ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Що треба знати під час мінометного обстрілу

Лайфхак Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 17 Вересня 2021, 13:57

Противник продовжує порушувати мінські домовленості, систематично обстрілює позиції Збройних Сил України та цивільні об’єкти, дуже часто використовуючи міномети. Тож, не зайвим буде нагадати особливості виживання під мінометним вогнем. Учасник бойових дій, професійний військовий інженер, полковник запасу Василь Глюза розповів кореспонденту АрміяInform про це детальніше.

За його словами, постріл з міномета досить гучний, і його можна почути з досить великої відстані. Міна в повітрі рухається до цілі з характерним звуком. Досвідчені воїни за звуком можуть визначити, у який бік вона летить. Міна вибухає під час удару об землю, а осколки летять вгору та в різні боки від епіцентру. Тому людина, автомобіль, легкі споруди — дуже вразливі цілі. Наприклад, 82-мм міна відносно легка, під час її підриву утворюється «рій» з 400–600 осколків. Будь-яка перешкода, як от цегляна, бетон, бронетехніка, дерево, електроопори здатні непередбачувано змінювати напрямок польоту осколків.

Важливо знати характеристики мінометів

Василь Глюза наголосив, що для того, аби розуміти, як вберегтися під час мінометного обстрілу, потрібно знати принцип дії мінометів різних калібрів. Приміром, радіус ураження 82-мм міни становить не менше 18 м. На рівній місцевості під час вибуху трава викошується майже повністю. У той же час піхота, яка не встигла залягти,  гарантовано вражається в радіусі 30 метрів. Розліт окремих осколків може становити 100–150 м. Вирва від вибуху міни, навіть якщо вона потрапить на максимальну глибину, буде незначною: діаметр — 1 метр, глибина — близько 50–60 см. 82-мм міни не призначені для знищення укріплень — вони розраховані на осколкову дію й вибухають раніше ніж проникають в ґрунт.

Максимальна дальність стрільби 82-мм міномета до 4000 м, мінімальна 85–100 м. Для маскування міномет та боєприпаси переважно переносять вручну. Тому мінометні обстріли часто бувають неочікуваними та короткочасними. Після обстрілу мінометники швидко розбирають міномет і змінюють позицію, щоб уникнути вогню у відповідь.

Якщо брати 120-мм міни, то вони гарантовано вражають піхоту, яка залягла в радіусі 25 м, а ті, хто не встиг лягти — у радіусі 60 метрів. Водночас розліт осколків може досягати й до 250 метрів. Вага вибухового заряду шіснадцятикілограмової фугасної міни становить 3,93 кг. Фугасна міна на максимальній глибині в ґрунті створює вирву діаметром 3–4 м та глибиною до 1 м. Міна здатна пошкодити інженерні споруди та легкоброньовану техніку. При цьому 120-мм міномет здатний вражати цілі на відстані 7 км, а сучасними боєприпасами — понад 8 кілометрів. Мінімальна дальність ведення вогню становить 480 м.

Що робити під час мінометного обстрілу

За словами Василя Глюзи, передбачити дії ворожих мінометників складно. Переважно вони роблять один пристрілочний постріл (димова або запалювальна міна) в бік цілі, за місцем вибуху вводять поправки, після чого відкривають вогонь всією батареєю. Після першого вибуху є деякий час, щоб залягти або знайти укриття.

Як правило, з мінометів обстріл ведуть серіями в 6–10 пострілів, потім пауза і знову — вогонь, аби добити цілі. Зазвичай таких серій більше трьох не буває.

Отже, якщо потрапили під обстріл, необхідно негайно лягти на землю й ні в якому разі не вставати. Під час вище згаданої паузи між обстрілами необхідно по-пластунськи рухатися до найближчих складок місцевості або штучного укриття. Чим нижче будете перебувати, тим вищий шанс вижити.

