ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Запад-2021»: дуже мало «оборонних» дій

Прочитаєте за: 8 хв. 14 Вересня 2021, 20:38 10

З 10 вересня на полігонах Російської Федерації та Республіки Білорусь розпочалась активна фаза масштабних військових маневрів «Запад-2021». Офіційно задекларовано, що навчання відбудуться на 14 військових полігонах (9 російських та 5 білоруських), а також в акваторії Балтійського моря. У них беруть участь 200 тис. військовослужбовців, задіяно близько 760 одиниць техніки, з яких 290 танків, 240 гармат, реактивних систем залпового вогню і мінометів, а також 80 літаків та 15 кораблів.

Сценарій навчань – «відбиття зовнішньої агресії»

Ще перед початком навчань Росія і Білорусь офіційно заявили, що в основі їх лежить сценарій виключно відбиття зовнішньої агресії, тобто цілком оборонний характер. Озвучуючи місяць тому на брифінгу задум маневрів, начальник Генштабу ЗС ‒ перший заступник міністра оборони Білорусі  Віктор Гулєвіч зазначив, що під час його складання «був використаний один із можливих варіантів розвитку військово-політичної обстановки, яка передбачає загострення міжнародних протиріч до рівня, здатного привести до дестабілізації обстановки в регіоні й розв’язання агресії проти Союзної держави». 

Тобто на Союзну державу хтось має здійснити напад, і його будуть відбивати спільні 200-тисячне угрупування (дуже сумніваюсь, що у світі знайдеться такий «агресор», який здійснить напад на Росію і Білорусь. – Авт.).

За легендою навчань, території ворогуючих сторін і державні кордони визначені умовно. З одного боку ‒ «Північні», які представляють таку собі Союзну державу, до якої увійшла «Республіка Полісся» та «Центральна Федерація» (визначити не важко, хто зашифрований під цими назвами. ‒ Авт.). А з іншого боку ‒ «Західні» ‒ коаліція (зацікавлених у агресії проти СД. – Авт.) держав під назвами «Няріс», «Помор’я» і «Полярна Республіка», а також «міжнародні терористичні організації». Тут теж є доволі прозорий натяк на тих, кого в Союзній державі вважають противником, – сусідів Білорусі (чи то Республіки Полісся) Польщу і Литву, а також Північноатлантичний альянс, в якому ці держави перебувають. 

Також «ворогом» на маневрах є «міжнародні терористичні організації». Саме через їхню діяльність зростає кількість місцевих незаконних збройних формувань і сепаратистських угрупувань. Усе це спричинило кризову ситуацію і наростання конфлікту. При цьому організації мають зовнішню підтримку. Про них йтиметься далі.

А загалом, за легендою «Запад-2021», головною причиною загострення обстановки є прагнення «Західних» дестабілізувати обстановку на території Республіки Полісся і домогтися погіршення відносин між суб’єктами Союзної держави, змінити політичне керівництво в Республіці і приєднати її західні області до «Няріс». Однак, не досягнувши своїх цілей і не зумівши ініціювати внутрішній збройний конфлікт у «Поліссі», «Західні» стали реалізовувати більш радикальні заходи і вдалися до агресії проти Союзної держави. 

Зі свого боку Республіка Полісся і Центральна Федерація, «спираючись на загальнонаціональні норми міжнародного права», прагнуть забезпечити стабільність у регіоні, зберегти свою територіальну цілісність і незалежність. Для цього вони мають виконати «комплекс заходів» із застосуванням РУВ (регіонального угрупування військ (сил), який буде адекватним рівню військової загрози. 

Загрози для сусідів

Сценарій цих навчань зовні виглядає як  «оборонний». Але тут дещо бентежать інші факти. Концентрація великої кількості російських військ у центрі Європи становила потенційну загрозу для багатьох європейських країн, адже ніхто не забував російські військові навчання у 2008 і 2014 роках, і їхні наслідки. 

