ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Як закон кардинально змінює підхід до інституту військового капеланства — Роман Костенко

Інтерв`ю Новини
Прочитаєте за: 4 хв. 26 Березня 2021, 18:59

У Верховній Раді України зареєстровано проєкт закону «Про Службу військового капеланства» № 4626, який пройшов обговорення у профільних комітетах і рекомендований до першого читання. Документ сформовано спільними зусиллями народних депутатів, військових священників, юристів, експертів з урахуванням досвіду капеланської служби в Україні та практик НАТО.

Про те, які правові новації чекають на військових священників, кореспондент АрміяInform поспілкувалася з головою робочої групи Комітету ВР України з національної безпеки, оборони та розвідки щодо підготовки згаданого законопроєкту народним депутатом Романом Костенком.

— Романе Васильовичу, яка головна мета законопроєкту про капеланство? Ким він зареєстрований?

— Законопроєкт № 4626 зареєстровано мною, напрацьовано робочою групою на базі Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Документ підписали 54 депутати з майже всіх фракцій. Нині він розглянутий головним профільним комітетом і комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики. Обидва комітети рекомендували парламенту ухвалити документ у першому читанні.

Під час обговорення законопроєкту були дискусії щодо деяких положень, але в цілому депутати підтримують його основну мету — зробити так, щоб задоволення духовно-релігійних потреб особового складу здійснювалося на належному рівні, а військові капелани, які його втілюють, отримали статус військовослужбовця та відповідні соціальні гарантії.

Однак у його розробленні ми не вигадували щось нове. Військові капелани і нині є у військових формуваннях, але, на жаль, їхня діяльність законодавчо не врегульована, і це призводить до багатьох проблем, зокрема і щодо законних підстав перебування в районі операції Об’єднаних сил.

Я не раз зустрічав капеланів на фронті й бачив їхню роботу. Майже завжди вони там перебували на волонтерських засадах. Зрозуміло, що їхня діяльність має бути врегульована законодавчо.

Винос Мета законопроєкту — зробити так, щоб задоволення духовно-релігійних потреб особового складу здійснювалося на належному рівні, а військові капелани, які його втілюють, отримали статус військовослужбовця та відповідні соціальні гарантії.

Завдяки поліконфесійності задовольнятимуть потреби всіх вірян

— Хто увійшов до складу робочої групи, що напрацьовувала проєкт закону про військове капеланство? Які конфесії найбільше представлені в українському війську?

— До складу робочої групи увійшли представники ЗС України, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Міноборони, РНБОУ. Також у складі були військові капелани Православної церкви України, Української греко-католицької церкви, Римо-католицької церкви в Україні, Духовного управління мусульман України, Української євангельської церкви та інші.

Таке широке представництво в робочій групі зумовлене поліконфесійністю нашої держави, і важливо почути думку й залучити до роботи представників різних релігійних організацій. Адже, не зважаючи, що згідно з опитуваннями, проведеними у війську, більшість особового складу становлять віряни ПЦУ (близько 70 %), 10 % — УПЦ МП; 7 % — УГКЦ. Однак це не буде проблемою, приміром, для протестантів чи мусульман. Духовно-релігійні потреби таких вірян теж будуть задоволені.

— Чи допустять до душпастирської роботи капеланів Української православної церкви?

‑ Норми законопроєкту не дискримінують жодну релігійну організацію в Україні. Такий закон не можна було б ухвалювати. Однак ми встановлюємо певний запобіжник, який передбачає, що до роботи допустять капеланів, які є представниками зареєстрованих відповідно до чинного законодавства України релігійних організацій.

— Який міжнародний досвід використаний у підготовці цього закону?

— Під час підготовки законопроєкту було багато обговорень щодо концепції відповідної служби, тому вирішили врахувати досвід США, Канади й країн-членів НАТО та впровадити його з урахуванням специфіки проходження військової служби в Україні. На нашу думку, нам це вдалося.

Капелани отримають статус військовослужбовців

— Які зміни очікують на військових священників після ухвалення цього документа?

— Передусім вони отримають соціальний захист, який мають військовослужбовці. По-друге, вони матимуть конкретні обов’язки, визначені статутом. Передбачено створення окремої Служби військового капеланства зі своєю структурою, підпорядкуванням і чисельністю.

Крім того, в законі пропонується детально визначити, в чому полягатиме робота військових капеланів у військах, приміром, душпастирська опіка, консультування командування з духовно-релігійних питань тощо.

Отже, якщо розглядати питання, що зміниться для капеланів після переведення зі статусу цивільних у статусу військовослужбовців, можна сказати, що взагалі глобально змінюється підхід до існування інституту військового капеланства. Також нарешті з’явиться достатнє законодавче регулювання їхньої діяльності.

— Чи гарантує новий закон пільги родинам військових капеланів?

— Соцгарантії не є предметом регулювання цього проєкту закону. Однак законопроєкт № 4626 надає військовим священникам статус військовослужбовця. У такому випадку на капеланів поширюватиметься дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який передбачає певні пільги, а також грошові виплати членам сімей військовослужбовців, приміром, у разі серйозних поранень чи загибелі капелана.

Військових священників навчатимуть за спеціальними програмами

— За якими критеріями проводитиметься відбір військових капеланів?

— На військову службу йтимуть священнослужителі, котрі вже мають вищу богословську освіту, отримали мандат від релігійної організації й вирішили використовувати набуті знання в армійському середовищі.

Однак для того, щоб отримати необхідні знання вже конкретно про військову службу, їм потрібно пройти додаткове навчання. Військові капелани проходитимуть відповідний курс за спецпрограмою в навчальному центрі ЗСУ. Під час складання відповідних програм враховують специфіку діяльності військових священників залежно від того, де вони проходитимуть службу.

Для капеланів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України програми будуть відрізнятися, але не надто.

— Дякую за бесіду.

Фото з архіву Романа Костенка

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
Бачив Торецьк квітучим, тепер захищає руїни: «Отче» про 10 років війни та «гангрену землі»

Бачив Торецьк квітучим, тепер захищає руїни: «Отче» про 10 років війни та «гангрену землі»

Його позивний «Отче» народився випадково — через басистий голос та бороду, коли більш бажані «Вікінг» та «Ірландець» виявилися зайнятими. Але для Дмитра, головного сержанта взводу безпілотних авіаційних комплексів, цей позивний став частиною довгого шляху захисту України, шляху, що нерозривно пов’язав його, волинянина, з Донеччиною.

Київська бригада «вимкнула» ворогу «картинку» і «звук»: знищено камери, радар, зв’язок і ПТРК

Київська бригада «вимкнула» ворогу «картинку» і «звук»: знищено камери, радар, зв’язок і ПТРК

Масштабну та результативну операцію з «осліплення» та «оглушення» противника провели воїни 5 окремої штурмової Київської бригади на Краматорському напрямку. Захисникам вдалося одним махом знищити цілу низку ворожих засобів спостереження, зв’язку, протитанкової оборони та укриття з особовим складом.

Уразили сотню окупантів — наші бійці порахували, скільки коштує знищення одного військового рф

Уразили сотню окупантів — наші бійці порахували, скільки коштує знищення одного військового рф

Група «Гострі картузи» 2 окремого загону ЦСП «Омега» всього за 5 днів роботи на Донбасі, без врахування Великодня, знищила 106 ворожих цілей.

Шлях за кордон вартістю $50 тисяч: у Києві затримали чоловіка, який робив фейкові документи для ухилянтів

Шлях за кордон вартістю $50 тисяч: у Києві затримали чоловіка, який робив фейкові документи для ухилянтів

У Києві поліцейські затримали 34-річного жителя столиці, який через знайомих підшукував осіб, охочих ухилитися від служби, та за гроші пропонував їм виготовити підроблені військово-облікові документи з позначкою про зняття з обліку або «липову» медичну документацію.

«Генерал Черешня» — Міноборони кодифікувало новий FPV-безпілотник

«Генерал Черешня» — Міноборони кодифікувало новий FPV-безпілотник

Міністерство оборони України кодифікувало і допустило до використання безпілотний FPV-авіакомплекс «Генерал Черешня».

FPV-полювання на «маршрутку» окупантів: Єгері Довбуша наздогнали і підбили багі, набите десантом

FPV-полювання на «маршрутку» окупантів: Єгері Довбуша наздогнали і підбили багі, набите десантом

Видовищну та філігранно виконану двоетапну операцію зі знищення ворожої техніки продемонстрували бійці української єгерської бригади імені Олекси Довбуша. Спочатку FPV-дрон майстерно «дістав» швидкісне багі з окупантами, а потім артилерія поставила вибухову крапку, перетворивши покинуту машину на вогняний шар.

ВАКАНСІЇ

Стрілець-гранатометник (морська піхота)

Яворів

Яворівський РТЦК та СП

Оператор безпілотних літальних апаратів

від 20000 до 100000 грн

Полтава, Полтавська область

Оператор БПЛА-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Черкаси

Косівський РТЦК та СП

Механік водій

від 21000 до 121000 грн

Вся Україна

1 центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ

військовослужбовець Начальник медичної служби

від 20000 до 120000 грн

Київ, Київська область

Стрілець, помічник гранатометника

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

--- ---