ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«У нас уже підготовлено 60 операторів Javelin» − генерал-майор Андрій Маліновський

Інтерв`ю
Прочитаєте за: 10 хв. 2 Листопада 2020, 13:40

Завтра в Україні відзначають День ракетних військ і артилерії. Аби дізнатися, з якими результатами «боги війни» закінчують 2020 рік, АрміяInform поспілкувалась із Начальником ракетних військ і артилерії − начальником управління РВіА командування підготовки Командування Сухопутних Військ ЗСУ генерал-майором Андрієм Маліновським.

Яка вірогідність ураження цілі у ПТРК Javelin? Якими іноземними гаубицями планують замінити застарілі гармати калібру 152-мм? Та коли розпочнуть підготовку фахівців для системи «Вільха»? Про це читайте у нашому  інтерв`ю.

«Тривалість вогневих нальотів стала іншою: 2-4 снаряди на гармату»

Наскільки й у чому змінилася підготовка військовослужбовців ракетних військ і артилерії з урахування набутого досвіду в АТО/ООС?

– Керівним складом Збройних Сил України визначені завдання щодо узагальнення бойового досвіду, набутого під час виконання бойових завдань у районі проведення АТО/ООС. На підставі його узагальнення вносились зміни, насамперед, у бойові статути, керівництво з бойової роботи підрозділів ракетних військ і артилерії. Вони й спонукали вносити зміни у програми й порядок підготовки наших підрозділів.

На початковому етапі, коли противник ще не мав потужних засобів розвідки, ми спокійно займали вогневу позицію і перебували тривалий час на ній. Але наприкінці літа 2014-го вже відчули на собі відповідну реакцію ворога − він виявляв наші стартові батареї, артилерійські батареї і наносив вогневе ураження по них.

Це змусило внести певні зміни і у бойові Статути, і у керівництво з бойової роботи.

Тривалість вогневих нальотів стала іншою: 2-4 снаряди на гармату. Тобто, вогневий нальот відбувся, батарея залишає вогневу позицію і йде у район очікування, або займає нову вогневу позицію для виконання завдань.

Слід згадати й так звану артилерійську вогневу карусель. Це коли один взвод виконує вогневу задачу, а другий очікує на іншій позиції на безпечній відстані від першого взводу. Перший, виконавши задачу, тільки починає переміщуватись, а другий взвод уже працює по цій же цілі, або переносить вогонь на іншу. Таким чином йде безперервний вогневий вплив на ворога.

Крім того, збільшились відстані між гарматами завдяки засобам навігації, які у нас з’явилися. Це забезпечує живучість підрозділу на вогневій позиції.

Ми також уже не викладаємо боєкомплект на грунт – працюємо з боєукладки. Це стосується самохідної артилерії. Причіпна артилерія викладає, але не весь боєкомплект, а тільки 2-4 снаряди на ціль, про які я казав раніше. Потім – зміна позиції і знову відкриття вогню.

Система підготовки ракетних військ і артилерії ЗС України спрямована на забезпечення досягнення необхідного рівня готовності РВіА до виконання завдань за призначенням, зокрема, у складі міжнародних (коаліційних) сил.

Структурно до системи підготовки РВіА входить дві взаємопов’язані підсистеми:

підсистема індивідуальної підготовки особового складу;

підсистема колективної підготовки військ та штабів.

Крім того, до системи підготовки РВіА належить компонента підготовки фахівців РВіА у загальній системі військової освіти.

Javelin це − «вистрілив і забув»

У нас з’явилися нові технічні засоби артилерійської розвідки, радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби, безпілотні авіаційні комплекси – все це змусило вносити зміни у бойові статути, керівництва з бойової роботи, які вже затверджені й діють. У програмах підготовки тепер, крім фахової підготовки, яка передбачає вміння працювати на штатному озброєнні, виконувати нормативи «До бою», «Відбій», вести розвідку – у міжвидовому центрі підготовки підрозділів ракетних військ і артилерії ЗСУ передбачена практична складова. Наприклад, для екіпажів БПАК передбачено не тільки ведення розвідки, а й порядок коригування вогню, тобто взаємодія з вогневими підрозділами.