У 2008 році агресія РФ проти Грузії безпосередньо розпочалася після тодішніх маневрів «Кавказ-2008». Завданням Кремля була провокація Тбілісі і концентрація військ біля кордонів, яку провели під виглядом навчань. Захоплення українського Криму і частини Донбасу у 2014 році теж відбувалось під прикриттям військових маневрів російської армії, які вона проводила на південно-західному і чорноморському напрямках.

У наступні роки російські військові відпрацьовували свої стратегічні дії в інших регіонах РФ: «Восток-2018», «Центр-2019» та «Кавказ-2020». 

До речі, торішні стратегічні командно-штабні навчання «Кавказ-2020», які охоплювали території Південного військового округу, а також райони Чорного і Каспійського морів, деякі військові експерти пов’язували «Кавказ-2020» із загостренням конфлікту в Нагірному Карабасі, яке почалося відразу після завершення навчань.

І ось 2021 рік, Росія (бо фактично вона задіяла переважну кількість сил і засобів) знову повернулась на захід, Союзна держава звідти відчула для себе «серйозну небезпеку». 

Тут також варто згадати і про постійні порушення повітряних кордонів російськими військовими літаками або недавній інцидент із британським кораблем у Чорному морі. Усе це схоже на те, що Росія випробовує Захід, щоб виявити так звані червоні лінії ‒ межу, яку не слід переступати. Це і є безпосередня загроза для всіх сусідів Росії. Ця загроза полягає в непередбачуваності. Під час навчань може статися будь-що. І про це інформовані в Альянсі. Ризик провокації існує на кордоні і з Польщею, і з Литвою.

«Білоруська» фаза і нові тенденції дій військ під час навчань «Запад»

Щодо самих навчань, вони відбувались раз на два роки в Білорусі і РФ, і їх поєднували з маневрами Колективних сил оперативного реагування (КСОР) країн-учасниць ОДКБ. «Запад-2021» налічує  дві фази. Перша з них – «білоруська».

МО Республіки Білорусь офіційно повідомило, що для відпрацювання завдань у межах маневрів на території Білорусі задіяні: 230-й загальновійськовий полігон «Обуз-Лесновський», 174-й навчальний полігон ВПС і військ ППО «Доманівський», 210-й авіаційний полігон «Ружанський» і полігон «Брестський».

Саме ця фаза навчань націлена на відпрацювання захисту Союзної держави РФ і РБ. Але до теперішніх маневрів, як визнають військові експерти, залучено навіть менше особового складу і техніки, ніж чотири роки тому на маневрах «Запад-2017». За даними МО Республіки Білорусь, участь у навчаннях на її території взяли близько 12 800 осіб, зокрема 2,5 тис. осіб ‒ російські військовослужбовці і 50 казахстанських військовослужбовців зі складу КСОР ОДКБ.

Крім того, було задіяно 350 одиниць бронетанкової техніки: близько 140 танків, близько 110 одиниць артилерії і РСЗВ, а також більш ніж 30 літаків і вертольотів. Отже, із заявленої на навчання «Запад-2021» кількості сил і засобів, лише невеликий відсоток тренується відбивати агресію проти Союзної держави. Виходить, що решта військ (180 тис. осіб) мають інші плани і сценарії навчань і тренуватимуться на російських полігонах.

За офіційними даними, у Росії основна частина маневрів буде проводитись на полігонах «Кирилівський», «Струги Червоні», «Муліно», «Погоново», «Хмелівка», «Правдинський», «Добровольський», «Дорогобуж», «Вольський».

Реалізуючи подібну схему проведення військових навчань, Росія намагається обійти норми так званого Віденського документа, (міжнародної угоди про підвищення заходів транспарентності й відкритості армій. ‒ Авт.).

Росія ж, як завжди в таких випадках, намагається приховати свою військову діяльність і навіть в даній ситуації «розсіює» кількість учасників і місця проведення різних етапів навчань, навмисно, щоб не звітувати перед світовою громадськістю, заявляє меншу від реальної кількість сил і засобів.

