ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Тут випробовують практично все озброєння, що надходить у війська

Прочитаєте за: 7 хв. 20 Травня 2021, 18:40 25

У 2014 році вони не зрадили присягу і вийшли на материкову частину, де формували навчально-матеріальну базу практично з нуля, адже більшість обладнання, за допомогою якого випробовували вітчизняне озброєння і військову техніку, захопили окупанти.

Про особливості проведення військових випробувань, їх специфіку та проблематику кореспонденту АрміяInform розповів начальник Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, Доктор технічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік Академії технологічних наук України полковник Володимир Башинський.

70% провідних фахівців залишились вірними військовій присязі

Як відбувалося формування Державного науково-випробувального центру Збройних Сил України, а згодом і Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки на материковій частині, які були проблеми на той час, адже більшість наукового потенціалу та обладнання залишилося в окупованому Криму?

— Наприкінці лютого 2014-го (почалася анексія Криму), задля збереження унікальної установи, уряд та вище військове керівництво ухвалили рішення перемістити Державний науково-випробувальний центр ЗСУ на материкову частину, зокрема до Запоріжжя. Мене призначено його начальником.

У процесі передислокації збережено головну складову Центру — науково-випробувальні підрозділи, а це 70% провідних фахівців, які залишились вірними військовій присязі.

Випробування, науково-дослідні роботи, розпочаті ще в Криму, треба було завершувати. І мій колектив, долаючи труднощі й перепони, почав працювати на Запорізькій землі. Проте вже в травні 2014-го нас передислокували на Чернігівщину, де розпочався процес реорганізації й укомплектування особовим складом, насамперед, наукових підрозділів, адже процес випробувальної діяльності не припинявся ні на мить. Крок за кроком відновлювали спроможності з проведення випробувань, можна сказати реанімували Центр. У 2018-му на його базі створено Державний науково-дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, який функціонує і нині.

Серед сучасних «кейсів» ударні БПЛА

Які найпотужніші випробування проведені та які нині проводять фахівці інституту?

— З часу, що минув після передислокації з Криму, ми провели та взяли участь у проведенні понад 700 випробувань озброєння та військової техніки. Йдеться і про створені та модернізовані зразки й комплекси, і про ті, яким продовжено терміни служби та ресурс.

Так, в інтересах Повітряних Сил ЗСУ ми випробували літаки транспортної авіації, зокрема Іл-76МД, Ан-70, Ан-26, модернізовані бойові літаки Су-27, Су-25, Су-24, МіГ-29, Л-39, вертольоти Мі-8МТ(МТВ), Мі-8МСБ-В, Мі-2МСБ. Особливий акцент був на випробуваннях зенітних ракетних комплексів та ракет до них: ЗРК «КУБ», «ТОР», С-125-2Д1, С-300 В1, С-300ПС(ПТ).

Серед ОВТ Сухопутних військ ЗСУ ми випробовували танк Т-72АМТ, броньовані бойові колісні машини та модернізовані бронетранспортери (БТР-60МК, БТР-80Т, БТР-4К, «Козак-2М1», «Козак-001», «Варта»), тактичні бойові машини «Дозор-Б», нові зразки спеціалізованих бронеавтомобілів («Козак-012» — броньована медична машини; броньовані авто «Козак-3», «Козак-2»), спеціалізовані броньовані автомобілі КрАЗ Shrek, Feona, міномети і гранатомети, стрілецьке озброєння, боєприпаси, прилади нічного бачення й тепловізори.

Випробовуємо і безпілотні авіакомплекси, як-от: А1-СМ «Фурія», «Лелека-100», ПД-1, ACS-3, ударні БПЛА RAM-UAS, Bayraktar TB-2, «Селена», KARAYEL, Schiebel S-100, SkyRanger, Apus тощо.

Також заслуговують уваги випробування зразків створених в рамках дослідно-конструкторських робіт ракетних комплексів «Вільха» та «Нептун» виробництва державного підприємства «Луч».

Досить успішно спеціалісти нашої установи для ВМС Збройних Сил України провели випробування малих броньованих артилерійських катерів, швидкохідних човнів тощо.

Для Десантно-штурмових військ та Сил спеціальних операцій ми постійно випробовуємо парашутні системи спецпризначення «Сокіл», бортового обладнання безпарашутного десантування «Канат-1». Також провели підконтрольну експлуатацію американських парашутних систем, допущених до експлуатації у ЗСУ. Це десантні парашутні системи Т-11, парашутні системи спеціального призначення Intruder RA-360, Hi-5 та керовані системи точного повітряного десантування вантажів MicroFly II та FireFly.

Наразі наші фахівці проводять низку випробувань озброєння й військової техніки. З основних робіт відзначу державні випробування РСЗВ «Вільха» з новими боєприпасами, 120-мм міномета МП-120. Також успішними були відомчі випробування дослідного зразка бойової машини піхоти БМП-1, модернізованої встановленням бойового модуля.

Серед сучасних «кейсів» — спеціальні випробування вертольота Мі-2МСБ, оснащеного дослідною системою стрілецького озброєння калібру 12,7 мм і серійною системою некерованого ракетного озброєння та вертольота Мі-8МСБ-В, оснащеного системою некерованого ракетного озброєння типу С-13.

Ми випробовуємо практично все озброєння, що потрапляє у війська.

Створення випробувального полігону, аеродрому та ад’юнктури на базі Інституту питання часу

Чи планується в перспективі створити на базі Інституту кращу інфраструктуру для проведення випробувань вищої якості. Що хотілося б зробити, аби навчально-матеріальну базу наблизити до досконалості?

— Так, у нас є плани подальшого розвитку Інституту. Насамперед це оснащення оптико-електронними засобами траєкторних вимірювань, засобами оцінки стійкості до впливу механічних, кліматичних впливів, фізико-хімічного аналізу вибухових речовин, бортових вимірювань, визначення і оцінки характеристик конструкційних матеріалів. Згодом плануємо створити на нашій базі комплекс випробувальних лабораторій, що дозволить розширити випробувальні можливості Інституту як в інтересах війська, так і підприємств ОПК України, враховуючи стандарти НАТО з технічної сумісності озброєння. Планується створити і випробувальний полігон для озброєння й військової техніки Сухопутних військ ЗСУ.

Чи існує наразі будь-яка проблематика у проведені випробувань?

— Так, визначено низку проблемних питань, вирішення яких критично необхідне. Передусім, це забезпечення експериментально-випробувальної бази сучасними засобами вимірювань та випробувальним обладнанням задля досягнення високої якості, об’єктивності й достовірності отриманих даних і сертифікації за стандартами НАТО. Відтак, нам слід закупити радіолокаційні, оптико-електронні, зовнішньо траєкторні, бортові, радіотелеметричні засоби і системи вимірювань.

Одним із проблемних питань є підготовка наукових кадрів. І без власної школи підготовки науковців цього не вирішити. Тому наразі проводимо роботу зі створення ад’юнктури в Інституті, де готуватимемо здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю «Озброєння та військова техніка».

Також серед проблемних питань — підготовка льотно-випробувального та інженерно-авіаційного складу. Вишкіл таких фахівців передбачає наявність власного аеродрому, де в тісній взаємодії з інженерно-випробувальним складом триватиме високоякісне навчання і вдосконалення спеціалістів цієї галузі. Власне летовище гарантуватиме змогу широкого спектру випробувань авіатехніки, безпілотних літальних апаратів та комплексів, парашутно-десантної й аварійно-рятувальної техніки.

ОВТ вітчизняного виробника має бути конкурентоспроможним на світовому та європейському ринках

Що, на Вашу думку, є основою проведення будь-якого випробування?

— Враховуючи наш багаторічний досвід, практику провідних країн НАТО, Євросоюзу, зокрема таких як США, Велика Британія, Франція, де діє потужна науково-випробувальна база, для якісного й об’єктивного випробування озброєння та військової техніки, по-перше, необхідно мати високоякісно підготовлений персонал. Це інженери-випробувачі, льотно-випробувальний склад, парашутисти-випробувачі, інженерний склад. По-друге, це розвинута випробувальна база: випробувальні полігони, аеродроми, високотехнологічні лабораторії з сучасним лабораторно-вимірювальним обладнанням. У тісній взаємодії підготовленого персоналу і сучасного оснащення, звісно, буде високий результат і в якісному оснащенні ЗС України та сектору оборони держави. Озброєння та військова техніка вітчизняного виробника мають бути конкурентоспроможними на світовому та європейському ринках.

Як розвиватимете льотну складову, адже раніше вже порушували питання розбудови власного аеродрому?

— Безумовно, так, бо без підготовленого льотно-випробувального складу Інституту неможливо провести будь-які випробування авіатехніки і приймати її на озброєння. Для розвитку льотно-випробувальної роботи працюємо над створенням на базі льотно-випробувального складу окремої авіаційної частини з базуванням на місцевому аеродромі «Півці» та підпорядкуванням Інституту.

Щодо технічного оснащення, то цьогоріч отримали з авіаремонтного заводу відремонтований літак Ан-26. Наступного року плануємо отримати з ремонту літак Л-39М. Літальні апарати різних типів нам украй необхідні для якісного проведення підготовки льотчиків-випробувачів.

Чи існують проблеми соціального характеру у військовослужбовців Інституту, адже у багатьох залишилося власне житло в Криму, працевлаштування членів родин тощо?

— Так, на жаль, такі проблеми існують. Насамперед — це питання забезпечення житлом. Станом натепер на квартирному обліку в нас перебувають 143 військовослужбовці та члени їхніх сімей. Є потреба в першочерговому забезпеченні житлом 57 військовослужбовців та членів їхніх сімей, які вийшли з тимчасово окупованої території АР Крим.

У період з 2014-го по 2020 рік лише 10 військовослужбовців Інституту, які вийшли з тимчасово окупованого Криму, забезпечено житлом. Я і керівництво Інституту робимо все можливе для вирішення цього питання. Зокрема, постійно порушуємо його перед військовим керівництвом у контексті цільового придбання квартир або переобладнання будівель під службове житло.

Можливо, ще щось хочете додатково зазначити?

— Користуючись нагодою, хочу висловити слова вдячності керівництву Міністерства оборони України, Збройних Сил України, обласній та місцевій владі, керівникам підприємств за підтримку в нелегкий час для нашої установи. Сподіваємося, що ми всі докладемо спільних зусиль для зміцнення обороноздатності нашої держави. Слава Україні!

Дякую за розмову!

Фото пресслужби Інституту

16

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
Озброєння та техніка, Публікації