ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Новорічне бажання «під ялинку» від фонду «Повернись живим»

Прочитаєте за: 11 хв. 5 Січня 2021, 18:04 11

З 23 листопада 2020 року один із найбільших фондів допомоги українським військовим «Повернись живим» очолює Тарас Чмут, який тривалий час є керівником аналітичного відділу цієї громадської організації. Служив у морській піхоті 2,5 року, був командиром взводу розвідки батальйону. Навчався в центрі підготовки в Литві, інструктор. Брав участь у міжнародних курсах вишколу, навчаннях «Сі Бриз – 2016», є співзасновником «Українського мілітарного порталу».

Нещодавно Тарас був гостем пресцентру АрміяInform і розповів, як йому працюється в новій іпостасі, яким новим змістом наповниться діяльність фонду в нинішньому році, про плани змінювати і впливати на безпеку країни.

«Траплялось, що оптику, яку передавали на передову, знаходили пізніше в ломбардах»

– Тарасе, як сприйняв пропозицію очолити фонд?

– Все відбулось досить спонтанно, але наш колектив вирішив: моє призначення в ситуації, що склалася, є найоптимальнішим рішенням для результативності роботи. Попрацюю директором до квітня, а далі побачимо, бо, якщо відверто, очолювати фонд у мої плани не входило.

– Чи слід очікувати змін у роботі вашої благодійної організації?

– Фонд працює в певному векторному напрямку, який не передбачає якихось змін. Змінюватись може хіба що формат реалізації наших задумів і способів досягнення мети. Чотирьом основним напрямкам діяльності – медійному, військовому, аналітичному й ветеранському – залишаємось вірними і в 2021 році. Певні зміни торкнуться лише внутрішньо-організаційної роботи, яку потрібно впорядкувати і стабілізувати. Наприклад, щодо волонтерства, яке у 2014-му було хаотичним та швидким. Треба було негайно давати результат: купили майно й одразу передали на фронт.

– На пам’ять приходить розповідь волонтерки, шокованої тим, що боєць одного з батальйонів привіз з передової родичам «подарунки», серед яких вона впізнала спальники, доставлені на фронт саме в його підрозділ. Яким волонтерам вашого фонду вдалося унеможливити подібні факти?

– Буду відвертим, траплялись випадки у 14–15 роках, коли оптику, яку ми передали на передову, знаходили пізніше в ломбардах. Цим зловживанням покладено край, коли ми навели порядок в обліку. Головними принципами на початках створення фонду були максимальна прозорість у придбанні необхідного для захисників майна і обладнання та ретельний облік усього поставленого у військові частини. Не все одразу в нас виходило. Але згодом ми добилися, щоб ті матеріальні цінності, які передаємо в частини під час ротації, підлягали постановці на тимчасовий облік. Подобається це комусь чи ні, але обов’язково складаємо акти приймання-передачі. Коли у військовій частині знають, що після закінчення ротації потрібно повернути 30 тепловізорів, то й ставлення до експлуатації дбайливе. Якщо у прилад попав осколок або виникла несправність, все це доводиться документально, а ми, зі свого боку, віддаємо такий тепловізор у волонтерську оптичну лабораторію на ремонт чи обслуговування. Буває, що з трьох «поранених» приладів збирають один.

Зазначу, що за час існування фонду ми проходили різні аудити і навіть перевірки податкової інспекції. Крім того, ревізії піддавалась наша громадська діяльність, не пов’язана з матеріальними цінностями. Не обходиться, звісно, без зауважень, але якихось провалів чи критичних проблем щодо обліку й контролю у нас не існує.

«Іноді у військових складається помилкове враження, що громадськість намагається «вчити їх жити»

– Тарасе, фонд тісно співпрацює з оборонним відомством і Генеральним штабом. Як вдається працювати, уникаючи конфліктів?