До другої частини навчань «Запад-2021», яка триває на території Росії,  приєднались військові з восьми держав ‒ Вірменії, Казахстану, Таджикистану, Індії, Киргизстану, Монголії, Сербії та Шрі-Ланки. Пресслужба Західного військового округу РФ повідомила про прибуття 500 військових із інших країн. Крім них Збройні сили (ЗС) Китаю, В’єтнаму, М’янми, Пакистану та Узбекистану відрядили спостерігачів.

«Росія проводить масштабну демонстрацію всіх своїх сил і боєздатних частин, розташованих уздовж західного кордону»,  ‒ розповідає видання Deutsche Welle. І уточнює, що формат «Запада» змінився: «Навчання, на які Мінськ міг впливати, тепер перетворюються в ширму для величезного російського військового шоу».

Командувач військами Західного військового округу РФ Олександр Журавльов повідомив, що під час «Западу-2021» буде відпрацьовуватися приховане розгортання військ, а також тестуватися спільна робота підрозділів військової поліції, військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту та матеріально-технічного забезпечення. Тут дуже мало від «оборонних» дій. 

Крім того, особливу увагу на маневрах приділятимуть нестандартним діям батальйонних тактичних груп під час відбиття повітряних і наземних ударів. Російська армія поступово імплементує в регулярні війська досвід, здобутий під час останніх військових конфліктів у Сирії і Україні. Тобто генерал вже навіть не приховує, що російська армія має досвід дій в Україні. На даних навчаннях, за словами командувача ЗахВО, головна увага буде приділятись радіоелектронній боротьбі проти безпілотників і відпрацюванню методів ведення нелінійної війни.

Загрози для України

Для України «Запад-2021» теж несе кілька доволі серйозних загроз. Хоч Росія цього офіційно не визнає, але між нами вже восьмий рік триває війна і точаться бойові дії різної інтенсивності. Після певних подій у Білорусі невизнаний її президент Лукашенко відверто вороже ставиться до України і погрожує російським озброєнням, яке планує розмістити поблизу українсько-білоруського кордону.  

Навіть у легенді навчань «Запад-2021» (протидія «терористам, які мають зовнішню підтримку») співзвучна з претензіями Москви і Мінська на адресу Києва. Російські спецслужби на найвищому рівні постійно заявляють, що на території нашої країни  нібито діють табори з підготовки терористів і диверсантів, яких засилають до окупованого Крим і на територію РФ. А нещодавно, буквально за місяць до початку навчань, уже Лукашенко  звинуватив  Україну в підготовці бойовиків і перекидання зброї до Білорусі. 

Тобто відпрацювання на навчаннях дій щодо «боротьби з міжнародними терористами» Росія може мати сценарій агресії проти нашої держави, виправдовуючи свої дії «владнанням кризової ситуації». Саме так свого часу у 2008-му вона вчинила в Грузії.

Росія дуже полюбляє підступні «гібридні» методи. Враховуючи чергове загострення в районі проведення ООС, можливі російські провокації є дуже небезпечними.

Інший момент, який стосується окупованих територій Донбасу і Луганщини, це те, що Росія відмовилась продовжувати мандат спостерігачам ОБСЄ на КПП «Донецьк» і «Гуково». Тепер за бажання Москва взагалі безконтрольно може перекидати будь-яку кількість озброєння, бойової техніки і особового складу для воєнних дій проти України. Отже, озброєння, яке виводитиметься після навчань з Білорусі, може цілком опинитись на непідконтрольних Україні територіях.

Нині тривають процеси, які можна назвати «поглинанням Росією Білорусі», Президент Росії Володимир Путін і Олександр Лукашенко мають невдовзі схвалити пакет «дорожніх карт» щодо інтеграції Білорусі та РФ. Після того, як буде створений «єдиний оборонний простір», цілком можливо, що частина російських військ після навчань може залишитися на території Білорусі. Москва вже давно намагається заснувати тут свої військові бази, розмістити літаки чи відкрити спільні «тренувальні центри». 

Тож ж із північного напрямку в нас теж зростає небезпека. Знаючи підлість і підступність Росії, ми маємо бути завжди готові до рішучих дій із захисту своєї Вітчизни.

10

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Мітки: ,

Захищаємо світ

00
00
00
Blogger pool, Публікації