ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Хто вони — майбутні «метри» армійської метрології

Прочитаєте за: 9 хв. 11 Жовтня 2021, 14:29

Про це кореспондент АрміяInform вирішив дізнатися в тих, хто робить лише перші самостійні кроки у професії — у молодих інженерів-метрологів підрозділу, що опікується військовими частинами й установами ЗСУ в західному регіоні держави.

Буквально вчора військові метрологи відзначали професійне свято. Але сьогодні вже звичайний «лабораторний» понеділок. Гудуть, виходячи на робочу потужність, стенди з вимірювальною апаратурою. І роботи на тиждень багатенько. Адже метрологічний підрозділ досить невеликий. Колектив усього у два десятки фахівців. Але без їхньої роботи не обійдеться жодна бойова військова частина. Їхнє завдання полягає в тому, щоб арта й танки влучно вели вогонь, зв’язок працював стійко, бойові літаки та кораблі надійно тримали курс, а ракетне озброєння й радари ППО мали гострий «зір» і «слух».

«Наша царина — робота з точною вимірювальною апаратурою»

Наші співбесідники і провідники у світ армійської метрології — молоді офіцери-інженери, які цього року прибули для проходження офіцерської служби. Лейтенанти Олександра Лучнікова та Володимир Олексюк — випускники кафедри метрології та стандартизації  Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба. Це єдиний військовий навчальний заклад в Україні, який готує фахівців цього профілю. Аби розібратись у всіх нюансах науки метрології, потрібно навчатися п’ять років. 

Представники цієї військової спеціальності самі про себе кажуть, що їхнє основне завдання, щоб у військах усі прилади та техніка працювали справно та впевнено. І щоб ця механіко-електрично-електронна впевненість на сто відсотків гармоніювала із «системою SI».

Для тих, хто не в курсі, що таке Міжнародна система одиниць (SI), нагадаємо: це найбільш використовувана у світі метрична система, яка в сукупності визначає правила застосування таких величин, як довжина, маса, час, сила струму, термодинамічна температура, кількість речовин, сила світла тощо. 

— Навчання було цікавим. Багато лабораторної практики. Це й не дивно, адже наша царина — робота з точною вимірювальною апаратурою. Тому маємо знати й розуміти принципи дії вимірювальної техніки, — каже Володимир. — Хоча глибинний сенс нашої роботи полягає в контролі відповідності вимірювальної техніки встановленим вимогам, у тому числі щодо точності.

Як наголошує лейтенант, армійські метрологи навчаються на кафедрі разом з цивільними студентами, але «у строю» завжди перебувають з військовими радіотехніками. Іронічно зазначає, що за метрологів змагаються і військо, і народне господарство. Бо професія потрібна та актуальна всюди.

Лише 30 відсотків часу метрологи працюють у ППД. Решта — відрядження 

Розповідає лейтенант і про один курйозний випадок. Мовляв, сутність професії метролога з ходу «просікають»… лише викладачі математики та фізики. 

— Був такий кумедний випадок: мене запросили до школи, де я колись вчився, аби розповів про мою теперішню роботу. Звісно, відгукнувся. Але… діти почали питати, як передбачити погоду: сплутали метеоролога та метролога, — сміється він. — Насправді ж наша робота не передбачає прогнозів. А виключно точні дані. Як в аптеці. До слова, ваги в аптеці теж потребують перевірки, аби похибка була в межах допуску!

Метрологічні підрозділи перебувають у підпорядкуванні Командування Сил логістики ЗС України. Ці невеличкі військові колективи мають надзвичайний попит у військових частинах і підрозділах. 

— Військові метрологи освоїли проведення поточного ремонту та відновлення систем керування вогнем бойових машин і не один рік проводять ці роботи. До прикладу, наразі наш колега лейтенант Андрій Ковальчук саме виїхав в один з бойових підрозділів, аби допомогти привести озброєння бойових машин до відповідних стандартів, — зазначає лейтенант Олександра Лучнікова.

