ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Строкова служба: школа гарту чи марно втрачений час?

Прочитаєте за: 6 хв. 12 Листопада 2020, 13:42

Упродовж реформування Збройних Сил України стосовно переходу на контрактну військову службу суспільна думка і дотепер не прийшла до однозначного висновку: чи потрібні війську строковики? За лаштунками думок «за» та «проти» представників державного та вищого військового керівництва, численної кількості експертів, наш кореспондент з питання доцільності й потрібності строкової служби поспілкувався з вчорашніми воїнами, звільненими у запас цієї осені.

Етап громадянського становлення – у війську

Солдат Антон Стеценко, 26 років, стрілець роти охорони бригади тактичної авіації ПВК «Центр»:

«Хоча я призвався у віці 25 років, строкову службу розглядаю як необхідний етап громадянського становлення. Саме в армійських лавах особливо гостро відчуваєш ціну дисциплінованості та відповідальності. Армія вчить цінувати час, правильно та раціонально його використовувати упродовж бойових тренувань і несення вартової служби. Саме в армійських умовах приходить розуміння понять справжньої дружби та взаємовиручки.

Армійські лави беззаперечно вважаю школою життя. А ще – осередком поєднання українського суспільства незалежно від того, звідки ти родом, якого віросповідання або яку до призову мав освіту. Тут нас об’єднує спільне завдання – стати єдиним бойовим організмом, щоб у разі потреби дати відсіч агресору.

Якщо, ймовірно, і підпишу контракт зі Збройними Силами, то служитиму саме в цій авіаційній бригаді».

Реальна служба назавжди ламає негативні стереотипи

Старший солдат Юрій Вендичанський, 21 рік, старший стрілець роти охорони бригади тактичної авіації ПВК «Центр»:

«Скажу відверто, до лав Збройних Сил призивався з певним острахом. І не через «постсовкові» казки про «дідівщину» або незадовільне харчування. Через низьку якість викладання у школі тоді ще предмета «Захист Вітчизни» мав дуже слабку уяву про бойову зброю, і взагалі – характер та особливості строкової служби. Але вже перші дні перебування спочатку в навчальному центрі, а потім – у військовій частині, повністю зламали мої колишні стереотипи. Армія по-справжньому вчить. По-перше – військової справи. По-друге – дає фізичний і морально-психологічний заряд. По-третє – змушує переосмислити ставлення до таких речей, як сумлінність, вимогливість, обов’язковість, дисциплінованість. Тому вирішив, надалі, можливо, стану контрактником. У цьому сенсі найбільше приваблюють Військово-Морські Сили.

А юнакам призовного віку раджу не тільки не боятись військової служби, а за можливості пройти цю школу витривалості якомога раніше».

Армійські навички згодяться і у мирному житті

Старший солдат Сергій Бразинський, 21 рік, кулеметник роти охорони бригади тактичної авіації ПВК «Центр».

«На відміну від моїх товаришів, я на півтора року залишив вдома не тільки маму, а і дружину з маленьким сином. Тому хочу зробити акцент на те, що відстань та час у поєднанні з армійським вишколом змусили переосмислити поняття людяність, чуйність, справжнє кохання. Я зрозумів ціну таким речам, як підтримка і турбота рідних, близьке прийняття твоїх проблем командирами, щира співучасть бойових товаришів. Армія мене однозначно змінила на краще: я став виваженим, розсудливим, поміркованим. Тому службу для молоді вважаю за необхідне.

Пріоритет для мене – створення максимально сприятливих умов для зміцнення сімейних стосунків та виховання малечі.

Щодо армійської школи, скажу без апломбу – бойова зброя для мене стала, як вірний побратим. Вона дала упевненість у своїх силах та можливостях. У разі потреби використає її, як то кажуть, «на усі сто» для захисту рідної землі.

У цивільному житті мрію влаштуватись в охоронну фірму, там набуті армійські навички напевно стануть у пригоді».

Перевірка готовності до життєвих випробувань

Солдат Василь Марченко, 23 роки, оператор розрахунку радіотехнічної бригади ПС ЗСУ ПВК «Центр».

«Якщо брати загалом, то у контрактної служби значно більше переваг, ніж у строкової. Матеріально-побутова, фінансова складова, можливість кар’єрного зростання. Але, як на мене, строкова служба теж потрібна. Де юнак, як не у війську, навчиться військової справи? Де, як не у військовому середовищі, навчиться критично оцінювати себе й товаришів? Зрештою, де, як не на тренуваннях та бойовому чергуванні, перевіряти готовність до життєвих випробувань? І строкова служба дає можливість пізнати зсередини справжню сутність армійського буття, щоб мати змогу порівняти його переваги або недоліки з цивільним життям. Так що я схиляюсь до обов’язкової необхідності пройти кожному юнаку армійський вишкіл.

Щодо подальших планів – продовжу працювати у батьківському фермерському господарстві, адже за освітою я механізатор».

Армія  як можливість удосконалити власний фах

Солдат Владислав Золотарьов, 22 роки, фельдшер навчально-тренувального центру військ зв’язку ЗС України.

«Армійську службу згадуватиму лише з добром і вдячністю. Для мене це не тільки школа військового гарту, а й можливість удосконалити фахову медичну підготовку. Щодо доцільності строкової служби, моя думка однозначна – вона потрібна. Повний перехід на контрактну армію можливо здійснити лише за умов існування потужного резерву потенційних захисників, який, на жаль, система допризовної підготовки нині забезпечити ще не здатна.

Окрім головних чеснот воїна – дисциплінованості, сумлінності, відповідальності – армійське середовище є чудовою школою для розвитку комунікаційних навичок. Тут приходить розуміння ціни загального успіху і вислову «один за всіх, усі – за одного». В армійських лавах – основа і запорука перемоги.

У майбутньому продовжу службу як контрактник, а якщо поталанить – і офіцер».

Окрема думка

На додачу до слів респондентів хотілось би додати і думку заступника начальника об’єднаного навчально-тренувального центру військ зв’язку підполковника Юрія Кривоноса.

З приводу преференцій контрактної та строкової військової служби офіцер зазначив: «Строкова служба є неоціненним джерелом формування контрактного складу. Адже упродовж неї командир реально бачить можливості й потенціал конкретного воїна. А виходячи з того, що призовники приходять в армійські лави здебільшого з несформованим баченням майбутньої професії, тут і відкриваються широкі можливості для роз’яснення молоді переваг контрактної служби. Тому строкову службу я б визначив як перший крок та оцінку спроможності воїна до подальшої військової кар’єри».

Фото автора

24
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook