ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Сьогодні виповнюється 70 років Василю Шкляру

Історія
Прочитаєте за: 4 хв. 10 Червня 2021, 13:05

Василь Шкляр ‒ володар багатьох вітчизняних та міжнародних премій, а його твори перекладені багатьма мовами. У своїй літературній діяльності письменник принципово жодного разу не скористався спонсорською допомогою, не прийняв і державних нагород. Автор багатьох книжок прози, зокрема романів «Тінь сови», «Ностальгія», «Ключ», «Елементал», «Кров кажана», «Маруся», «Чорне Сонце».

Народився письменник 10 червня 1951 року на Черкащині, закінчив десятирічку зі срібною медаллю і вступив на філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка. Перевівся до Єреванського університету, де й отримав диплом. Рік працював науковим співробітником Центрального державного історичного архіву. Займався журналістикою, завідував відділом прози в журналах «Ранок» і «Дніпро». На порі становлення нашої незалежності у 1990-ті був прессекретарем Української республіканської партії. Тривалий час перебував на творчій роботі, був головним редактором видавництва «Дніпро» і заступником голови Національної спілки письменників України.

Працював у пресі, писав прозу, видавши понад десяток книжок, зокрема, романи «Тінь сови», «Ностальгія». Вирізняючись вільнодумством, з 1986 року перейшов на вільні хліби: займався політичною журналістикою, побував у «гарячих точках». Цей досвід (зокрема, подробиці операції з врятування сім’ї генерала Дудаєва після його загибелі) потім відтворив у романі «Елементал».

Щкляр побував у «гарячих точках». Подробиці операції з врятування сім’ї генерала Дудаєва після його загибелі потім відтворив у романі «Елементал»

У 1991 році Василь Шкляр стає членом Проводу Української республіканської партії та прессекретарем цієї політичної сили. У березні 1998-го був кандидатом у народні депутати України, але програв супернику з незначним відривом.

Прізвище Шкляра стало широко відомим після того, як у 2009 році побачив світ його роман «Чорний ворон», присвячений українським повстанцям – звичайним українським селянам, що не хотіли миритися з російсько-більшовицькою окупацією. Десятиліттями їх називали бандитами, розбійниками, головорізами і навіть у прокльонах-анафемах забороняли згадувати їхні імена. Так, вони стріляли, вішали, палили, нищили, але кого? На їхньому бойовому чорному прапорі було написано: «Воля України або смерть». Вони не вийшли з лісу навіть тоді, коли навкруги запанувала чужа влада і вже не було надії на визволення.

Прізвище Шкляра стало широко відомим після того, як у 2009 році побачив світ його роман «Чорний ворон», присвячений українським повстанцям – звичайним українським селянам, що не хотіли миритися з російсько-більшовицькою окупацією

«Чорний ворон» – чи не перший український художній твір, автор якого досить відверто розповідає про боротьбу українських повстанців з тими, хто прийшов на їхню землю грабувати, вбивати. Шкляр ніскільки не ідеалізує своїх героїв. До речі, роман, про який йдеться, висували на Шевченківську премію. На засіданні комітету, де розглядали цю пропозицію, розгорілася гаряча дискусія, чи варто її присуджувати. Противники «Чорного ворона» стверджували, що «нічого присуджувати премію за роман про бандитів-головорізів». А ось думка самого пана Василя: «Мені не можна закидати якоїсь тенденційності. Цей роман не антиросійський, він антизагарбницький ‒ написаний чесно, на основі документів».

У квітні 2011 року в одному з урочищ Холодного Яру Василю Шкляру вперше в історії України вручена Народна Шевченківська премія. Ця подія відбулася на місці останнього бою отамана Василя Чучупаки – головного героя роману. Кошти на неї зібрали меценати і звичайні громадяни.

У квітні 2011 року в одному з урочищ Холодного Яру Василю Шкляру вперше в історії України вручена Народна Шевченківська премія. Ця подія відбулася на місці останнього бою отамана Василя Чучупаки – головного героя роману. Кошти на неї зібрали меценати та звичайні громадяни

В історії України, мабуть, немає, а якщо і є, то дуже мало, письменників, які б приділяли стільки уваги визвольній війні нашого народу. Наприклад, роман «Троща» розповідає про УПА і перемогу людини над обставинами й над собою. Автор зізнається, що книга написана, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом і продовжують боротьбу.

Письменник володіє вірменською, свого часу активно займався художнім перекладом. Розголосу набула його інтерпретація першого варіанту повісті М. Гоголя «Тарас Бульба», за що «удостоївся» брутальної критики тодішнього російського посла Віктора Черномирдіна.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Президент: Славутич не підкорився окупантам. Проявив свій характер. Боровся. Захищався

Президент: Славутич не підкорився окупантам. Проявив свій характер. Боровся. Захищався

У виступі з нагоди річниці трагедії на ЧАЕС Володимир Зеленський згадав і події 2022 року.

На Харківщині ворог обстріляв машину волонтерів

На Харківщині ворог обстріляв машину волонтерів

Ворожий дрон влучив у цивільний автомобіль — двоє людей зазнали поранень.

Атаки на Харківщині, Авдіївський напрямок, спалений вертоліт в москві: стрім з прифронтового міста

Атаки на Харківщині, Авдіївський напрямок, спалений вертоліт в москві: стрім з прифронтового міста

На Харківщині прикордонники-артилеристи бригади «Сталевий Кордон» зупинили ворожий штурм. За допомогою 100-мм гармати вони влучили у танк, на відео з дрона видно як після підриву два окупанта перейшли у ранг мертвих російських «космонавтів».

Оголосили підозру російському генерал-майору поліції, який керував пограбуванням Чорнобильської АЕС

Оголосили підозру російському генерал-майору поліції, який керував пограбуванням Чорнобильської АЕС

Загальна сума збитків, до яких призвели дії заступника гендиректора «росатому» сягає майже мільярда гривень.

Україна та Латвія вирішили збільшити виробництво дронів

Україна та Латвія вирішили збільшити виробництво дронів

Україна та Латвія ведуть спільну роботу над нарощуванням виробництва дронів.

Ллойд Остін на «Рамштайні» підтвердив виділення пакета допомоги Україні на $1 млрд

Ллойд Остін на «Рамштайні» підтвердив виділення пакета допомоги Україні на $1 млрд

Міністр оборони США Ллойд Остін оголосив, що Сполучені Штати виділяють пакет оборонної допомоги Україні в розмірі 1 млрд доларів, який включатиме ракети для HIMARS, снаряди, системи ППО та інше озброєння.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Чернігів

4 відділ Чортківського РТЦК ТА СП ( м.Заліщики )

Бойовий медик

від 20000 до 100000 грн

Дніпро

Інженерний батальйон Сил ТрО ОК Схід (в/ч А4806)

Кулеметник

від 20100 до 120000 грн

Київ

Розвідувальний батальйон 5 Окремої Штурмової Київської бригади

Стрілець-снайпер, розвідник

від 20000 до 120000 грн

Львів, Львівська область

Командир стрілецького відділення

від 21000 до 120000 грн

Червоноград

63 окремий батальйон 103 ОБр Сил ТрО