ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Про історію та українське відродження Криму розповідають нові книжки

MilitaryArt Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 11 Жовтня 2021, 9:25

Важливими складовими плану заходів з реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, нещодавно затвердженого урядом, є культурно-просвітницька, інформаційно-аналітична та освітня робота. Допомогти ефективно її проводити покликана література.

Читати також: Як відбуватиметься деокупація Криму

І чудово, що в Україні після окупації Криму з’являється чимало фундаментальних праць, які об’єктивно описують історію півострова та аналізують причини ситуації, що склалася. З видань, що побачили світ у попередні роки, варто передусім згадати збірник документів та матеріалів «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015)», опублікований 2016 року. Це наукове видання, обсягом понад тисячу сторінок, висвітлює депортаційну політику радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світової війни та у післявоєнний період, розкриває економічні, культурні аспекти входження Криму до складу УРСР, віддзеркалює боротьбу кримських татар в 1950–1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину, висвітлює проблему репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний і політичний простір.

Про події 2014 року розповідає збірка свідчень «Люди сірої зони» (2018 р.), видана Українським інститутом національної пам’яті. Свідки та жертви російського військового захоплення півострова розповідають про те, як насправді Крим опинився під контролем Росії, чим це обернулося для його мешканців та які методи дотепер застосовують російські спецслужби й силовики щодо мирних громадян на півострові.

Читати також: Як живуть люди на окупованому півострові та чому Крим – це «сіра зона»

Книга «Люди сірої зони» була видана не лише українською, а й англійською мовою

Нещодавно перелік англомовних видань про Крим поповнив переклад виданої торік «Історії Криму та кримськотатарського народу» — першого посібника з історії півострова від давніх часів і до сучасності, написаного для найширшого кола читачів. Окрім того, ця книга є підручником нового покоління, в якому реалізований принцип історичної неупередженості та вперше висвітлено історію Криму не просто як території, а через призму історії його корінного народу.

Читати також: В Інституті національної пам’яті можна безоплатно отримати понад 20 друкованих видань

Автори посібника — Гульнара Бекірова, Андрій Іванець, Юлія Тищенко, Сергій Громенко, Бекір Аблаєв — не замовчують і не перекручують складну історію створення, розвитку, розквіту, занепаду та анексії Росією держави кримських татар — Кримського ханства, яке свого часу було невіддільною складовою Східної Європи. Автори показують, що головну роль у руйнації Криму в усі часи відігравала завойовницька політика Росії. Останній розділ книги присвячений незаконній окупації Криму у 2014 році. Детально викладений сам процес окупації, наведені численні факти порушення прав людини, прав корінного народу, мілітаризації Криму, розкрита шкода, завдана економіці, екології, культурі та відносинам між народами, які населяють Крим.

Потужному внеску українського народу у відбудову Криму після Другої світової війни та депортації кримських татар присвячено працю заслуженого діяча науки та техніки Автономної Республіки Крим, дійсного члена Наукового товариства імені Тараса Шевченка, ветерана кримської науки Петра Вольвача «Українське відродження Криму». Книга побачила світ у серпні нинішнього року. В ній детально описано, як крок за кроком українці змогли перетворити спустошений після Другої світової війни та злочинної геноцидної депортації корінного народу півострів на квітучий курорт. Як у 1954 році відповідальність за депресивний регіон, що перебував на межі соціально-економічної катастрофи, «кремлівські маніпулятори» переклали на плечі багатостраждального українського народу.

Потужному внеску українського народу у відбудову Криму після Другої світової війни та депортації кримських татар присвячено працю заслуженого діяча науки та техніки Автономної Республіки Крим, дійсного члена Наукового товариства імені Тараса Шевченка, ветерана кримської науки Петра Вольвача «Українське відродження Криму»

Українці — єдина національна група, яка найменше захищена після окупації Криму, як з позицій українського законодавства, так і на території півострова, де піддається тотальному етноциду та лінгвоциду. Не менш важливою метою книги Петра Вольвача є привернення уваги суспільства до проблем кримських українців, які відіграли ключову роль як у часи повоєнного відродження Криму, так і у державотворчих процесах на межі 80-х – 90-х років минулого століття. Окремо автор акцентує на історичній ролі Першого конгресу українців Криму, який відбувся 9-11 жовтня 1992 року. На початку 1990-х років саме завдяки принциповій позиції українських громадських організацій вдалося запобігти спробі приєднання Криму до Росії. Але влада в Києві не підтримала ініціатив української громади Криму, не бачила потреби в її інституційному оформленні та діяльності, дивилася на проблеми півострова через окуляри місцевих сепаратистсько-шовіністичних урядовців. Саме це Петро Вольвач називає головною внутрішньою причиною втрати Україною Криму у 2014 році. Адже на прорахунки у проукраїнській політиці держави на півострові звернули увагу вже після його майже безопірного загарбання Росією.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Окупанти скинули на Торецьк 13 авіабомб за добу

Окупанти скинули на Торецьк 13 авіабомб за добу

На Торецьк Донецької області росіяни скинули минулої доби 13 авіабомб КАБ-250, а також місто перебувало під обстрілом артилерії.

«Помста» вражає на Сіверському напрямку: ліквідовані окупанти, склади БК та укриття

«Помста» вражає на Сіверському напрямку: ліквідовані окупанти, склади БК та укриття

Прикордонники з бригади «Помста» ліквідували щонайменше сім та поранили двох окупантів на Сіверському напрямку.

Ворожі обстріли прикордоння Чернігівщини та Сумщини: пошкоджена інфраструктура та житлові будинки

Ворожі обстріли прикордоння Чернігівщини та Сумщини: пошкоджена інфраструктура та житлові будинки

Протягом минулої доби російські загарбники здійснили 42 обстріли прикордонних територій Чернігівської та Сумської областей.

Сили оборони півдня приземлили 6 розвідувальних безпілотників

Сили оборони півдня приземлили 6 розвідувальних безпілотників

Упродовж минулої доби, 20 липня 2024 року, на півдні знищено 6 розвідувальних безпілотників, зокрема чотири ZALA та по одному «Орлан-10» і Supercam.

У Запорізькій області знищено російський ЗРК «Бук М1»

У Запорізькій області знищено російський ЗРК «Бук М1»

Сили оборони півдня України повідомили про знищення російського зенітно-ракетного комплексу «Бук М1» у Запорізькій області.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Програміст-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Стрий

Косівський РТЦК та СП

Старший Сапер

від 20000 до 120000 грн

Кропивницький

Військова частина А7343

Офіцер відділення, військовослужбовець

від 40000 до 120000 грн

Одеса

Військова частина ЗСУ

Розвідник-оператор

від 25000 до 125000 грн

Одеса

137 ОБМП

Начальник компресорної станції, військовослужбовець

від 20000 до 25000 грн

Васильків

Військова частина А1789

Оператор БПЛА ЗСУ

від 20500 до 130000 грн

Херсон, Херсонська область