ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Сигнуманістика в Київській фортеці: про колекцію символіки українських миротворців (1992-2020)

Історія Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 14 Липня 2021, 13:50

15 липня відзначається День українських миротворців. Участь підрозділів ЗСУ в операціях з підтримання миру й безпеки в інших державах розпочалася 1992 року — з місії на території колишньої Югославії. Однією з цікавих складових цієї сторінки нашої військової історії є символіка миротворчих підрозділів.

Про історію символіки й знаків розрізнення українських та іноземних миротворців, виставку колекції таких знаків і емблем та тематичний двотомний альманах читачам АрміяInform розповів офіцер ЗСУ Іван Бондарчук.

Іван Леонідович зацікавився символікою миротворчих підрозділів ще в курсантські роки. У 1996-му старшокурсник училища зв’язку (нині Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут) на стажуванні познайомився зі старшиною Станіславом Шабаєм, учасником миротворчої місії в Югославії, який на згадку подарував майбутньому лейтенантові свій нарукавний знак «блакитних шоломів» ООН. Цей подарунок започаткував не лише унікальну колекцію миротворчої символіки, а й породив бажання молодого офіцера-зв’язківця самому поїхати у закордонну місію.

Іван Бондарчук (ліворуч) під час миротворчої операції в Республіці Ірак

Друге бажання здійснилося у 2004 році, коли Іван Бондарчук очолив відділення командно-штабних машин вузла зв’язку штабу управління 6-ї окремої механізованої бригади ЗСУ. Це було його перше відрядження в Ірак. А щодо колекції символіки, то її за роки служби поповнили сотні предметів. Але й дотепер серед «експонатів» є найперші: особисті речі, нарукавні знаки, форма, нагороди знайомих та друзів, самого Івана Бондарчука.

— Джерела надходження нагород і знаків у колекцію різні, — розповідає Іван Бондарчук. — Деякі — це подарунки, як-от югославська медаль прапорщика Олександра Шапка, інші — купляю, вимінюю. Хлопці знають, що я цим займаюся, і кожна ротація наших підрозділів приносить нові нарукавні знаки, нашивки, предмети форми тощо у колекцію. Тепер маю нарукавні знаки миротворчих підрозділів Франції, Італії, Великої Британії, африканських країн…

У колекції є військова форма, що тоді ще лейтенанту Бондарчуку подарував його наставник Євген Березуцький, який служив у 60-му батальйоні у місії в колишній Югославії. Інший дарунок — медаль місії ОБСЄ — нагорода Миколи Красного за участь у грузинській місії у 2003 році. Також тут можна побачити і власні нагороди полковника Бондарчука: медаль від польського командування Міжнародних стабілізаційних сил в Іраку, нагрудний знак «Воїн-миротворець», досить рідкісна українська медаль «За миротворчу діяльність» й інші.

За 29 років існування миротворчих місій у ЗСУ офіційно затверджені тільки «прапорці» на рукавах (з 2003-го) і два нарукавні знаки — 6-ї окремої механізованої бригади і 81-ї тактичної групи — обидва підрозділи виконували місії в Республіці Ірак (2004 та 2005 роки).

Коли Іван Бондарчук розбирався в деталях сигнуманістики (так називають колекціонування нашивних знаків), його колекція була майже невпорядкованим зібранням різноманітних предметів — в пакетах і коробках. Тепер домашня колекція має максимальну наочність, компактність й перебуває під захисними покриттями.

— Коли погодили рішення про першу виставку в музеї «Київської фортеці» у 2013 році, я оформив колекцію буквально за два тижні, — розповідає Іван Бондарчук. — Зрештою, вона вийшла саме такою, як потрібно для експозиції: впорядкована, пронумерована, на єдиному тлі, зі зрозумілими підписами українською та англійською мовами.

Вал та Головна брама Госпітального укріплення Київської фортеці

На виставці в «Київській фортеці» демонстрували нарукавні нашивки, емблеми й інші знаки й нагороди ООН, НАТО, ОБСЄ, України та інших держав. На манекенах був представлений однострій миротворців, головні убори, шоломи, розвантажувальні системи, фляги для води й багато іншого.

Окрім виставки, колекція Івана Бондарчука представлена у виданому на початку 2021 року альманаху.

Наразі в колекції Івана Бондарчука, за його підрахунками, понад 200 нарукавних знаків і нашивок — це близько 96 % усіх існуючих, виготовлених з 1992 року.

— Те, що відсутнє в колекції, може бути просто унікальним, — розповідає Іван Бондарчук. — Часто нашивки виготовляли партіями не більше ніж 100–120 штук — під якусь окрему ротацію. Але в мене є документи, що підтверджують існування багатьох видів символіки, є і світлини з прикладами носіння.

Ескіз нарукавної емблеми 17-го вертолітного загону, створений прапорщиком Олександром Дедеєм, став основою для наступних вертолітних підрозділів миротворчих сил ЗСУ: 14-го (Косово), 56-го (Ліберія), 20-го (Сьєрра-Леоне), 18-го (ДР Конго).