З’явилися нові протитанкові ракетні комплекси – вони спонукали внести у тактику дій зі створення протитанкових резервів і порядок їхнього застосування. Завдяки допомозі американських партнерів нам постачають ПТРК Javelin. Відповідно ми покращили ефективність застосування такої зброї, бо Javelin – це «вистрілив і забув». Вірогідність ураження цілі – 99%.

Нині на озброєння у ракетних військах іде нова система «Вільха» − на заміну «Смерчам». Підготовка перших фахівців для «Вільхи» відбулася за допомогою підприємства «ДККБ «Луч», яке надало сертифікати певній кількості офіцерів, сержантів, що засвідчували їхнє право бути інструкторами. З цього року за підсумками стратегічних командно-штабних навчань «Об’єднані зусилля − 2020» запропонували внести зміни у штат навчально-ракетного дивізіону в Хмельницькому. Там із 14 січня 2021-го стартує вишкіл фахівців для системи «Вільха».

А у 184-му навчальному центрі за ініціативи Головнокомандувача ЗСУ спочатку підготовлено 5 інструкторів на Javelin. А вони вже вишколили інструкторів зі Школи протитанкової артилерії. Американські колеги спостерігали, як у нас відбуваються підготовка й заліки. Їм навіть не довелося втручатися, бо наші хлопці добре знають свою справу. Нині наші фахівці готують операторів на Javelin.

Варто зазначити, що змінилися процеси ухвалення рішень під час індивідуального вишколу і колективної підготовки штабів різних рівнів.

Вищу професійну військову освіту фахівців РВіА здійснюють у межах загальної системи вищої військової освіти.

Підсистема вищої військової освіти фахівців РВіА включає навчальні підрозділи військових вишів (навчальні військові підрозділи ВНЗ):

кафедру РВіА Національного університету оборони України імені Івана Черняховського – підготовка фахівців оперативно-тактичного та оперативно-стратегічного рівнів (очна та заочна форма навчання);

факультет РВіА Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного – підготовка фахівців тактичного рівня (очна форма навчання);

кафедри військової підготовки Сумського державного університету – підготовка фахівців тактичного рівня (ТР) (офіцерів запасу).

Удосконалення підсистеми освіти фахівців РВіА здійснюють у межах заходів із удосконалення військової освіти.

465 стандартів колективної підготовки

− Як у вітчизняних ракетних військах та артилерії триває процес набуття сумісності з НАТО?

– Наші навчальні центри готують бригадні артилерійські групи вже за стандартами й принципами НАТО. Спочатку натовські інструктори навчили наших хлопців, і тепер вони готують українських гармашів. Так само наші доктринальні документи змінюють до сумісності з доктринальними документами Альянсу. До кінця року маємо наші документи переробити за стандартами НАТО. І з 2021 року почнемо апробацію оновлених документів у військах. Проблем на цьому шляху немає і сумісніть однозначно ми здобудемо.

Встановлення технічної сумісності для зразків озброєння та військової техніки ракетних військ і артилерії − досить тривалий процес. Наразі є здобутки в автоматизації процесів управління: триває впровадження уже розроблених комплексів автоматизації управління вогнем, створення єдиної АСУ вогнем артилерії, що охоплює всі рівні управління і базується на принципах системи С2ІSTAR.

Нині триває навчання й оцінювання однієї з артилерійських бригад за стандартами колективної підготовки − а це 465 стандартів − відповідно до «Типового переліку навчально-бойових завдань з колективної підготовки артилерійської бригади під час підготовки до бойових дій». За умови позитивних результатів цього пілотного проєкту, у 2021 році планують впровадження нових стандартів індивідуальної та колективної підготовки у ракетних військах і артилерії ЗС України.

У межах реалізації першої стратегічної цілі «Державної програми розвитку Збройних Сил України на період до 2020 року» органи військового управління, зокерма, РВіА ЗСУ планово переведені на «J-структуру». Головна мета тут – досягнення необхідної сумісності з країнами ‒ членами Альянсу.

