістились у інформаційний простір. Надалі після ухвалення ВДРФ інформаційні атаки, хакерські зломи, кібернапади та інші злочини проти цивілізованого світу набули ознак чітко спланованих, скоординованих та профінансованих військових операцій з централізацією державного управління в секторі оборони та безпеки.

На сьогодні, за даними керівника Центру протидії інформаційної агресії Олександра Курбана, з боку Російської Федерації, яка веде активну інформаційно-психологічну підготовку до «гібридного геополітичного конфлікту», працює біля 5000 професійних блогерів, які впливають на світову аудиторію  з вражаючим обсягом у 125 000 000 контактів.

Про те, як організована протидія України і країн-членів НАТО гібридній війні РФ проти цивілізованого світу, зокрема в інформаційному й кіберпросторі, та чому кіберзлочинець № 1 ще «грає на балалайці», читайте у наступних дослідженнях АрміяInform.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
росіяни обстріляли Новомиколаївку на Херсонщині — поранена цивільна

росіяни обстріляли Новомиколаївку на Херсонщині — поранена цивільна

На Херсонщині по Новомиколаївці росіяни здійснили удар, постраждала жінка.

Україна розпочала переговори з Норвегією щодо укладення двосторонньої безпекової угоди

Україна розпочала переговори з Норвегією щодо укладення двосторонньої безпекової угоди

За дорученням Президента України та керівника Офісу Глави держави на виконання Спільної декларації G7 про підтримку України заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква розпочав переговори з Норвегією щодо укладення двосторонньої безпекової угоди.

Завдання року – довести, що можемо позбавити росію переваги в небі,— Глава держави

Завдання року – довести, що можемо позбавити росію переваги в небі,— Глава держави

Володимир Зеленський звернувся у відеоформаті до лідерів країн Європейського Союзу та США, які зібралися в Парижі на саміт щодо підтримки України.

Важливо збільшити оборонну співпрацю та політичну взаємодію з Болгарією — Володимир Зеленський

Важливо збільшити оборонну співпрацю та політичну взаємодію з Болгарією — Володимир Зеленський

У Києві був з візитом був Прем'єр-міністр Болгарії. Ми говорили про те, як зробити наше сусідство ще більше результативним та міцним. Вкрай важливим є збільшення оборонної співпраці, спільні виробництва в оборонній сфері та політична взаємодія.

Авіація Сил оборони завдала ударів по 9 районах зосередження окупантів

Авіація Сил оборони завдала ударів по 9 районах зосередження окупантів

Впродовж дня Авіація Сил оборони України за минулу добу завдала ударів по дев'яти районах зосередження особового складу російських окупантів.

Україна стала повноправним учасником ініціативи Federated Mission Networking

Україна стала повноправним учасником ініціативи Federated Mission Networking

23 лютого 2024 року Північноатлантична Рада НАТО затвердила заявку України щодо приєднання до Federated Mission Networking (FMN) як афілійованого учасника.

Захищаємо світ

00
00
00