Світлини й документи, за словами пана Бондарчука, дуже важливі для каталогу, бо завдяки сучасним технологіям колекційний ринок наповнений підробками на основі ескізів нашивок і знаків, насправді не виготовлених.

Серед раритетів колекції: повний комплект розпізнавальних знаків останньої ротації 56-го окремого вертолітного загону (місія в Ліберії, 2004-2018 рр.)

— Мій альманах, випущений Клубом військової символіки «Колекціон», — єдиний нині повний каталог символіки миротворців, а ті зразки, що з’явилися вже після виходу першого тому, включать до другого, — розповідає Іван Бондарчук. — На жаль, з часом з пам’яті учасників миротворчих місій та операцій стираються подробиці подій, тож альманах з колекцією, гадаю, становить цінність для всіх, хто цікавиться воєнною й військовою історією.

До другого тому видання увійдуть також нагороди українських миротворців від ОБСЄ, НАТО, ООН, від Польщі, Бельгії, Литви та інших держав, а також коїни (пам’ятні монети) підрозділів.

— Виховання молоді повинно мати якесь підґрунтя, — ділиться думками Іван Бондарчук. — У нас є загальний вектор — герої УПА, визвольних змагань початку XX століття і так далі. Але потрібні живі люди, які можуть розповісти і про війну «зсередини», внутрішні переживання, спілкування з місцевим населення, про той-таки побут. Ветерани Другої світової вже надто старі, та й залишилось їх зовсім мало, ветерани «інтернаціональних» війн 1945-1991 років — трохи не той приклад, який хотілося б показати молоді незалежної України. А нині є Герої російсько-української війни, не варто забувати і про учасників миротворчих операцій. Наприклад, тільки вони можуть розповісти про взаємодію підрозділів країн-партнерів, військовослужбовці яких навчалися в різних військових школах за різними підручниками, а тепер об’єдналися для виконання спільних завдань.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
«Це тільки початок» — Президент підписав Указ про санкції за бізнес на окупованих українських територіях

«Це тільки початок» — Президент підписав Указ про санкції за бізнес на окупованих українських територіях

У неділю, 22 червня, Президент України Володимир Зеленський ввів у дію обмежувальні заходи щодо осіб, які ведуть бізнес з рф на тимчасово окупованих нею територіях.

«Залізти в нірку і просто витримувати» — поблизу Харкова російські піхотинці використовують «мишину» тактику

«Залізти в нірку і просто витримувати» — поблизу Харкова російські піхотинці використовують «мишину» тактику

На Південно-Слобожанському напрямку противник дотримується тієї ж тактики, що й попередні місяці. Основну ставку робить на піхоту. Бронетехніку практично не використовує, хіба за 10-15 кілометрів до переднього краю.

«Чорна кіптява до небес» ― у ГУР розповіли подробиці ураження потяга з пальним для окупантів

«Чорна кіптява до небес» ― у ГУР розповіли подробиці ураження потяга з пальним для окупантів

Ураження товарного потягу на тимчасово окупованій території Запорізької області, про яке стало відомо у неділю 22 червня, було завдано, коли той знаходився на залізничній ділянці між населеними пунктами Левадне та Молочанськ.

«Мінуснули» 31 автотехніку, 4 артсистеми та 42 окупантів: у Силах оборони розповіли про втрати противника на півдні за добу

«Мінуснули» 31 автотехніку, 4 артсистеми та 42 окупантів: у Силах оборони розповіли про втрати противника на півдні за добу

Сили оборони продовжують системно завдавати втрат російським військам. Лише за минулу добу українські підрозділи знищили десятки одиниць техніки, дронів, складів та укриттів ворога.

На Запоріжжі уражено потяг з паливом для окупантів

На Запоріжжі уражено потяг з паливом для окупантів

Українські війська уразили на Запорізькому напрямку вантажний потяг з паливом для окупантів.

Загинув підліток, ще п’ятеро осіб поранено — наслідки удару рф по Краматорську та Слов’янську

Загинув підліток, ще п’ятеро осіб поранено — наслідки удару рф по Краматорську та Слов’янську

Внаслідок російського удару по Слов’янську увечері 21 червня загинув 17-річний підліток, ще троє цивільних отримали поранення.

ВАКАНСІЇ

Моторист-рульовий катера

від 21000 до 50000 грн

Київ

Військова частина А4269

Військовослужбовець ЗСУ (служба за контрактом)

від 21000 до 121000 грн

Запоріжжя

Заводський РТЦК та СП

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Стрілець, снайпер

від 22000 до 120000 грн

Краматорськ

81 окрема аеромобільна Слобожанська бригада Десантно-штурмових військ Збройних Сил України

Оператор радіоелектронної розвідки

від 23000 до 53000 грн

Вся Україна

103 ОБр ТрО ім. митрополита А. Шептицького

Оператор відділення управління

від 21000 до 60000 грн

Вся Україна

43-тя окрема артилерійська бригада ім. Тараса Трясила

--- ---