Іноді обладнання та вимірювальну техніку привозять безпосередньо до військової частини метрологів, аби провести перевірку в лабораторних умовах. Але нерідко — вже вони їдуть «у поля», щоб забезпечити життєдіяльність військової частини. І якщо зважити у відсотках, скільки часу армійський метролог може дозволити собі провести в лабораторії, а скільки на виїзді, то вийде 30 на 70. Лише 30 відсотків часу метрологи працюють в ППД. Решта — відрядження. 

Варто додати, що військові метрологи працюють не лише з військовими частинами та установами ЗС України, їхніми послугами користуються й інші силові структури, державні підприємства, які працюють у сфері оборони та мають обладнання, за допомогою якого проводяться точні вимірювання різних фізичних величин.

І ми не випадково згадали про технічне оснащення метрологічного підрозділу. Стаціонарні лабораторії метрологів більше нагадують декорації до якогось фільму з жанру наукової фантастики. Десятки найменувань приладів, що підморгують тобі кольоровими екранчиками, видають зображення «синусоїди», діаграми та показники. Без ретельної підготовки розібратися з цим не вийде. Щоб із часом стати справжнім «метром» у своїй справі, навчання треба продовжувати й після випуску. 

— Ми хоч і отримали дипломи спеціалістів в університеті, але не практичний досвід. Зараз над цим активно працюємо за допомогою старших колег. Зокрема, підійшли до складання іспитів на допуск до самостійної роботи у відділах за напрямками, — говорить лейтенант Володимир Олексюк.

Молодий офіцер наголошує, що професійній адаптації в підрозділі їм сприяє весь колектив. Ну а безпосередніми «кураторами» входження в професію є начальники відділів — досвідчені офіцери-метрологи. 

Нюансів, про які не розповідають в академічних аудиторіях, багато

Нюансів у цій роботі багато. Особливо технічних. Адже поряд із сучасною вимірювальною апаратурою тут можна зустріти ще й прилади на «ламповій» схематиці. Вони собі працюють, а значить — їх треба досконало знати. І метрологи кажуть, що такий симбіоз архаїчності та модерності в їхній професії не є чимось негативним. Умовно, метрологічні прилади вимірювання можна згрупувати за напрямками: радіовимірювальні, електровимірювальні, механічні та сервісні.

У метрологів Західного регіону зберігаються чотири вихідні еталони Збройних Сил України — еталони маси, тиску, плоского кута й довжини.

Прилади, що призначаються для вимірювання ваги, об’єму та подібних параметрів — практично вічні. До слова, в метрологічному підрозділі зберігаються чотири вихідні еталони Збройних Сил України — еталони маси, тиску, плоского кута й довжини. 

Інші групи — радіо-, електро- та сервісні вимірювальні прилади. І тут, як не крути, потрібна поступова заміна приладів. Пояснюється це ось чим: кожен електронний прилад має всередині елементи, які виходять з ладу: лампи, транзистори, мікросхеми. Деякі складники вже просто відсутні на ринку. В інших випадках: здуття конденсатора чи транзистора з їхньою подальшою заміною впливає на точність роботи вимірювального пристрою. Тому військові метрологи постійно закупляють нове обладнання, ставлять його у стрій. Але поки не відмовляються і від роботи на приладах, що вироблені в 70-80 роках минулого століття. Хоч така апаратура і розганяється до робочих параметрів значно довше, і спектр показників дає вужчий, але зі своїм завданням справляється. Трапляється, що вимірювання та калібрування можна завершити за годину. А іноді — через вік апаратури — ту саму процедуру можна робити й тиждень.

Лейтенант Володимир Олексюк навіть демонструє таких «діда» та «онука», що розмістилися на одному лабораторному стенді. 

— Ось два осцилографи, що мають абсолютно тотожне призначення. Але один працює моментально — варто лише кнопку натиснути. Інший треба підганяти вручну. Та й розігрівається він до робочих параметрів довго, — говорить офіцер.

