ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Дрони «рояться» по світу…

15 Квітня 2021, 19:41

Зацікавленість військових різних країн світу в галузі розвитку безпілотної техніки невпинно зростає. Одним із найперспективніших напрямків, якому приділяється серйозна увага, є так зване ройове застосування безпілотних літальних апаратів. І це й не дивно, адже подібна технологія значно підвищує шанси завдати серйозної шкоди противнику з мінімальними затратами. До того ж ефективних засобів захисту від подібних бойових систем наразі немає.

Сьогодні ми продовжимо розпочату в одному з попередніх матеріалів (https://armyinform.com.ua/2020/05/koly-drony-zbyvayutsya-u-rij/) тему та розглянемо декілька сучасних проєктів, які передбачають подібне застосування безпілотних літальних апаратів, які вже в найближчій перспективі можуть кардинально змінити тактику ведення бойових дій.

Сотні турецьких «дронів-камікадзе» не залишать шансів ворогу

Туреччина, безперечно, є одним із провідних розробників та лідерів з бойового застосування безпілотних авіаційних комплексів. Технологію «роїння» дронів розробляє, зокрема, турецька компанія STM. У своєму проєкті компанія застосовує дрони власного виробництва Kargu. Ще у 2019 році з оновленням до версії Kargu-2 ці дрони, окрім додаткової автономії, здобули можливість діяти разом у межах одного великого скупчення — близько 20 одиниць. Керує такою «зграєю» лише один оператор. Також дрони мають «напівавтономний режим», у якому вони можуть самостійно виявляти і вражати цілі. Оператору залишається тільки направити їх у визначений район. Також оператор може в будь-який момент скасувати атаку дрона або спрямувати його на іншу ціль.

За інформацією з відкритих джерел, турецька армія має у своєму розпорядженні близько 500 дронів Kargu.

Технологію атаки роєм розробляють у межах спеціальної урядової програми, спрямованої на поліпшення можливостей безпілотних літальних апаратів. Як зазначають розробники, технологія може бути адаптована і до інших турецьких безпілотних літальних апаратів.

Квадрокоптер Kargu-2  може перебувати в повітрі до 30 хвилин. Його вага приблизно 15 кілограмів, швидкість понад 70 км/год (може розганятися до 150 км/год під час пікірування на ціль). Водночас радіус двостороннього зв’язку з передачею потокового відео становить до 10 км. Дрон оснащений датчиком LIDAR та кількома камерами, зокрема, з інфрачервоним підсвічуванням. Апарати здатні працювати без сигналу GPS, а також, за словами розробників, мають функцію розпізнавання обличчя, тож можуть «полювати» на конкретних осіб. Як бойову частину використовують малогабаритні осколково-фугасні, термобаричні та кумулятивні заряди.

Китай практикує запуски рою дронів-камікадзе

Очевидно, що Китай теж не збирається «пасти задніх» і активно розвиває напрямок ройових дронів. Наразі важко сказати, на якому етапі перебувають його проєкти, але, враховуючи потужності цієї країни, можна припустити, що вони досягли значних результатів.

Так, торік китайська академія електроніки та інформаційних технологій (CAEIT) опублікувала відео з випробувань трубчатої пускової установки, встановленої на легкому тактичному авто Dongfeng Mengshi.  Установка на 48 комірок випустила рій із 11 дронів, який можна побачити ближче до кінця відео. Усього ж система може задіяти 48 дронів, здатних діяти єдиним роєм. Вони одночасно ведуть розвідку, а потім атакують виявлені цілі.

Також на відео демонструється варіант запуску дронів з вертольотів. Щоправда, сказати точно, який саме тип безпілотника застосовувався під час випробувань, доволі складно.  Найбільше він нагадує дрон-камікадзе CH-901.

CH-901 БПЛА із фіксованим крилом та циліндричним фюзеляжем. Дрон тихий, приводиться у рух електродвигуном.  Невеликого розміру близько 1,2 метра в довжину і вагою приблизно 10 кілограмів. CH-901 може перебувати в повітрі до 40 хвилин і розвивати швидкість до 150 км/год під час пікірування на ціль. Бойова частина засекречена.

Випробування пускової установки та робота рою дронів від CAEIT

Варто також зазначити, що кілька років тому CAEIT встановили рекорд, здійснивши запуск одразу 200 дронів.

Розвиває напрямок ройових дронів і китайська компанія Zhuhai Ziyan. Бойовими одиницями їхнього рою є 10 міні-дронів вертолітного типу, як-от: Blowfish A2 або А3, Infiltrator, Parus S1. Ці апарати можуть і проводити розвідку, і завдавати ударів по противнику за вказівкою оператора чи в автономному режимі. Наприклад, дрон Blowfish A2 може розганятися до швидкості 130 км/год та підіймати вагу близько 12 кілограмів. На нього можна встановити різні типи камер та датчиків для розвідки, інженерне обладнання, транспортні контейнери, бомби, міни чи ракети. Його старший брат, А3, може бути озброєний кулеметом або 40-міліметровим гранатометом.

Демонстрація ройового застосування дронів від Zhuhai Ziyan

Далі буде…

Владислав Дем’яненко

Читайте нас у Facebook
Мітки: