ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як тренуються українські військові VIP-охоронці

Прочитаєте за: 4 хв. 12 Липня 2021, 14:07

Не за горами святкування 30-ї річниці Незалежності України, і в ці дні до нас завітають очільники іноземних держав та керівники оборонних відомств країн-партнерів. Хто охороняє іноземних міністрів оборони під час візитів до нашої країни?

Мало кому відомо, що особисту охорону найвищих військових начальників та керівників оборонних відомств, які прибувають з візитами до України, здійснює не Державна служба охорони чи відповідні підрозділи СБУ, а військовослужбовці Центру спеціального призначення (протидії диверсіям і терористичним актам) Військової служби правопорядку, якому днями виповнилося 15 років. Кореспондент АрміяInform мав нагоду спостерігати за проведенням їхніх занять на курсах особистої охорони.

Відділення особистої охорони Центру сформовано у 2013 році. Заняття з базової підготовки охоронців ОВП (особливо важливих персон, VIP) проводилися і з допомогою іноземних інструкторів. Зокрема, великий вклад у становлення українського спецпідрозділу військової поліції зробили литовські колеги: після проходження їхніх інструкторських, додаткових курсів кілька досвідчених військовослужбовців здобули право вже й самим тренувати українських військових VIP-охоронців.

Як «народжуються» військові охоронці особливо важливих персон?

На курси приходять не жовтороті солдатики, а бойові офіцери та сержанти регіональних підрозділів спеціального призначення, які за півтора місяця лише здобувають специфічні навички персональної охорони, вдосконалюють уміння працювати зі зброєю тощо.

— Головний критерій — бажання навчитися чогось нового, — говорить Сергій, старший офіцер відділення особистої охорони.

Треба зауважити, що власний шлях інструкторів та бійців підрозділів до нинішніх посад найрізноманітніший. Наприклад, інструктор Сергій розпочинав свою службу у спеціальному підрозділі МВС, а начальник відділення, старший інструктор курсу охорони ОВП Микола — у Повітряних силах тощо… Об’єднує всіх цих міцних небагатослівних чоловіків з уважним поглядом любов до спорту та обраної професії.

Випускник литовських курсів інструкторів Микола в Центрі спеціального призначення — з 2010 року. Про нинішніх «курсантів» говорить, що рівень підготовки цих молодих хлопців помітно зростає щодня.

— З регіональних відділень надсилають найбільш підготовлених фахівців, — розповідає начальник відділення особистої охорони Центру. — Найбільш дисциплінованих — це головне, добраних за особистими даними, фізичною, вогневою підготовкою… У нас приблизно 70% часу підготовки відведено основному предмету — охороні ОВП, але є ще 30% на вогневу, інженерну підготовку, тактичну медицину та інше.

У кожного виду «загальновійськової» підготовки є свої особливості, пов’язані з персональною охороною: наприклад, вогнева підготовка враховує стрільбу по цілі, коли одночасно потрібно прикривати «об’єкт» або чітко взаємодіяти з напарниками  залежно від виду побудови охорони.

Чи справді особисті охоронники повинні прикривати ОВП власним тілом?

— Це основний принцип охорони, — відповідає старший інструктор. — Саме це головна ціль групи — опинитися між загрозою та об’єктом охорони. Причому загрозою не обов’язково може бути, умовно кажучи, терорист із пістолетом. Це може бути й імовірна загроза — просто людина, яка проходить повз об’єкт охорони, але ми всіх оцінюємо як вірогідну загрозу і відповідно перекриваємо небезпечні напрямки.

Контроль занять відбувається за стандартами НАТО, коли використовуються так звані чек-листи. Кожний етап вправи отримує свою позначку: «виконано» чи «не виконано»; «так» чи «ні»; постановка автомобілів; зайняття секторів; перевірка безпечності підходів; вихід і таке інше. Інструктор спостерігає за виконанням дій «на залік» і лише проставляє: «плюс», «плюс», «плюс»… Якщо «мінус», в наступній спробі цей елемент знову контролюється — поки весь чек-лист не буде відпрацьований.

Тренування охоронців відбуваються на майданчику навчально-тренувального комплексу, який Центр обладнав виходячи зі своїх потреб. Наприклад, приміщення для тренування  силового штурму будівель — так званий кілл-хаус — використовуються і на курсах теж. Тут відділення відпрацьовує охорону  в приміщенні, де під керівництвом інструкторів створена обстановка «ресторану», встановлена «барна стійка» тощо.

Центр спеціального призначення (протидії диверсіям і терористичним актам) готовий захистити високопоставлених гостей України

— Ніхто не буде ризикувати своїми громадянами, — розповідає начальник Центру Богдан Столярчук. — Ми запрошуємо велику кількість іноземних делегацій, багато гостей очікується на День Незалежності, і їхня безпека — надзвичайно важливе завдання, яке, крім нас, ніхто не виконає. У назві нашого Центру спеціального призначення є слова «протидії диверсіям і терористичним актам», а це включає також і протидію терактам проти фізичних осіб.

За словами керівника Центру, кожен офіцер проходить підготовку всіх можливих видів, тому й особисті охоронці так само вправні в гірській, десантній чи водолазній підготовці, як і решта особового складу. Наприклад, поряд із охоронцями ОВП тренуються групи спецпризначення, які за планом відпрацьовують безпарашутне десантування з висоти шість метрів та спуск по стіні чи штурм будівлі.

Випускник інституту фізичного виховання старший офіцер відділення спеціального призначення Олександр розповідає, що в когось об’єктивно краще виходить штурм будинку чи захоплення автомобілю з терористами, а в когось — альпіністська підготовка, проте в усіх бійців Центру рівень потрібних навичок дуже високий.

— У нас немає яскраво вираженої «специфікації» якогось окремого виконання етапу альпінізму чи стрільби, — розповідає Олександр. — Усі хлопці універсальні, ми намагаємося покращувати результати в усіх видах підготовки, яка може знадобитися під час непередбачуваних ситуацій в бойовій обстановці.

13

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram