ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Історики оприлюднили знайдений на Львівщині архів УПА

Прочитаєте за: 2 хв. 15 Січня 2021, 18:17 25

Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду оприлюднив унікальний архів Української повстанської армії, знайдений у лісі поблизу села Лапаївка Львівської області у 2009 році.

Як повідомили в Центрі досліджень, повстанці закопали архів у металевому бідоні восени 1950-го.

— Так підпільники сподівалися врятувати свідчення про їхню боротьбу. Наша місія — робити минуле доступним, тож імена повстанців, персональні історії депортації, документація УПА дійшли до українців, хоч і через 70 років, — прокоментувала директорка Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник.

Як пояснив історик і член Центру Руслан Забілий, Лапаївський архів є унікальною знахідкою для науковців і громадськості. «Знайдений масив містить, до прикладу, поради для підпільної друкарні, описи вибухівки, інструкцію з ведення фінансів, поіменні списки загиблих повстанців з біографіями й описами обставин загибелі. Припускаємо, що архів збирали для Проводу ОУН, ймовірно, частина з документів призначалася для генерала Романа Шухевича, головного командира УПА», — розповів історик.

До онлайн-збірки увійшли: документи СБ ОУН (інструкції, протоколи допитів); тексти підполковника УПА Степана Фрасуляка «Хмеля», який керував підготовкою повстанців; звіти підпілля з Волині, Львівщини, Дрогобиччини, Рівненщини, Станіславщини, Тернопільщини; вишкільні матеріали, інструкції, листівки; накази про присвоєння звань воякам; списки загиблих у боротьбі з більшовиками, некрологи.

Один з документів — уривки листів селян, яких депортували в Сибір. Люди голодують і просять родичів про допомогу: «…Прошу тебе, не забувай про мене, рятуй чим, можна і як можна, бо дуже тяжко жити… Прошу вас, дорогі родичі, требуйте дітей додому, хай з голоду не вмирають».

Також архів містить поіменний список вивезених у Сибір дітей, юнаків і старих людей. Повстанці описали жорстоку процедуру вивезення людей більшовиками та зібрали статистичні дані про депортації в одному з районів.

Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
Історія, Події