АрміяInform розпитала інструктора про те, як готують десантників до війни з ворогом, а також про те, як треба комунікувати з суспільством, щоб люди ставали на захист України. Глибокі нори…
З початком воєнних дій на Сході України почастішали й випадки психологічних травм серед воїнів. Питання посттравматичного стресового розладу та суїцидальної поведінки серед армійців нині порушують досить часто. Тож які шляхи подолання ПТСР існують, розбирався кореспондент АрміяInform.
Основний спосіб розв’язання цієї проблеми — налагодження дієвої та стійкої системи надання психологічної допомоги. Існує багато документів з цього приводу, проте єдина система допоки не створена. Переважна більшість ветеранів, що повертаються до цивільного життя, не можуть перелаштуватися. Великою проблематикою залишається й те, що армійці важко йдуть на контакт з психологами. А психологічна допомога найефективніша лише тоді, коли людина свідомо переконана, що це їй потрібно. Як зазначають експерти, проблеми, що залишаються з війни, відгукуються навіть через десятиліття. Тобто у нас, можливо, така проблема ще не набула свого апогею.
Серед багатьох причин суїцидальної поведінки воїнів психологи виокремлюють такі: певна напруга у виконанні службових обов’язків, сімейні негаразди, негативне ставлення людей навколо до ветеранів, суперечності щодо образу ветерана, труднощі з працевлаштуванням, високе почуття справедливості, наявність травматичних переживань внаслідок участі в бойових діях, зловживання алкоголем.
— На жаль, випадки суїцидів серед воїнів існують. Ми знаємо про них дуже мало через різні міркування, бо переважно це намагаються замовчувати. Але нам, психологам, цю інформацію потрібно знати в першу чергу, щоб своєчасно запобігти загрозі. Це питання слід відкрити фахівцям нашої ланки, — зазначив заступник директора Соціально-психологічного центру м. Славутич, кандидат психологічних наук Юрій Акименко.
Воїнам важко відкритися, розповісти про свої страхи, особливі моменти життя на війні. Це може бути й тому, що чоловіки вважають себе досить сильними, аби самотужки подолати ці проблеми. Для армійців поняття «психолог», «психотерапевт», «психіатр» ототожнені.
— У них сформувалася думка: якщо звертаєшся до психологів, то ти дивна чи хвора людина. Але не треба залишати проблему у глухому куті, а звертатися до фахівців, аби не сталося велике горе, — зазначив Юрій Акименко.
У деяких країнах створена чітка система роботи з психологами, покладена на певне міністерство або відомство.
— У США цим опікується Міноборони на базі спеціально створених шпиталів. Таких закладів там близько 600. У них перебувають військові як з фізичними, так і з психологічними травмами. А для представників багатьох професій, зокрема банкірів, учителів, медиків, продавців, розроблені пам’ятки про поводження й спілкування з ветеранами. В Ізраїлі психологічними травмами військових теж займається міністерство оборони. Тобто направляє їх на війну, а надалі виводить з неї, — розповів психолог Юрій Акименко.
У США створені дієві центри психологічної допомоги, в яких існує підхід «рівний – рівному», коли один ветеран допомагає іншому.
— У нас теж хотіли запровадити таку систему, щоб навчити тисячі ветеранів військової психології. Проте цей метод ефективний лише тоді, коли одночасно працюватиме і фахівець-психолог, — продовжив Юрій Акименко. — На мій погляд, будь-хто не може швидко стати психологом. В Ізраїлі, приміром, останнім часом зменшується кількість психологів, які працюють з воїнами, а збільшується кількість соцпрацівників.
На думку експертів, працювати з воїнами слід не лише в кабінеті, а й під час активного відпочинку. Тут військовий повертається до певних звичок, правил поведінки, що існували раніше, без конфліктів і напруги. У ході такого відпочинку спілкування буде ефективніше й корисніше.
У майбутньому психологи велику увагу приділятимуть учасниками АТО/ООС, які перебувають у місцях позбавлення волі.
— Психологи мають обов’язково працювати з воїнами, які опинилися за ґратами. Це питання потребує додаткового вивчення, адже слід отримати експертну думку багатьох фахівців, — каже Юрій Акименко.
Фото надані Юрієм Акименком
За період широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України противник поряд із застосуванням звичайних засобів вогневого ураження застосовує проти Сил оборони спеціальні боєприпаси, споряджені небезпечними хімічними речовинами.
Однією з задач, яку вирішує сьогодні Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України та Міністерство оборони України, є забезпечення Сил оборони України безпілотними комплексами типу DJI Mavic. Вони легкі, прості у використанні, час у повітрі - до 45 хвилин, максимальна дальність польоту - 28 км, компактні, мають достатньо якісну камеру.
Пілоти роти ударних безпілотних авіакомплексів 65 механізованої бригади під Роботиним Запорізької області зняли момент самогубства російського загарбника.
14 сайтів російських компаній зламали проукраїнські хакери. Про це стало відомо АрміяInform у день другої річниці звільнення Херсона від російських окупантів.
10 листопада два російські дрони-приманки «пародія» впали на території Молдови. Агресор масово застосовує їх у повітряних атаках.
Прикордонні з російською федерацією північні рубежі України перебувають під постійною загрозою ворожих обстрілів, а також є можливою «точкою входу» на територію України диверсійно-розвідувальних груп ворога та ворожих БПЛА далекої дії.
Захищаємо світ
від 20100 до 120000 грн
Кропивницький, Кіровоградська область
АрміяInform розпитала інструктора про те, як готують десантників до війни з ворогом, а також про те, як треба комунікувати з суспільством, щоб люди ставали на захист України. Глибокі нори…