Необхідно врахувати, що кущі, а також окремі дерева, електроопори тощо викликають вибух міни в повітрі. Як результат —  площа ураження збільшується, а осколки можуть непередбачувано змінювати траєкторію руху.

Якщо когось поранено, то допомогу слід надавати лише після закінчення обстрілу, за можливості перемістивши людину в укриття. Слід пам’ятати, що обстріл може розпочатись знову в найнеочікуваніший момент.

Перебуваючи в зоні можливого мінометного обстрілу, не знімайте шолом та бронежилет,  засоби індивідуального захисту не раз рятували життя воїнам.

Слід зважити ще на один важливий аспект, який становить загрозу: нерідко міни не вибухають. Причин цього може бути безліч — від м’якого ґрунту до банального неспрацювання підривника. Таку міну в жодному разі не чіпайте, ймовірність вибуху досить висока.

Наостанок Василь Глюза додав, що відпрацьовувати та тренувати свої дії на випадок мінометного обстрілу необхідно до того, як потрапите в зону бойових дій. Якщо в підрозділі є військовослужбовець, який був під мінометним обстрілом раніше, слід врахувати його поради — вони можуть врятувати життя.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Майже 500 ударів за добу: у Запоріжжі є загиблий внаслідок обстрілів

Майже 500 ударів за добу: у Запоріжжі є загиблий внаслідок обстрілів

Упродовж доби окупанти завдали 496 ударів по 14 населених пунктах Запорізької області. Внаслідок ворожої атаки на Пологівський район троє людей поранені, одна — загинула.

168 боєзіткнень за добу: ЗСУ стримують натиск ворога на ключових напрямках

168 боєзіткнень за добу: ЗСУ стримують натиск ворога на ключових напрямках

Загалом, від початку минулої доби відбулося 168 бойових зіткнень. Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися вглиб нашої території, завдаючи йому вогневого ураження.

«Поспішати можна лише в пеклі»: історія фронтового водія Ігоря Отюцького

«Поспішати можна лише в пеклі»: історія фронтового водія Ігоря Отюцького

На фронті він отримав позивний «Волга», бо в розмовах з побратимами часто згадував авто, яке йому дісталося від батька — кадрового військового, з котрим його родина вдосталь наїздилася по гарнізонах.

Бундесвер рветься в космос: оборонне відомство ФРН замовило розробку багаторазового гіперзвукового літака

Бундесвер рветься в космос: оборонне відомство ФРН замовило розробку багаторазового гіперзвукового літака

Багаторазовий гіперзвуковий дослідницький літак доручило розробити стартапу POLARIS Raumflugzeuge Федеральне управління обладнання, інформаційних технологій та сервісної підтримки Бундесверу Німеччини (BAAINBw).

«Мирні» угоди країни Z: Литовсько-радянський мирний договір

«Мирні» угоди країни Z: Литовсько-радянський мирний договір

Литва проголосила незалежність від російської імперії 16 лютого 1918 року.

Абсурд від ворожих Telegram-каналів: фейкороби з рф виправдовуються після чергового обстрілу

Абсурд від ворожих Telegram-каналів: фейкороби з рф виправдовуються після чергового обстрілу

Світло ледь пробивається крізь завали зруйнованих багатоповерхівок. Вікна пологового будинку в Одесі вибиті вибуховою хвилею, уламки цегли — у коридорах станції «швидкої».

ВАКАНСІЇ

DevOps engineer

від 55000 до 130000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

Сапер, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Майстер виробничого відділення

від 20000 до 21000 грн

Запоріжжя

Військова частина А3130

Навідник мінометного розрахунку

від 25000 до 125000 грн

Одеса

35 ОБрМП ім. контр-адмірала Михайла Остроградського

Радіотелефоніст 23 ОМБр

від 20800 до 190000 грн

Вся Україна

23 ОМБр

Стрілець

від 22000 до 50000 грн

Шостка

Військова частина 3022 НГУ

--- ---