Проте додає, що вчитися треба і на такій апаратурі. Бо саме володіння широким спектром навичок на всій лінійці вимірювальних приладів і пристосувань, незалежно від епохи виробництва, робить з фахівця професіонала своєї справи.

Наш досвід надзвичайно цікавий партнерам із-за кордону

У метрологів також є і пересувні лабораторії вимірювальної техніки на базі військових вантажівок. Вони виїжджають безпосередньо на місце дислокації військ та проводять роботи всієї номенклатури засобів вимірювань Сухопутних військ, Повітряних Сил, ДШВ, ССО тощо.

Військові метрологи працюють і в районі проведення операції Об’єднаних сил. Практично з перших днів військового протистояння із загарбниками є потреба в роботі фахівців цієї спеціальності. Адже відновлення бойової техніки та озброєння в умовах прифронтових ремонтних майстерень у форматі робіт виїзних бригад передбачає, що поруч завжди буде фахівець, який на визначеному етапі ремонту проведе метрологічне обслуговування зразка озброєння. Рахунок військових метрологів у відновленні можливостей нашої бойової техніки давно вже перевалив за дві тисячі одиниць. 

— Мій начальник відділу нещодавно повернувся з ротації до району проведення ООС, — говорить лейтенант Олександра Лучнікова. — Може детальніше розповісти про це.

«У районі проведення ООС дуже напружений графік роботи. Ми працюємо з представниками бойових підрозділів. Фактично щодня виїжджаємо у нове місце»

І дійсно, над робочим місцем майора Тараса Постного — український прапор з побажаннями від побратимів з різних бойових підрозділів. Та більше десятка грамот і подяк від командування Збройних Сил і від міжнародних партнерів. 

— Справді, в ООС дуже напружений графік роботи. Ми працюємо з представниками бойових підрозділів. Фактично щодня виїжджаємо у нове місце. А ще наш досвід надзвичайно цікавий партнерам із-за кордону. З 2018 року ми беремо участь у міжнародних військово-практичних технічних конференціях з питань армійської метрології. Бо іноземців цікавить наша робота саме «в полях». Оскільки більшість європейських армій нині не мають спеціалізованих військових метрологічних підрозділів. Все віддано цивільним підрядникам. Або заводам-виробникам, де проводиться ремонт техніки та озброєння. Ми ж маємо унікальний досвід бойового застосування, — розповідає офіцер. — Крім того, деякі армії у Європі ще досі використовують зразки бойової техніки та озброєння виробництва СРСР. Ті ж самі Словаччина, Польща. Постійно обмінюємось досвідом з колегами з цих країн.

Попри те, що колектив військових метрологів Західного регіону маленький і постійно залучений до виконання фахових завдань, офіцери та сержанти, які проходять тут службу, не пасуть задніх у бойовій і професійній підготовці. Наприклад, нещодавно відбувся завершальний етап конкурсу Командування Сил логістики ЗСУ серед метрологічних груп. І наші візаві посіли в ньому перше місце! 

— Змагалися з колегами в різних дисциплінах, — розповідає лейтенант Володимир Олексюк. — Це, зокрема, рівень фізичної і технічної підготовки та виконання завдань за призначенням. Кожен етап вимагав викластись на всі сто. І ми це зробили: показали і силу, і професійність, і згуртованість нашого підрозділу!

10 жовтня, у неділю, працівники метрології та стандартизації відзначали професійне свято. І не просто тихо святкували його в родинному колі, а й брали участь в першому Українському військовому забігу MILITARY RUN UA в Києві. Честь армійських метрологів західного регіону відстоювала офіцерка, інженер старший лейтенант Анастасія Полянська, яка гідно подолала всю дистанцію.

На перший погляд, їхня робота непомітна. Але без неї — нікуди: ані на війні, ані у народному господарстві. Побувавши в гостях в армійських метрологів і побачивши, скільки всього корисного і складного робить невелика за чисельністю група професіоналів, як дбайливо вони опікуються молодими фахівцями і готують їх до виконання робіт, переконався — це ТОЧНО важлива робота!

Фото та відео автора

9
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook