ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Лазери проти дронів

Прочитаєте за: 5 хв. 6 Травня 2021, 18:06 41

Лазерна зброя – вже давно не фантастика. Сьогодні над її розвитком працюють десятки провідних компаній різних країн, а перспективи щодо її масового застосування – це лише питання часу.

З першою частиною матеріалу можна ознайомитися за посиланням (https://armyinform.com.ua/2021/04/lazery-proty-droniv/).

Німеччина

На сьогодні ця країна, безумовно, є одним із лідерів щодо розробки бойових лазерних систем. Зокрема, німецький оборонний концерн Rheinmetall ще з 2000-х працює над стаціонарними та мобільними варіантами системи HEL (High Energy Laser). У основі їхньої лазерної зброї – волоконно-оптичні джерела лазерного випромінювання, які забезпечують високу потужність (від 5 до 100 кВт), надійність (кілька десятків тисяч «пострілів») та низьку вартість «пострілу» (від одного до кількох євро). Як стверджують розробники, вже нині їх лазери спроможні посилити захист  від малих та середніх БПЛА, вертольотів, ракет, мін та артилерійських снарядів.

Ще у 2012 році фахівці Rheinmetall у присутності міжнародних експертів випробували два лазери потужністю 20 та 30 кВт. З відстані одного кілометра вони за секунди «перерізали» сталеву балку товщиною 15 міліметрів та знищували групу дронів, що летіли зі швидкістю 50 м/с на відстані двох кілометрів. За допомогою спеціальної технології накладання променя лазери синхронно фокусувалися на одній точці й видавали сумарно 50 кВТ. А 30-кіловатна лазерна система вразила здатністю самостійно відстежувати, націлюватися та знищувати випущені з «міномета» сталеві кулі з вибухівкою діаметром усього 82 міліметри, що летіли зі швидкістю 50 м/с.

Пізніше, у 2015-му, на виставці IDEX-2015 компанія продемонструвала вже мобільний варіант системи HEL. Лазер потужністю 20 кВт встановили на багатоцільову броньовану машину Boxer 8×8 MRAV. Дальність його ураження сягала 3000 метрів. За заявами розробників, така система здатна виводити з ладу оптико-електронні системи, БПЛА, знищувати боєкомплект систем озброєння, вибухові пристрої та нерозірвані боєприпаси тощо.

Також платформами для лазерів HEL різної потужності (від 5 до 50 кВТ) стали гусеничний БТР RUAG Defence M113 та захищена вантажівка підвищеної прохідності Tatra 8×8.

У 2019 році розробники продемонстрували оновлений варіант своєї зброї. Нова модульна установка дозволяла об’єднувати кілька лазерів потужністю 20 кВт у єдиний промінь. Під час тестування вона успішно вражала безпілотники й мінометні міни, а що найважливіше, стала сумісною з зенітним артилерійським комплексом MANTIS, що перебуває на озброєнні Бундесверу.

Роботи над лазерними системами в Німеччині тривають і нині.  Нещодавно федеральне відомство з питань обладнання, інформаційних технологій та технічної підтримки Бундесверу (BAAINBw) уклало контракт із консорціумом ARGE, до якого входять Rheinmetall Waffe Munition та MBDA Deutschland, на виготовлення демонстратора лазерної зброї для флоту. Демонстратор повинен бути виготовлений, інтегрований та випробуваний вже до кінця 2021 року. Перші тести «у надзвичайно реалістичних умовах» на борту фрегата ВМС Німеччини F124 Sachsen заплановані на наступний рік.

Відеодемонстрація можливостей та перспектив бойових лазерів HEL від Rheinmetall

Ізраїль

Для Ізраїлю, зважаючи на напружену військову обстановку, створення нових зразків ефективної зброї – це життєва необхідність, а лазерна зброя – це ще один засіб, що допоможе істотно підвищити ефективність захисту повітряного простору. Тож спроби створити цю «зброю майбутнього» тут робилися ще з початку 90-х.

У 2020 році ізраїльська компанія Rafael Advanced Defense Systems продемонструвала в дії свій компактний лазерний комплекс Drone Dome для знищення безпілотних літальних апаратів та їх роїв. Комплекс може бути як стаціонарним, так і мобільним у разі встановлення на позашляховик. Він складається з радара, оптико-електронної системи супроводу цілі, системи електроживлення, системи управління, глушителя радіосигнала та лазера (потужність якого не вказується). Drone Dome може виявляти об’єкти з ефективною площею розсіювання усього 0,002 кв. м на відстані до трьох з половиною кілометрів. Після виявлення система автоматично наводиться та тримає БПЛА чи інший об’єкт у прицілі.

На відео компанії-розробника видно, як лазер розплавлює пластиковий корпус квадрокоптерів у повітрі, зокрема тих, що намагалися маневрувати.

Ще одну систему під назвою Light Blade, здатну знищувати безпілотники, розробили в ізраїльському університеті Бен-Гуріона в Негеві, а точніше в університетській компанії OptiDefense.

Її розробили для протидії терористичним загрозам, зокрема, міні БПЛА та… повітряним кулям та зміям із запальними сумішами чи вибуховими пристроями, які запускають із Сектору Гази. Минулого року, лише за 10 днів випробувань, ця лазерна система допомогла прикордонній поліції Ізраїлю перехопити 150 «вибухонебезпечних» повітряних куль.

Звичайно ж, у цьому основною перевагою лазерної зброї є її економічність. Погодьтеся, витрачати купу грошей на кулі, снаряди чи ракети для того, щоб «збити» зв’язку повітряних куль, не зовсім вдала ідея. Зовсім інша справа – лазер, «постріл» якого, за словами розробників, коштує менше одного долара. Ще однією перевагою такої зброї є безпечність її застосування  навіть в умовах міського середовища. Light Blade здатний вражати цілі вдень чи вночі з ефективним радіусом дії 2 кілометри. Усю систему разом із джерелом живлення та системою виявлення загроз (SupervisIR від Elbit Systems) можна транспортувати на невеликому причепі або на вантажівці.

Лазер Light Blade від OptiDefense

Далі буде…

5
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed, Армії світу