ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як у Збройних Силах реалізовують натовський План дій щодо жінок, миру, безпеки

Прочитаєте за: 5 хв. 23 Листопада 2021, 15:37 73
Staff Sgt. Victor Mancilla, U.S. Marine Corps

Кілька днів тому новим спецпредставником Генерального секретаря НАТО з питань жінок, миру та безпеки призначено Ірен Феллін. Італійка, яка замінила на цій посаді пані Клер Гатчінсон, одразу оголосила одним із пріоритетів своєї роботи реалізацію профільного Плану дій Ради НАТО / Євроатлантичного партнерства (РЄАП) на 2021-2025 роки — щодо жінок, миру та безпеки. За поясненнями щодо цього плану та його стосунку до нашої держави та сфери оборони АрміяInform звернулася до радниці Головнокомандувача Збройних Сил України з гендерних питань Вікторії Арнаутової.

Вікторія Арнаутова в ефірі військового радіо «Армія FM» обговорює питання, чи потрібні армії жіночі бронежилети

За словами пані Вікторії, актуальний план РЄАП — на період до 2025 року — офіційно схвалений міністрами оборони НАТО лише місяць тому, 22 жовтня 2021 року. Новий план передбачає подальший розвиток та просування гендерної рівності, інтеграції гендерних аспектів у всю діяльність політичних, цивільних і військових структур НАТО — від політики та планування, навчання та освіти до місій і операції.

Та найголовніше, що є в цьому плані НАТО і що відсутнє в нашому плані, — це надійна інституціональна основа. Мова йде про інституційну структуру, яка підтримує постійний, стійкий прогрес у просуванні гендерної рівності шляхом впровадження гендерного підходу. А до цього належать розроблення, впровадження, моніторинг та оцінювання політики, програм і військових операцій на підтримку цілей і пріоритетів Альянсу.

— Система піклується про основи політики — про підготовлених людей і ресурси, — говорить Вікторія Володимирівна. — У нашому випадку не вистачає заснування підрозділу гендерної інтеграції у ЗСУ та призначення уповноваженої особи-координатора. Тому поки що про системні зміни в цьому напрямку говорити не приходиться.

Рада євроатлантичного партнерства (РЄАП) — багатонаціональний форум, заснований 1997 року для проведення діалогу й консультацій 50 країнами світу (28 країн-членів НАТО та 22 країни-партнери) з політичних і безпекових питань, для розвитку двосторонньої співпраці в рамках Програми «Партнерство заради миру». Про діяльність України в рамках Ради можна прочитати на сайті Місії України при НАТО.

Після ухвалення Плану дій Ради НАТО / Євроатлантичного партнерства Кабінет Міністрів України затверджує відповідний Національний план дій з виконання резолюцій Ради Безпеки ООН. Зокрема й розпорядженням Кабміну від 28 жовтня 2020 р. № 1544-р затверджений Національний план дій щодо резолюції 1325 — «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року.

Напрямки діяльності, які охоплює Резолюція Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека»

Вікторія Арнаутова говорить, що Національний план ураховує ряд міжнародних зобов’язань України у сфері прав людини, декларацій про ліквідацію всіх форм дискримінації та інших в умовах збройного конфлікту. Цей план має забезпечити участь жінок в ухваленні рішень, протидію насильству за ознакою статі, стійкість України до безпекових викликів — постконфліктного відновлення і перехідного правосуддя, посилення інституційної спроможності виконавців Національного плану тощо.

— Ми маємо певні досягнення у сфері гендерної рівності, зокрема щодо виконання першого та другого національних планів, але сьогодні ми маємо ще достатню кількість неузгодженостей у практичній площині та невідповідностей в законодавчому полі, — говорить Вікторія Арнаутова.

«Активна й конструктивна участь жінок у запобіганні та розв’язанні міжнародних конфліктів і криз є одним зі стовпів реалізації Порядку денного з питань жінок, миру та безпеки», — Ірен Феллін

За словами пані Арнаутової, головний акцент упровадження гендерного підходу у діяльність Збройних Сил України робиться на задоволенні потреб військовослужбовців обох статей та створенні відповідних умов для ефективного виконання ними службових обов’язків.

— Виявляється, — каже радниця Головнокомандувача, — щоб забезпечити врахування цих потреб, необхідно докорінно змінити систему, а не просто вносити фрагментарні зміни в закони або заявляти гучні гасла згідно із сучасними вимогами та на догоду громадськості й міжнародних партнерів. Цього явно недостатньо. Необхідно докорінно змінювати систему всіх видів забезпечення у ЗСУ.

Пані Вікторія повідомила, що «несподівано для багатьох» гендерний підхід демонструє сьогодні додатковий бонус — антикорупційний компонент. Тож аби виконати, наприклад, пункт плану щодо речового забезпечення та покращення інфраструктури, необхідно провести комплексну реформу.

— Замало просто внести зміни в накази Міністерства оборони України № 232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України» та № 606 «Про Правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України», — зауважує Вікторія Арнаутова. — Для впровадження стандартів НАТО необхідно здійснити повне реформування сфери розроблення, впровадження, удосконалення, закупівлі речового майна, автоматизації системи забезпечення речовим майном, гарантування якості та управління життєвим циклом тощо.

Жінки-військовослужбовці змагаються за право носити берет морської хвилі

Також Вікторія Володимирівна поділилась із читачами АрміяInform основними результатами інтегрування гендерної політики.

Серед досягнень можна виділити такі:

  • жінки мають право проходити військову службу у Збройних Силах України майже на всіх офіцерських посадах (щодо скасування певних обмежень нині триває активна робота) і на всіх посадах рядового, сержантського та старшинського складу, зокрема й бойових, а також мають доступ до військових звань;
  • дівчата мають право вступати до військових закладів освіти всіх рівнів, зокрема до військових та військово-морських ліцеїв;
  • гендерний аспект враховано у 17 відомчих нормативно-правових актах, а також включено до проєкту СОБ на період до 2025 року та впроваджено в механізм проведення інспекційних заходів та перевірок в МОУ і ЗСУ;
  • створено мережу гендерних радників близько 400 осіб у ЗСУ.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Міжнародне співробітництво, Новини світу та України