– Дуже просто. Фонд «Повернись живим» співпрацює з близько 70 генералами всіх силових відомств, не рахуючи тих, хто у відставці чи в запасі. Це сталі контакти, з якими працюємо системно. Чому не виникає конфліктів? По-перше, ми аполітичні й не підтримуємо жодну з політичних партій. Однаково готові співпрацювати з усіма проукраїнськими силами. По-друге, наша співпраця триває з 2014 року. Офіцери, які тоді були комбатами, начальниками штабів, нині вже комбриги. За неповних сім років співпраця не затьмарена репутаційними втратами, не заплямована корупційними схемами. По-третє, у нашій команді чимало колишніх військових, учасників бойових дій, які досконало знають як армійську службу, так і проблеми війська. З року в рік ці люди виконують свої обіцянки, у чому пересвідчились військові керівники різних рангів. Це теж формує тісні контакти й довіру. Також ми вкладаємо багато ресурсу в освіту людей, які займаються GR – розвитком комунікацій. Це все є системним процесом і, якщо його підтримувати, він дає результати.

Часто-густо у військових створюється помилкове враження, що громадськість намагається «вчити їх жити». На практиці я не бачив, щоб громадські активісти приходили до військових і вчили їх воювати. Як проводити закупівлі – можемо навчити, бо у військовому відомстві з цим є певні проблеми, як і в державі. Як просувати в парламенті законопроєкти на користь армії – цього військових теж треба вчити.

– Відомо, що ваш фонд займається навчанням військових

– Разом з Міжнародним інститутом менеджменту проводимо курс для командирів рот, батальйонів, штабних офіцерів з невійськових дисциплін: управління персоналом, лідерства, тайм-менеджменту, управління проєктами, навчаємо неагресивним комунікаціям. Тобто офіцери ланки «лейтенант – майор» здобувають знання, які їм не дали військові виші. Існує дуже великий запит на ці курси. Якось один комбриг, випадково побувавши на таких заняттях, попросив провести такий курс для офіцерів двох інших підрозділів бригади.

– Який документ регламентує проведення таких тренінгів у військових частинах?

– Існує меморандум про співпрацю з Генштабом, крім того, ми постійно координуємо й узгоджуємо нашу роботу у військах. Якщо це, наприклад, на рівні Сухопутних військ, то з командувачем чи уповноваженою особою. Так само і по інших видах (силах) військ. Наразі готується проєкт підсилення допомоги підрозділам ССО зі снайпінгу, зокрема, щодо матеріально-технічного забезпечення. Це не хаотичний процес. Ми зустрічаємось з командуванням і дізнаємось, які підрозділи якої допомоги потребують.

Менша наша активність у Військово-Морських (крім морської піхоти – з ними дуже плідна робота) і Повітряних силах. На жаль, так склалося з 2014-го. Хоча наразі повітряна і морська компоненти потребують найбільшої уваги. Гадаю, що цього року зробимо солідний крок у напрямку ВМС і ПС. У нас є великий досвід зведення різних державних структур та інституцій за один стіл для вирішення різноманітних проблем. Працюємо з Офісом Президента, Верховною Радою, РНБОУ, Міноборони, Генштабом. У полі зору можуть бути проблеми, які потребують якнайшвидшого вирішення у Збройних Силах.

«Соціологічне дослідження  “Чому військовослужбовці звільняються з армії” замовив нам Руслан Хомчак»

– В одному з інтерв’ю ти зауважив, що у вас є багато досить хороших планів системних змін безпеки країни. Поділись, будь ласка, ними.

– Одна з функцій громадськості – можливість з одного боку тиску, з іншого – лобіювання. У нас є кілька історій позитивного лобіювання. Наприклад, це стосується поставок американських «Айлендів». Три роки ми лобіювали їх отримання від США. У цьому проєкті є і частка нашої діяльності. Те ж стосується передачі від Мінінфраструктури до ВМС пошуково-рятувального судна «Олександр Охрименко». Був наш вплив і на деякі кадрові зміни у ВМС.

