ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Посилення обороноздатності: які зміни чекають на Міноборони та Збройні Сили України

Прочитаєте за: 5 хв. 23 Вересня 2021, 9:38 22

Днями на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки відбулась презентація проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань національної безпеки і оборони щодо посилення демократичного цивільного контролю над Збройними Силами України, удосконалення питань військового керівництва та процедур оборонного планування».

У чому особливості та важливість цього законопроєкту в контексті посилення оборонних спроможностей України та реформування національного війська відповідно до сучасних принципів та стандартів країн-членів НАТО, розбирався кореспондент АрміяInform.

‒ Одним із ключових напрямків комплексного функціонального огляду системи оборонного менеджменту в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, основна фаза якого щойно завершилась, було урядування у сфері оборони. Нова модель урядування у сфері оборони потребує багатьох законодавчих змін. Наразі в парламенті відбулася презентація цього важливого документа, повідомив АрміяInform державний експерт експертної групи доктрин і стратегій Директорату політики у сфері оборони Міністерства оборони України Дмитро Музиченко.

Суть новацій

Проєкт Закону, який розглянутий у комітеті Верховної Ради України, спрямовано на реалізацію стратегічного курсу на набуття повноправного членства України в ЄС та Північноатлантичному альянсі з метою створення правової бази трансформації інституційної моделі оборони України на засадах, принципах та нормах країн-членів НАТО.

Особливості законопроєкту полягають у посиленні демократичного цивільного контролю над ЗС України, чіткого окреслення повноважень, підзвітності та відповідальності ключових посадових осіб, удосконалення питань військового керівництва та процедур оборонного планування з урахуванням практик держав-членів НАТО та ЄС, а також уточнення переліку та змісту документів оборонного планування відповідно до принципів та стандартів НАТО.

Цим законопроєктом запропоновано внести зміни до 18 законів України.

Ключові зміни

У документі, наприклад, внесено зміни до Закону України «Про національну безпеку України», де чітко визначено підпорядкованість, підзвітність, відповідальність та взаємовідносини військових посадових осіб.

Міністр оборони України підпорядковується Президентові України як Верховному Головнокомандувачу ЗСУ. Міністр оборони в координації з Головнокомандувачем ЗСУ надає військові консультації та рекомендації Президенту України. Він підконтрольний та підзвітний Верховній Раді України.

Головнокомандувач ЗСУ є вищою військовою посадовою особою, яка відповідає за готовність Збройних Сил України та переданих у його підпорядкування сил і засобів інших складових сил оборони до виконання покладених завдань і за управління їх застосуванням.

Він призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за поданням Міністра оборони України. Головнокомандувач ЗСУ підпорядкований, підконтрольний та підзвітний Міністру оборони.

Ключові зміни, які запроваджуються, можна подивитися у спеціально підготовленій інфографіці.

Крім того, у законопроєкті запроваджені важливі поняття: політика у сфері оборони, генерування військ (сил), повноваження у сфері безпеки і оборони, застосування військ (сил), спроможність сил оборони, управління військами (силами), галузеві (відомчі) стратегії, вище командування та уточнено інші.

Визначено складові системи Міністерства оборони України: апарат, розвідувальний орган та установи, заклади, підприємства та організації, що забезпечують виконання завдань та функцій Міноборони або належать до сфери його управління, Збройні Сили України, Державна спеціальна служба транспорту, Військова служба правопорядку у Збройних Силах України, Війська кібероборони, а також Національна гвардія України під час введення правового режиму воєнного стану.

Читайте також: Як реформувати систему оборонного менеджменту?

Вводяться обмеження щодо призначення на посади Міністра оборони та його заступників осіб, які до призначення на посади проходили військову службу та після звільнення з якої минуло менше ніж 5 років (Положення набирає чинності з 01.01.2024 р.).

Запроваджуються галузеві (відомчі) стратегії як документи стратегічного планування діяльності державних органів, які розробляються та затверджуються відповідними керівниками після затвердження Стратегії національної безпеки України.

У законопроєкті уточнено завдання Державної спеціальної служби транспорту в особливий період. З настанням особливого періоду служба приводиться в готовність до виконання завдань за призначенням в умовах дії правового режиму воєнного стану і виконує визначені планами завдання із забезпечення стійкого функціонування транспортної інфраструктури в інтересах ЗСУ та інших складових сил оборони.

Також цікаво, що особливості діяльності Сил спеціальних операцій Збройних Сил України та Сил територіальної оборони України визначаються Законом України «Про основи національного спротиву».

Про фінансування сектору безпеки та оборони

Обсяг видатків на фінансування сектору безпеки і оборони має становити не менше  ніж 5% запланованого обсягу внутрішнього валового продукту, з яких не менше ніж 3% запланованого обсягу внутрішнього валового продукту ‒ на фінансування сил оборони.

Під час дії особливого періоду обсяг видатків на фінансування сектору безпеки і оборони збільшується з урахуванням потреб у оборонних витратах, необхідних для стримування і відсічі збройної агресії проти України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.

Формування таких потреб здійснюється з урахуванням заходів, передбачених Планом оборони України, Мобілізаційним планом України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Очікувані результати

‒ Насамперед, це внесення змін до законодавства в питаннях посилення демократичного цивільного контролю над ЗСУ, ‒ поінформував АрміяInform заступник генерального директора Директорату – керівник експертної групи доктрин і стратегій Директорату політики у сфері оборони Міністерства оборони України В’ячеслав Дем’яненко. – Має бути остаточно розмежовано повноваження Міністра оборони України, Головнокомандувача ЗСУ, командувача Об’єднаних сил ЗСУ, командувачів видів, родів військ (сил) ЗСУ. Буде розмежовано основні функції Міноборони та Генерального штабу ЗСУ. Підзаконні нормативно-правові акти повинні бути приведені відповідно до законодавства України. І ключова позиція – здійснення переходу на нові стандарти управління, які враховують відповідні стандарти країн-членів НАТО. Процес внесення змін до проєкту закону ведеться дуже активно. Сподіваємось, що незабаром завершиться робота над законопроєктом.

11

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Важливо, Публікації