ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Історія спеціальної зброї психологічного впливу

Лонгрід
Прочитаєте за: 4 хв. 30 Березня 2021, 13:20

Одразу визначимося: психологічна зброя — це засоби впливу на психіку людей в інтересах виконання бойового завдання. На практиці сукупність цих засобів має «призначати» психічній діяльності людини необхідні характеристики для цілеспрямованого управління нею.

Безконтактне залякування

Наскільки це реально та ефективно — справа дискусійна, але потенційна психологічна зброя умовно поділяється на кілька видів:

  • інформаційно-психологічна;
  • лінгвістична;
  • психотронна;
  • психофізична;
  • психотропна;
  • сомато-психологічна зброя.

Кожен вид зброї використовує свої засоби впливу на свідомість, методи створення, виготовлення і поширення. Наприклад, інформаційно-психологічна зброя включає в себе спеціально підготовлену інформацію, яка спонукає об’єкти впливу до необхідних дій завдяки внутрішній структурованості тощо.

Психофізична зброя — використання прихованого фізичного насильницького впливу на людей, психотропна — хіміко-медикаментозного, а сомато-психологічна — застосування комплексу засобів, що викликають зміни в соматичному стані і фізичній активності.

Найбільш, так би мовити, овіяні легендами лінгвістична, а надто — психотронна зброя. Тобто технічні засоби, здатні генерувати і направлено випромінювати електромагнітні хвилі й інші поля, що порушують біоелектричні процеси головного мозку і периферичної нервової системи, викликаючи порушення фізичного стану людини і збій у психічній діяльності.

Зачатки «психологічної зброї» можемо спостерігати ще у тварин, які намагаються залякати противника без застосування фізичної сили. Подібні зародки психологічного впливу на ворога притаманні і людям. Наприклад, саме звідти «ростуть ноги» всесвітньо відомого бойового танцю маорі — гака.

Гака у виконанні гравців у регбі

Сучасна психологічна зброя, яка є комплексом засобів навмисного і організованого впливу на психіку і поведінку військовослужбовців на полі бою, має вирішувати такі завдання:

  • досягати мети бою без завдавання істотної шкоди інфраструктурі, людям, екології;
  • бути менш затратною, ніж традиційні засоби вирішення аналогічних завдань війни;
  • знижувати боєздатність противника на певний час;
  • розширювати психофізичні можливості власних військових;
  • забезпечувати скритність маневрів та інших дій збройних сил;
  • впливати на переміщення противника за допомогою «психологічних загороджень»;
  • уражати особовий склад противника на великих площах;
  • спонукати цивільне населення сприяти збройним силам або до інших потрібних дій.
«Психотронний маяк» із культової гри Red Alert 2

Психотронна зброя

Нарешті ми перейшли до найцікавішого — до вигаданої зброї, яка має неабияк впливати на противника — звідти фізичний дискомфорт, розлад психіки або навіть смерть.

Трохи історії… Психотроника як така зародилася в колишній Чехословаччині, де у 1960-х учені зацікавилися паранормальними явищами настільки, що деякі справжні психологи своїми сумнівними роботами зуміли зацікавити навіть тамтешній уряд.

Хоча результати розслідування відомих учених — Китайгородського й Азарова — і були спрямовані в чехословацьке МВС, а пізніше опубліковані в журналах «Весмір» (ЧРСР) і «Наука и жизнь» (СРСР), проте широкому загалу вони залишилися невідомі.

Самі ж генератори не були забуті. Ними зацікавилися на Заході. У 1975 році Розвідувальне управління Пентагону створило меморандум «Радянські і чехословацькі дослідження в галузі парапсихології», в якому описано генератори Павліти. У меморандумі про психотронну зброю писали як про реальну і за належного доопрацювання в майбутньому здатну вбивати людей. Посилань на матеріали з критичними відгуками радянських вчених з приводу «біогенератора» Павліти тут не було.

Надалі в американській пресі виходили публікації, де стверджувалося, що в СРСР психотронна зброя вже є й до 1982 року ця точка зору в США стала загальновизнаною. На думку Ю. І. Холодного ці публікації мали замовний характер і спрямовувались на формування негативного образу СРСР і ЧРСР, на отримання асигнувань від міноборони США на розробку психотронної зброї й провокування Москви проводити заздалегідь безперспективні дослідницькі роботи з психотроніки.

Що там у Росії?

На початку 1990-х у Росії створена в/ч 10003 (у 1997 році перетворена на управління Генштабу ЗС РФ), яка займалася, зокрема, і розробкою психотронної зброї. Дослідникам виділяли значні кошти, однак будь-яких результатів не отримано. Згодом прихильники психотроніки визнавали, що «90% розробок не давали значних результатів і найчастіше були наслідком помилок, наукової некомпетентності чи просто обману». У 2003 році це управління російського Генштабу (в/ч 10003) ліквідовано.

Підготував Олександр Козубенко

Читайте нас в Telegram
На Курщині українські десантники знищили штурмовиків «очень гнилой бригади»

На Курщині українські десантники знищили штурмовиків «очень гнилой бригади»

Бійці 95 окремої десантно-штурмової Поліської бригади знищили штурмову групу росіян в одному з населених пунктів Курської області рф.

Президент: Тримаємо рубежі на Курщині попри намагання росії відтиснути наші позиції

Президент: Тримаємо рубежі на Курщині попри намагання росії відтиснути наші позиції

Підрозділи Сил оборони України, що проводять операцію в Курській області, тримають позиції попри атаки ворога.

«Меня кинули!» — прикордонники взяли в полон російського окупанта

«Меня кинули!» — прикордонники взяли в полон російського окупанта

Воїни Державної прикордонної служби взяли в полон російського військовослужбовця.

Ворог провів ротацію на лівобережжі Херсонщини, намагається загострити ситуацію

Ворог провів ротацію на лівобережжі Херсонщини, намагається загострити ситуацію

На Придніпровському напрямку від початку поточного тижня противник активізувався і щодня там відбуваються по 5-7 бойових зіткнень.

Війська рф сьогодні вбили двох жителів Донеччини, ще 10 дістали поранення

Війська рф сьогодні вбили двох жителів Донеччини, ще 10 дістали поранення

12 жовтня на автодорозі між с. Улакли та с. Дачне Волноваського району на Донеччині відбулося пряме влучання ворожого FPV-дрону в цивільний автомобіль, у якому загинув 19-річний водій.

Віроломство у Торецьку: російські солдати перевдягаються у цивільний одяг

Віроломство у Торецьку: російські солдати перевдягаються у цивільний одяг

Під час ведення штурмових дій у міській забудові Торецька військовослужбовці армії російської федерації перевдягаються в цивільний одяг.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Офіцер групи психологічного супроводу та відновлення

від 25000 до 25000 грн

Київ

131 окремий батальйон 112 ОБр Сил ТрО

Військова служба за контрактом

від 20000 до 120000 грн

Черкаси, Черкаська область

Майстер, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Миколаїв

Військова частина А1080

Офіцер штабу, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Розвідник – номер обслуги 155 окремого батальйону ТрО

від 21000 до 51000 грн

Степанівка, Сумська область

Зв’язківець, військовослужбовець

від 20000 до 125000 грн

Нікополь, Дніпропетровська область