Нещодавно наш аналітичний відділ завершив дослідження на замовлення Головнокомандувача генерал-полковника Руслана Хомчака «Чому військовослужбовці звільняються з армії». Гадаю, незабаром відбудеться його презентація спільно з представниками Генштабу.

– Можна дізнатися про деякі результати дослідження уже зараз?

– За результатами дослідження виявлено 9 ключових чинників, які відповідають на головне запитання – чому є відтік військових з армії. Причому, грошове забезпечення не є основною причиною. Генштабу була потрібна зовнішня незалежна експертиза про кадрову проблему війська. Ми не лише визначили ці чинники, які негативно впливають на мотивацію до служби, а й розробили рекомендації. Деякі з них мають узагальнені положення, а в деяких рекомендаціях, як наприклад, щодо житлової проблеми, більше конкретики. Ми взяли наявний оборонний бюджет зі щорічним зростанням і показали, що за ті кошти, які виділяються, за 10 років реально позбутися черги на житло. Все це математично обраховано.

– Це лише математично…

– Звісно, існує багато нюансів, це зрозуміло. Але і з ними можна боротися. В державі існує міф, що завжди бракує коштів на будь-що. Та водночас ніхто не намагається їх ефективно використовувати й рахувати. Так от, результати нашого дослідження хочемо не лише оприлюднити, а просувати рекомендації спільно з Генеральним штабом. Рівень його проблем там від сили 20 відсотків, решта залежить від оборонного відомства і парламенту, який роками не може ухвалити законопроєкти, над якими спільно з іншими відомствами працювало Міноборони.

На першому місці основних чинників у нашому дослідженні, через які пропадає інтерес до військової служби – фактор командира, або лідерство й менеджмент. Недалеко від нього за значущістю – атмосфера в колективі, або, як ми його називаємо, – оточення.

Ми провели близько сотні глибинних інтерв’ю на 2–3 години з різними категоріями військових: від солдата до генерала. Дані зводили до конкретного пулу проблем. Крім того, провели соціологічне дослідження із групою «Рейтинг» у 15 бригадах Сухопутних військ, де анкетували 2065 військовослужбовців. Це зроблено для виміряння «ваги» кожного негативного чинника. З’ясовували, чим люди задоволені або незадоволені. Дізнавалися, чим незадоволені ті, хто звільняється. Все це відображено в цифрах. Звісно, частина цього звіту буде лише для службового користування, а другу, і ми це погодили з Генштабом, оприлюднять.

«Одна з наших цінностей – це саморозвиток»

– Для того, щоб на високому рівні проводити тренінги й заняття з артилеристами, снайперами, потрібна профпідготовка самих інструкторів. Де ви їх навчаєте?

– Так, у нас існують три інструкторські напрямки: мінна безпека, снайпінг і високоточна стрільба із закритих вогневих позицій. Всім цим у нас займаються офіцери запасу, які закінчили українські військові виші і мають досвід бойових дій. Що стосується, наприклад, високоточної стрільби, у нас є своє програмне забезпечення, планшети з розрахунково-графічним комплексом Armor на кшталт «Армія SOS». Він дозволяє швидко визначати координати місцеположення й орієнтирні напрямки, розрахувати дані для стрільби з гранатометів, мінометів і бронетехніки із закритих вогневих позицій. Наші інструктори вчать, як із КПВТ стріляти з закритої вогневої позиції зі значно більшої відстані, ніж передбачено ТТХ. Так само і з БМП-2. Ці програми навчання неодноразово демонстрували вищому командуванню Збройних Сил і мають позитивні відгуки. Основне наше завдання – навчити бійців стріляти максимально точно, не витрачати зайвий боєкомплект і менше часу перебувати на вогневому рубежі.

У плані підготовки снайперів наші інструктори плідно працюють з навчальними підрозділами. Фонд допомагає у придбанні того, чим не може забезпечити держава: рівні для прицілу, якісь «правильні» ручки, сошки, глушники, метеостанції. Тобто штучний високоякісний продукт. Снайпер має бути забезпечений найкращим, не китайськими аналогами з більшою похибкою, а брендовими оригіналами. Тоді можна бути впевненим: снайпер даватиме результат.

