ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Отримання земельних ділянок: проблемні питання з відповідями

Прочитаєте за: 5 хв. 25 Травня 2021, 17:43 48

Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема з надання земельних ділянок. Вони можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, у таких розмірах:

  • для ведення садівництва — не більше ніж 0,12 га;
  • для ведення особистого селянського господарства — не більше ніж 2,0 га;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше ніж 0,25 га, в селищах — не більше ніж 0,15 га, в містах — не більше ніж 0,10 га;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більше ніж 0,10 га.

Покроковий порядок дій для отримання землі детально описаний, тому не повторюватимемо його. Звернемо увагу лише на ті моменти, які виникають у процесі оформлення права на власність і викликають найбільше запитань у пільгових категорій військовослужбовців. У відповідях посилатимуся лише на особистий досвід, який здобув під час тривалої епопеї отримання землі.

1. Чи можна отримати дозвіл на розроблення проєкту відведення земельної ділянки без додавання графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки?

У зв’язку з тим, що вільних ділянок мало й відшукати їх самостійно не так вже й легко, іноді військовослужбовці не мають можливості надати такий документ. Тому в заяві до відповідного органу просять надати дозвіл на розроблення ділянки з фонду, який призначений для пільгових категорій громадян. Здебільшого на такі заяви буде надано відмову, тому що існує перелік обов’язкових документів, і якщо чогось не вистачає, заява не розглядається. Тож раджу обов’язково надати цей документ. Інформацію про вільні земельні ділянки можна отримати декількома шляхами. Перший — дізнатися самостійно (переглянути генеральний план вашого міста або використати для пошуку Публічну кадастрову карту України, Google Maps тощо). Другий — надіслати запит у відповідні органи: до місцевого управління з питань містобудування та архітектури місцевої держадміністрації або до територіального органу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

2. Що робити у разі, якщо відповідний орган Держгеокадастру відмовляється надавати дозвіл на розроблення проєкту земельної ділянки, посилаючись на те, що раніше ви вже отримували такий дозвіл і маєте у користуванні землю?

У такому випадку треба обов’язково звертатися до суду, оскільки відповідно до статті 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності різного призначення. Крім того, частина сьома статті 118 ЗК України чітко визначає перелік підстав для відмови у надані дозволу на розроблення проєкту землеустрою. Їх є всього три: невідповідність місця розташування об’єкта; невідповідність місця розташування об’єкта вимогам, ухваленим відповідно до нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об’єкта вимогам генеральних планів населених пунктів. У моєму випадку, отримавши відмову зі вказаної причини, я виграв суд.

3. До яких установ звертатися після отримання дозволу на розроблення проєкту?

Після отримання рішення з дозволом на виготовлення проєкту відведення земельної ділянки необхідно звернутися до відповідної землевпорядної організації, в штаті якої працюють сертифіковані інженери-землевпорядники, інженери-геодезисти, з метою розроблення, погодження проєкту землеустрою та реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі. Розроблений землевпорядниками проєкт землеустрою в окремих індивідуальних випадках треба буде погодити в таких організаціях: орган Держгеокадастру, місцевому відділі архітектури та містобудування, органах лісгоспу, водгоспу, охорони культурної спадщини, екології. Зазвичай, за домовленістю, процедуру узгодження проходять самі працівники установи, що розробляли проєкт. Проєкт відведення земельної ділянки розробляється на підставі укладеного із замовником договору. Термін виконання робіт не може перевищувати 6 місяців.

4. Чи потрібно реєструвати право на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Мін’юсту?

Так, потрібно. Для цього треба звернутися до суб’єкта, уповноваженого на проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме: до виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради або до місцевої державної адміністрації, зокрема через центри надання адміністративних послуг. Державну реєстрацію речових прав на землю здійснюють також юридичні особи, акредитовані Мін’юстом, та нотаріуси.

Необхідні документи: заява встановленої форми, яку формує державний реєстратор, документ, що посвідчує особу, засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у власність або надання у користування, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (подається у разі, коли в документі, що подається для державної реєстрації, відсутні відомості про її кадастровий номер, а також у разі, коли в результаті доступу до Державного земельного кадастру державним реєстратором встановлено відсутність відомостей про відповідну земельну ділянку), документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно — розміром 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

5. Як знайти свою ділянку, якщо не знаєш точно її місце розташування?

Це досить просто зробити. Відкрийте публічну кадастрову карту publichna-kadastrova-karta, знайдіть свою область і введіть у лівому верхньому кутку свій кадастровий номер, натисніть на позначку «пошук». Через мить ваша ділянка висвітиться на мапі. До неї також можна прокласти маршрут за навігатором від місця, де ви перебуваєте, щоб швидко дістатися транспортом.

6. До кого звернутися, щоб перенести свою земельну ділянку в натуру?

Для того щоб визначити розміри й розташування на місцевості своєї ділянки, треба звернутися до сертифікованого фахівця землевпорядника. Він за допомогою спеціальних геодезичних приладів зробить схему перенесення в натуру поворотних меж земельної ділянки й надасть відповідний документ. Ділянка буде позначена кілочками, а при нагоді також можна її оборати. Маючи на руках схему, ви зможете перейти безпосередньо до робіт на ділянці або здати її в оренду.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Важливо, Соціальний захист