
Унікальні документи, віднайдені нещодавно в Державному архіві Чернівецької області, свідчать, що 30 червня 1941 року відновлення Української держави відбулося не лише у Львові, як вважали раніше.
Цього дня, рівно 80 років тому, один із керівників крайового проводу ОУН Мирослав Кіндзірський на Буковині проголосив Українську державу. Згадка про цю подію була віднайдена в одній із довідок румунського інспекторату поліції.
Також у документі, який зберігається в архіві ГДА СБУ в Чернівцях, зазначається, що в самому обласному центрі, в Чернівцях, ще до захоплення міста румунськими військами українські націоналісти вивісили на будівлі міської ради синьо-жовтий прапор. У той же час у селах відбувалися масові сходи селян, на яких проголошували Самостійність України, утворювали місцеву владу, формували місцеві групи самооборони для захисту сіл від залишків радянських військ, які ще переміщувалися Буковиною, вивішували синьо-жовті прапори на сільрадах.
– Маємо сенсаційну знахідку керівника Державного архіву Чернівецької області Миколи Рубанця – документи, що засвідчують – 30 червня 1941 року і у нас, у Чернівецькій області, українці устами Мирослава Кіндзірського проголосили українську державу. Ця наукова сенсація має велике значення для нашої з вами історії, це були ті цеглини, на яких трималися український державницький дух і воля в роки воєнного протиборства та віри у відродження України аж до 1991 року, – зазначив голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук.
Крім цього, посадовець закликав голів громад, зокрема і міста Чернівців, ушанувати і увіковічити таку визначну подію Української державності у назвах вулиць.
Із унікальними матеріалами можна ознайомитися онлайн за посиланням: https://cv.archives.gov.ua/buk_nezalezhnist.html
Довідково. Кіндзірський Мирослав Васильович народився 17 вересня 1919 року в селі Чорний Потік Заставнівського району Чернівецької області. Закінчив Чернівецький університет. Із 1937 року член ОУН (псевдо: «Боєвір», «Степан»).

У 1941 році – організаційний референт Буковинського обласного проводу ОУН. У січні 1942 р. заарештований румунською Сигуранцою (з-під варти утік). Скерований на Східноукраїнські землі: з кінця 1942 року по березень 1944 року Кіндзірський – референт пропаганди Одеського обласного проводу ОУН.
У серпні 1944 року переведений на Буковину. У вересні-грудні 1944 року – організаційний референт Буковинського обласного проводу ОУН, виконував обов’язки провідника Буковинського обласного проводу ОУН.
Загинув 29 грудня 1944 року під час бою з військами НКВД у с. Васловівці Садгірського (згодом Заставнівського) району Чернівецької області. Похований у с. Чорний Потік Заставнівського району Чернівецької області.
Підготував Владислав Дем’яненко