Є в нас курс і для інструкторів з мінної безпеки. Адже нині 70 відсотків втрат – це мінно-вибухові. Відповідно, людей треба вчити, як уникати розтяжок, як їх виявляти. Нещодавно провели у всіх бригадах заняття на рівні груп інженерного забезпечення, допомагаємо інструкторам Центру розмінування. Підготували наші фахівці із представниками інженерних підрозділів так звану «сумку сапера» з базовим набором речей, необхідних під час розмінування. Ми закуповуємо належний інструмент, формуємо ці сумки і за актом передаємо у війська.

Вся ця допомога на рівні тренінгів і занять тісно пов’язана з тим соціологічним дослідженням, про яке говорили раніше. Поясню чому. Ми багато зусиль докладаємо, аби навчити людей прицільно стріляти, вести вогонь із закритих вогневих позицій, мінній безпеці. Але дев’ять негативних чинників, через які військові втрачають мотивацію служити, перекреслюють всю нашу роботу з підготовки класних фахівців. Тому дуже сподіваємось, що наші рекомендації зменшать відтік кадрів з армії.

Щодо вдосконалення знань і методичних навичок наших інструкторів. Двічі на місяць відбуваються внутрішні навчання для того, щоб підвищувати наші спроможності – від проєктного менеджменту до медичної допомоги, наприклад. Одна з наших цінностей – саморозвиток: маємо постійно вчитися, щоби бути, як кажуть, у тонусі.

«Наша діяльність повністю відповідає філософії фонду “Повернись живим”»

– Торік ви ще й долучилися до боротьби з Covid-19…

– Наш фонд одним із перших долучився до масового тестування на коронавірусну інфекцію. Уже торік у березні ми закупили тисячу тестів ПЛР і через Командування Медичних сил спрямували їх у район проведення ООС. Мета – тестування тих, хто контактує з найбільшою кількістю людей, зокрема, офіцерів керівного складу. Фонд доправив військовим на Схід захисні маски, комбінезони, рукавички, дезрозчини, а для лабораторій – реагенти для проведення ПЛР-тестів.

– Яке потаємне новорічне бажання вашого фонду на 2021 рік?

– За фонд не говоритиму, а озвучу особисте. Дуже хочу, щоб Україна до кінця року, який розпочався, підписала угоду на закупівлю нових винищувачів. Гадаю, моє бажання збігається з мрією як фонду «Повернись живим», так і «Українського мілітарного порталу». У будь-якому разі докладу всіх зусиль, аби лобіювати це надважливе питання, що з року в рік відкладається. Переконаний: це буде початком переозброєння Повітряних Сил як ключового компонента обороноздатності країни. Хай це буде, як висловлюються в командуванні ПС, дослідна ескадрилья, хай це будуть вживані літаки і невелика партія, але це стане точкою відліку переоснащення військової авіації. А ще додав би до цього підписання угоди й початок будівництва британських ракетних катерів для ВМС України та отримання американських катерів Mark VI. Це дві стратегічно важливі речі для нашого флоту.

Щодо локальних завдань на рік: ми проводитимемо навчання, продовжимо великий проєкт поставок на фронт мобільних комплексів спостереження. Свого часу розробити цей неймовірно потужний і простий у користуванні прилад спонукали непоправні втрати на фронті від куль російських снайперів. І ми тішимось, що ці комплекси, як і в цілому діяльність кожного учасника команди, допомагають зберегти хлопцям життя й здоров’я. А це повністю відповідає філософії фонду з назвою «Повернись живим».

– Колектив АрміяInform щиро бажає, щоб усі ваші мрії й задуми здійснились у новому році. Дякую за розмову.

Фото АрміяInform та БФ «Повернись живим»

15
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Інтерв`ю, Публікації