
Першого вересня у строю Державної гімназії-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус», що в Харкові, стоятимуть понад 600 кадетів і кадеток. Цьогорічна вступна кампанія залишилася позаду, тож, поки вихованці на канікулах, командири підрозділів та викладачі організували ремонт у приміщеннях і на закріпленій території.
Так, особливу увагу нині приділяють розширенню гуртожитку для кадеток. Адже цього року до 9–10 класів набрано рекордну за всю історію навчального закладу кількість — 70 юних панянок.

— Велику гордість у всього колективу викликає рекордний конкурс під час вступних випробувань 2021-го серед дівчат, — каже начальник Кадетського корпусу генерал-майор Олексій Середа. — Шість юнок претендувало на одне місце. Через велику кількість охочих вчитися в нас довелося вдвічі збільшити кількість місць для майбутніх кадеток.
Два роки тому вперше набрано дівчат до харківської «кадетки»
У зв’язку зі збільшенням кількості кадеток наразі чимало роботи в командира 6-ї роти майора Аліни Крокун-Баранової.

— Наприкінці серпня кадетки-старшокласниці повернуться з канікул. І водночас до нас прийдуть 70 новеньких. І ті, й інші не повинні відчувати якогось дискомфорту в нашому гуртожитку для кадетів-дівчат. Тому нині ми активно готуємо до заселення вісім нових кімнат. Також оновимо три навчальні класи і зробимо, так би мовити, апгрейд у всіх основних приміщеннях навчального підрозділу. Зауважу, все необхідне для успішного навчання й комфортного відпочинку маємо, але постійно щось вдосконалюємо, — розповіла майор Аліна Крокун-Баранова.
Також офіцер додала, що два роки тому, після першого відбору кадеток на навчання, спочатку важко було перебудовуватися на нові рейки роботи. Адже доти вона працювала із юнаками, і там є свої особливості.
— Якщо порівнювати з хлопцями, юнки в однострої відповідальніші, — розказує майор Аліна Крокун-Баранова. — Отримати незадовільну оцінку для них є великою трагедію, тож вони старанніше ставляться до самопідготовки. Проте зранку їм треба відводити трошки більше часу для особистої підготовки, ніж юнакам. Адже в цей час вони укладають волосся, наносять легкий макіяж. А рівень патріотизму та командний дух у наших кадетів і кадеток однаковий. Це є основою виховного процесу.
За час навчання дівчата стають майстринями на всі руки
До речі, у «кадетці» є пекарня. Там юнки під наглядом професійних кухарів вчаться готувати булочки, ватрушки, пироги й інші смаколики.
— Розумієте, вони прийшли до нас з різних сімей, із певними життєвими стереотипами. Деякі навіть звичайну яєчню не вміли готувати. У нас же обмінялися досвідом із подругами, навчилися прати, шити, куховарити. Отже, до випускного дня стануть майстринями в різних побутових сферах, і їхні батьки щиро дякують за це нашим офіцерам та цивільним працівникам, — додала командир 6-ї роти.
Вона уточнила, що за два-три роки її підопічні змінюються й щодо морально-психологічного аспекту.
— У перші два тижні я, так би мовити, живу в гуртожитку із новачками. Підказую, як правильно одягати однострій, як вирішувати свої проблеми через командира групи, викорінюю негативні явища. У цьому дуже допомагають старшокурсниці. Поступово процес адаптації завершується і далі мені легше працювати. Адже дівчата розуміють, що таке бути однією командою, — зазначила майор Аліна Крокун-Баранова.
Завжди «озброєні» на всі сто
Цікавий момент є в тім, що в харківській «кадетці» командир 6-ї роти своїх дівчат називає просто і водночас поетично — богинями.
— Така назва з’явилася в нашому військовому колективі не просто так. За будь-яких обставин: на полігоні чи в затишному класі дівчата намагаються мати гарний вигляд. Тому вони пізніше лягають спати, трішки раніше прокидаються за хлопців, щоб до початку занять бути, як кажуть, «озброєними» на всі сто, — зазначила офіцер.
Вона пригадала, що пів року тому був випадок: одна з кадеток ушкодила ногу, тож лікарі дозволи їй носити кросівки. Проте вона за межами гуртожитку продовжила носити берці. На логічне ж запитання комроти відповіла, що на неї ж дивляться хлопці, а у спортивному взутті вона не така красива!
З-поміж відмінників навчання є кадетка 6-ї роти (10 клас) Анастасія Шепеленко, яка влітку перейшла на останній рубіж навчання і може поділитися цінною порадою для новачків.
— Коли я прийшла сюди вчитися у 2020-му, було важко звикати до життя за розкладом і пересування територією строєм. Щось спочатку не виходило, а в чомусь була гіршою за інших. Та я все переборола, стала однією з найкращих і жодного разу не пошкодувала, що прийшла сюди. Найяскравішим спогадом стали бойові стрільби із автомата Калашникова. Спочатку боялася зброї, але дуже постаралася і набрала необхідну кількість балів. Тому головна порада для вчорашніх абітурієнтів — ніколи не відступати перед труднощами, не відриватися від колективу, — вважає кадетка Анастасія Шепеленко.
Новий навчальний рік, нові висоти розвитку
У планах командування «Кадетського корпусу» є відбір дівчат уже після 7-го класу. Мріють тут і увійти до рейтингу 60-ти найкращих шкіл міста Харкова, лишитися в призерах у змаганнях з військово-спортивного семиборства та зійти на інші п’єдестали.
— Ми відносно молодий навчальний заклад. У 2013-му сформувалися, а роком пізніше переїхали на нове місце і відтоді не припиняємо розвиватися. У нас є добра традиція — напередодні Дня знань відкриваємо якийсь клас чи приміщення, впроваджуємо освітні інновації. Цьогоріч оновимо внутрішній дворик «кадетки», там з’являться нові саджанці, квітники, зручні лави і стенди з патріотичними чи мотиваційними гаслами. Твердо впевнений: усі амбітні плани ми обов’язково реалізуємо, — насамкінець наголосив генерал-майор Олексій Середа.
Фото автора