
Сполучені Штати вважають Україну важливим контрибутором у європейську та світову безпеку.
Про це в авторській колонці «Української правди» розповів заступник Міністра оборони з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко.
Впродовж 30 років існування незалежної Української держави її партнерство з США, особливо в сфері безпеки та оборони, є одним із пріоритетів зовнішньої політики України.
Вперше стратегічний характер взаємовідносин між Україною та США був офіційно закріплений у документі «Хартія Україна-США про стратегічне партнерство», який був підписаний 19 грудня 2008 року після Бухарестського саміту НАТО.
Агресія РФ спонукала до більш інтенсивного зближення України та США
З початком російської військової агресії проти України та тимчасової окупації Криму у 2014 році геополітична та геостратегічна обстановка довкола України зазнала кардинальних змін і співробітництво зі Сполученими Штатами набуло нового практичного змістовного наповнення.
«Починаючи з 2014 року Україна та США суттєво посилили стратегічне партнерство. Так, з початку агресії РФ Сполучені Штати виділили Україні у якості безпекової допомоги (не позики чи кредиту (!), а допомоги) «для проведення підготовки сил оборони та їх оснащення озброєнням і військовою технікою з метою допомоги у захисті територіальної цілісності та непорушності кордонів, а також для досягнення взаємосумісності з НАТО» понад 2,5 млрд доларів США», – зазначив Анатолій Петренко.
Співробітництво Україна – США у сфері безпеки і оборони здійснюється в рамках триєдиного завдання Сил оборони України
Загальна політика США стосовно України зосереджена на її підтримці у просуванні реформ для зміцнення обороноздатності, розвитку демократичних інститутів, забезпечення боротьби з корупцією та сприяння економічному зростанню і підвищенню конкурентоспроможності, а також реформування оборонно-промислового комплексу.

Як зазначив Анатолій Петренко, співробітництво у сфері безпеки і оборони здійснюється в рамках триєдиного завдання Сил оборони України, а саме:
- стримування російської агресії та створення умов для відновлення територіальної цілісності України завдяки політико-дипломатичнимзусиллям;
- втілення в життя амбітної оборонної реформи відповідно до принципів та стандартів НАТО;
- реалізації закріпленого в Конституції України та Стратегії національної безпеки України прагнення українського народу щодо повноправного членства в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору.
Оборонні реформи як шлях до реалізації статусу Партнера НАТО з розширеними можливостями
У контексті прагнення України повноправного членства в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору та на практиці реалізуючи статус Партнера НАТО з розширеними можливостями, Міністерство оборони України, як наголосив Анатолій Петренко, рішуче налаштоване забезпечити успішну імплементацію оборонної реформи та, за всебічної підтримки США, зосереджує зусилля на таких основних напрямах:
- удосконалення інструментів демократичного цивільного контролю над Збройними Силами України;
- посилення інституційних спроможностей Міністерства оборони щодо формування політики, організації оборонного планування та здійснення ефективного управління оборонними ресурсами;
- розвиток оперативних (бойових, спеціальних) спроможностей Збройних Сил України відповідно до принципів і стандартів НАТО, підвищення їх здатності до виконання завдань з гарантованої відсічі збройній агресії та оборони держави.

На реалізацію цих напрямів Державним департаментом США виділено 721 млн дол. США у рамках Програми фінансової допомоги збройним силам інших держав (Foreign Military Finance – FMF) та 1,35 млрд дол. США у рамках Ініціативи безпекової допомоги Україні (Ukraine Security Assistance Initiative – USAI).
«Збройним Силам України надаються такі нелетальні та летальні види озброєння і військової техніки, як багатоцільові автомобілі підвищеної прохідності, тактичні безпілотні літальні апарати, системи захищеного зв’язку, контрбатарейні u1088 радари, прилади нічного бачення та тепловізори, снайперські гвинтівки тощо», – заявив заступник Міністра оборони з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко.
Підготувала Ольга Мосьондз