«Вільха» на заміну «Смерчам»

– Торік на завершальній стадії перебували дослідно-конструкторські роботи з розробки ракетного комплексу крилатих ракет наземного базування, 155-мм самохідної гармати, комплексу автоматизованого управління артилерійською батареєю й дивізіоном. Яка нині ситуація у цих роботах?

– Наразі, відповідно до Державного оборонного замовлення, в інтересах ракетних військ і артилерії виконують низку дослідно-конструкторських робіт, які перебувають на різних стадіях. Це розроблення 155-мм самохідної гаубиці «Богдана», ракетного комплексу крилатих ракет наземного базування, вітчизняного багатофункціонального ракетного комплексу, мінометних систем калібрів 60, 82 та 120-мм, комплексу автоматизованого управління артилерійським дивізіоном і батареями «Оболонь-А», АСУ ракетних військ і артилерії ЗС України.

Крім того, ідуть дослідно-конструкторські роботи з модернізації бойових машин РСЗВ 9А52 «Смерч» та 9П140 «Ураган», БМ-21 «Град» до рівня БМ-21У «Верба», протитанкового ракетного комплексу «Штурм-С», радіолокаційного комплексу розвідки вогневих позицій ракет і артилерії 1Л220 «Зоопарк-3».

У частин, на озброєнні яких є РСЗВ 9К58 «Смерч», вже мають в арсеналі ракети Р624 «Вільха». Згодом «Смерчі» отримають і нове базове шасі.

Наказом Міністерства оборони України у 2020-му прийнятий на озброєння комплекс автоматизованого управління артилерійським дивізіоном та батареями 1В12У (1В17У).

Крім того, проведено державні випробування зразка «Верба/1». Тривають заходи з прийняття БМ21У на озброєння, вирішуються питання виготовлення установчої партії.

Стосовно 155-мм самохідної гаубиці «Богдана», скажу, що підприємства-розробники (ТОВ «Українська бронетехніка» і ПАТ «Краматорський завод важкого верстатобудування») завершили виготовлення дослідного зразка, проведено його заводські випробування, відбувається підготовка до попередніх випробувань.

«300 спартанців» зі Школи протитанкової артилерії

− Скільки вже підготовлено фахівців у новоствореній школі ПТРК? Наскільки навчальні програми у ній співвідносні зі стандартами НАТО?

– Головнокомандувач ЗСУ визначив переформатувати Школу ПТРК у Школу протитанкової артилерії (ПТА. – Ред.). Це вже зроблено – там тепер навчають фахівців причіпних гармат – МТ12 і фахівців, які оперують протитанковими керованими ракетами «Штурм-С», «Фагот», «Корсар», «Стугна».

Лише за пів року існування нової структури Школи підготовлено близько 100 фахівців, як операторів протитанкових ракетних комплексів, так і розрахунків рухомих (самохідних) ПТРК та протитанкових гармат.

За весь час існування Школи підготовлено понад 300 фахівців різних спеціальностей протитанкової артилерії, зокрема, 60 операторів ПТРК FGM-148 Javelin. Навчальні програми тут повністю адаптовані до стандартів Альянсу і відповідають їхній методиці підготовки.

− Торік озвучували плани створення Школи реактивної, самохідної та причіпної артилерії. Яка тепер ситуація з цим питанням?

– Головнокомандувач ЗСУ також визначив до кінця 2020-го сформувати Школу причіпної артилерії. Нині процес її формування на завершальній стадії, проблемних питань немає, все йде планово. Набуття спроможності цієї Школи, тобто готовність до навчального процесу − 20 листопада 2020 року. Починаючи з наступного року Школа функціонуватиме у штатному режимі.

Уже відпрацьовані й затверджені положення про Школу й програми підготовки фахівців, очікують затвердження штатного розкладу. Відібрано її інструкторсько-викладацький склад. Збудовано новий навчальний корпус, забезпечено навчально-методичними засобами та житловими казармами.

Щодо шкіл самохідної та реактивної артилерії – тривають оргзаходи з їх формування з 2021 року.

«KRAB» та «ДАНА» − наші майбутні друзі?

− Чи вже відбувається заміна застарілих гаубиць?

− Нині у бойовому складі підрозділів артилерії є гармати калібрів 122 та 152-мм, які потребують заміни на сучасні зразки. Ухвалено рішення поступово переходити на калібр 155-мм зі стволами, що відповідають єдиному стандарту НАТО. Цей калібр ствольної артилерії більш поширений і прийнятий як основний у більшості розвинених держав світу.

Із цією метою передбачають поступово замінити артилерійські системи (2А36, 2А65, 2С19, 2С5) на 155-мм самохідні гаубиці на колісному шасі, а окремих типів самохідних гаубиць (2С1 та 2С3) на 155-мм самохідні гаубиці на гусеничному шасі. Розглядають можливість закупівлі іноземних виробів типу «KRAB» (Польща) з перспективою налагодити виробництво вітчизняних самохідних гаубиць на гусеничному ходу. На заміну причіпних гармат наразі розглядають питання закупівлі й постачання 152-мм самохідної гаубиці «ДАНА-М2» виробництва Республіки Чехія.

− У переддень ракетних військ і артилерії у Вас є нагода привітати колег із професійним святом.

− Ми відзначаємо 23-тю річницю з дня створення нашого славетного роду військ, якому хочу побажати, насамперед, розвитку. Особовому складу − здоров`я, добробуту, благополуччя. І хай Бог береже вас і ваші родини. Слава ракетним військами і артилерії! Слава Україні!

Фото − Тетяна Колесник, Дмитро Юрченко, Євген Проворний

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
На півдні ворог скинув з дронів 335 осколкових боєприпасів

На півдні ворог скинув з дронів 335 осколкових боєприпасів

Окрім того, продовжуючи терор мирного населення прифронтових територій Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей, ворог застосував 222 FPV-дрони та 5 ударних БПЛА типу «Ланцет».

Половина всіх атак ворога припала на Курахівський та Покровський напрямки

Половина всіх атак ворога припала на Курахівський та Покровський напрямки

Від початку доби на фронтах російсько-української війни відбулося 84 бойові зіткнення, із них половина – на Курахівському та Покровському напрямках.

Це для нас дуже цінно: глава держави подякував Литві за приєднання до коаліції щодо підтримки ППО України

Це для нас дуже цінно: глава держави подякував Литві за приєднання до коаліції щодо підтримки ППО України

Президент Володимир Зеленський подякував Литві за приєднання до коаліції спроможностей для розбудови протиповітряної оборони України.

Після чергової «прожарки» російського танка нашими десантниками 8 окупантів стали добривом

Після чергової «прожарки» російського танка нашими десантниками 8 окупантів стали добривом

Десантники показали чергову ефектну «прожарку» російського танка у районі Новомихайлівки.

Окупанти вдарили по навчальному закладу в Ізюмському районі, сталася пожежа

Окупанти вдарили по навчальному закладу в Ізюмському районі, сталася пожежа

Сьогодні росіяни вдарили по будівлі навчального закладу в Ізюмському районі Харківської області. Сталася пожежа на площі майже 600 кв.м.

Міністерство оборони спростило процедуру кодифікації зразків озброєння та техніки до 10 днів

Міністерство оборони спростило процедуру кодифікації зразків озброєння та техніки до 10 днів

Міністр оборони України Рустем Умєров затвердив Інструкцію з організації в Міністерстві оборони постачання озброєння, військової і спеціальної техніки під час дії правового режиму воєнного стану.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Фельдшер, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Водій, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Спеціаліст холодильного обладнання, апаратник

від 20000 до 20000 грн

Васищеве

Військова частина 3075 НГУ

Стрілець-санітар 155 батальйону територіальної оборони

від 21000 до 54000 грн

Степанівське, Сумська область

Військова служба за контрактом в ЗСУ

від 45000 до 110000 грн

Київ

Шевченкіський в м. Києві РТЦКтаСП

Діловод

від 25000 до 130000 грн

Запоріжжя

75 батальйон 102 бригада