І хоча ця премія персональна, Марія вважає, що в її особі нагороду отримала вся команда правозахисників «Альменди» — організації, що вже понад десять років на всіх рівнях захищає…
«Діджиталізація», «Держава у смартфоні», «Онлайн– конференція», «Дистанційка» – звичні нам терміни щоденного буття. Усі ми нині активно використовуємо свої смартфони у службових і особистих цілях. Оберніться навколо будь-де ‒ транспорт, вулиця, парк, супермаркет, кафе ‒ і ви побачите, що більшість пасажирів, перехожих, покупців чи пацієнтів у черзі до лікаря розмовляють, слухають музику, грають, скролять, зрештою, працюють у смартфонах.
Чим гірші військовослужбовці? А нічим! Усі ‒ від школяра до призовника, ліцеїста, солдата, курсанта й до генерала ‒ теж активно юзають мобільні гаджети за першої-ліпшої можливості. Водночас регламентувати їхню діяльність у мережі практично неможливо.
Учорашній призовник, аби сповістити рідних або друзів, що поїв і в шапці, де стоїть у наряді, що робить, куди їде, бере не ручку і аркуш паперу, а смартфон.
Це добре відомо і в Кремлі. Неважко уявити, яку загрозу несуть «зручні» російські мобільні додатки для збору інформації та ворожої пропаганди, які деколи використовують українські строковики. Приміром, Play Маркет пропонує користувачам – «Счетчик ДМБ», «ДМБ таймер», «Дембель неизбежен», «Таймер дембеля», «ДМБ дневник» тощо.
Усі вони мають широку функціональність і дозволяють завантажувати фото, знайомитись, спілкуватись у чатах. Для забезпечення такої функціональності програми вимагають доступу до внутрішніх файлів телефона, прізвище користувача при реєстрації, місто, номер військової частини й навіть запросити друзів.
Така необачність призводить до відстежування російськими спецслужбами геолокацій користувачів подібних застосунків, видачі передислокації частин і підрозділів, позицій у районі проведення ООС тощо.
Крім того, ворожі застосунки негативно впливають на підсвідомість наших військових, подаючи яскраві картинки з російською військовою символікою, традиціями, пропагандистами, історичними наративами.
Мобільний додаток «Джура» – безпечна українська альтернатива російським шпигунським програмам. Його розробили й створили Львівський волонтер Володимир Пасіка й ветеран російсько-української війни Лук’ян Турецький.
Цей застосунок доступний для Android та iOS. Наразі його загальна аудиторія перевищила 50 тис. активних користувачів, серед яких – військовослужбовці, ветерани, волонтери, люди, небайдужі до війська.
За допомогою додатку «Джура» український солдат, так само як і з російськими «ДМБ таймер» та «ДМБ дневник», може слідкувати, скільки залишилося йому до так званого «дембеля».
Крім того, автори додатку зробили можливим слухання військового радіо «Армія FM», доповнили його великою кількістю важливих для наших воїнів довідників – статутів, рапортів, інформацій з тактичної медицини, соцзахисту, правил носіння військової форми, наказів. У «Джурі» є розділ новин – державні й відомчі військові сайти працюють за RSS, започаткований та активно функціонує загальновійськовий чат, сформовано базу пам’ятних дат з історії України.
«Джура» – надзвичайно простий і зручний у користуванні, адже документи побудовані в ньому у вигляді візуалізацій. Наприклад, у розділі, де міститься наказ Міністра оборони № 606 «Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України та ліцеїстами військових ліцеїв», користувач може побачити нарукавні емблеми, берети й інші знаки розрізнення, що відповідають видам та родам військ.
Ще один розділ – «Соціальний захист військовослужбовців». Тут зібрані нормативні документи, що регламентують право на грошову допомогу, порядок отримання посвідчення УБД, пільги військовослужбовцям тощо.
Суттєва перевага «Джури» – навчальні онлайн-курси з кібербезпеки. Військові, які користуються додатком, отримують на поштові скриньки посилання на безкоштовний курс, а після його успішного проходження отримують електронний сертифікат.
Серед останніх оновлень довідника мобільної аплікації «Джура» – топографія та умовні тактичні знаки НАТО APP-6.
Скріншоти з відкритих джерел
@armyinformcomua
Президент Володимир Зеленський назвав «червоні лінії» для України у випадку проведення мирних переговорах з росією.
Фахівці Сил логістики Збройних Сил України нарощують обсяги ремонтів та відновлення швидкісного бронетранспортера М-113.
Нацгвардієць із позивним «Мітяй» — актор за освітою, каскадер за покликанням, а тепер ще й командир екіпажу 25 бригади охорони громадського порядку імені князя Аскольда. Його шлях на війну почався з того, що ще до повномасштабного вторгнення він тримав напоготові зібрані речі, готовий у будь-який момент приєднатися до боротьби.
Центральне управління захисту прав військовослужбовців відновило права 168 військовослужбовців постійного складу одного з вищих військових навчальних закладів у Києві, яких безпідставно зняли з продовольчого забезпечення.
На Лиманському напрямку тривають безперервні атаки окупантів, які намагаються змінювати тактику та знайти слабкі місця в обороні ЗСУ. Але українські захисники щоразу доводять: жоден ворог не втече.
До 15 років ув'язнення засуджено медсестру з Херсона, яка передавала представнику фсб рф інформацію про Сили оборони. Її визнали винною у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану.
від 9880 до 11362 грн
Кременчук
Кременчуцька районна військова адміністрація Полтавської області
від 27000 до 127000 грн
Дніпро
Рекрутинговий центр Самарського району, Самарський РТЦК та СП
І хоча ця премія персональна, Марія вважає, що в її особі нагороду отримала вся команда правозахисників «Альменди» — організації, що вже понад десять років на всіх рівнях захищає…