ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Чим займаються службові собаки ВСП

Новини Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 1 Листопада 2020, 8:16

Підрозділи ЗС України дедалі частіше залучають до роботи службових собак. Командир кінологічного підрозділу одного з управлінь Військової служби правопорядку у ЗСУ Сергій Д. розповів кореспондентці АрміяInform про підготовку чотирилапих побратимів.

Пес подвійного призначення

Це службовий собака Гарі Лакі породи бельгійська вівчарка. Йому 5 років. Гарік, так лагідно називає свого напарника кінолог – службовий собака подвійного призначення. Його використовують для пошуку, перевірки споруд, доріг і місцевості на наявність вибухонебезпечних предметів, а також для конвоювання й затримання членів диверсійно-розвідувальних груп.

– Такий собака народжується один на сто цуценят. Його вирізняє унікальна нервова система. Пес миттю перемикається з одного виду робіт на інший. І може спокійно гратися або ж тренуватися з м’ячиком, а коли раптом чує мою команду, одразу починає працювати: йти на затримання або на пошук, – розповів Сергій Д.

Навчанню Гаріка передував відбір. За словами Сергія, з-поміж усіх цуценят він був найактивнішим і найсміливішим. Коли песиків лякали, то саме Гарі першим втікав, але і першим повертався на місце «злочину», продовжуючи робити шкоду.

– Собаки, в яких переважають оборонні й орієнтувальні реакції, нам не підходять. Для службової роботи з пошуку підходять сангвініки, не холерики. Приміром, собаки породи бельгійська вівчарка малінуа мають змішаний тип характеру, тому можуть застосовуватися як у пошуку, так і під час затримання, – деталізує співрозмовник.

Відбір цуценят і початок тренувань

Як каже кінолог, під час спостереження за цуценятами віком 5-6 місяців можна визначити, хто зможе стати службовим собакою. Найперше, чому навчають відібраних цуценят – слухняно виконувати команди кінолога.

– Пес має перебувати поряд зі мною, безвідмовно виконуючи команди. Вчу, що на людей не треба гавкати без причини, але ставитися з настороженістю. Намагаюсь постійно урізноманітнювати завдання для собаки, переключаючи з одного завдання на інше. Пес не повинен відвертати увагу на сторонні подразнювачі. Наприклад: я граю із собакою в парку. Несподівано з’являється людина. Я не відпускаю м’яча, продовжую заняття. Моє завдання – зацікавити собаку, аби він далі виконував мої команди й не звертав уваги, що відбувається навколо. Далі треную реакцію на сторонні подразнювальні гучні звуки, аби собака не втрачав орієнтування, – розповів Сергій.

Навички із затримання та штурму кінологи дають уже після року. Доти виробляють правильний хват на спеціальних подушечках, щоб пес не боявся людського тіла. Буває таке: собака вхопив подушку й щойно кінолог притискає її до себе, пес відпускає цю річ. Поступово до занять залучають людей у спеціальних захисних костюмах.

На вивчення запаху витрачається до двох тижнів

Як стверджує кінолог, будь-який собака легко включається у затримання. Від природи у чотирилапих розвинені оборонні реакції.

– Оборонна реакція є двох видів: пасивна й активна. Пес може гавкати від страху за своє життя. Подібних цуценят не беремо ні для пошуку, ні для затримання. Вони непридатні загалом. Пес з активною оборонною реакцією підходить для вартової служби, використання під час затримання. Для пошукових робіт подібна реакція не підходить. Собака подвійного призначення повинен мати активну оборонну реакцію, проте контрольовану кінологом, – каже фахівець.

Мінно-розшукових собак тренують на пошук 6-7 запахів, які входять до складу вибухонебезпечних предметів. Тренування зовні виглядають як гра. Пес навіть не здогадується, що шукає не улюблену іграшку, а небезпечні предмети.

– Ми відпрацьовуємо апортировку, аби собаці було цікаво бігати й шукати м’яч. Пес думає, що шукає м’яч, а не вибухові речовини. На початку заняття я розіграю собаку, ховаючи м’яч близенько, щоб він включився в пошук. Спостерігаю за його реакцією. Пес побігав, знайшов сховку. Наступного разу ховаю м’яч далі. З кожним наступним завданням посилюємо зацікавлення собаки. Наприклад, ховаємо м’яч на видному, але важкодоступному місці, щоб пес не зміг дістати. Кудлатий має знайти м’яч і сісти, позначивши в такий спосіб знахідку. Лише після моєї команди пес може взяти м’яч і погратися ним. На кожну вправу витрачаємо не більше 4-5 разів. Тренування завершуємо на максимумі задоволення собаки. Якщо бачу, що пес втомлюється, втрачає інтерес, ми завершуємо тренування, – пояснив Сергій.

Поступово до улюблених іграшок додають специфічні запахи. На вивчення кожного витрачають до двох тижнів. З часом м’яч зникає і собака в закритій закладці шукає запах тротилу, що був поруч з іграшкою. Коли пес знайшов тротил і позначив його, то у це місце кінолог кидає м’яч. Будь-яке тренування завершується грою в улюблений м’ячик.

Від іграшок – до бойових завдань

За словами командира кінологічного підрозділу, у ВСП використовують переважно німецьких і бельгійських вівчарок. Є один алабай Мура – середньоазійська вівчарка. Його призначення – вартова служба. Сергій каже, що це доволі самовпевнений пес.

Ще один собака породи бельгійська вівчарка – Вакса – двічі виконував завдання в районі проведення АТО. Йде не по сліду, а за легеневим диханням людини. Ваксу активно тренували на пошук людей. Особливо її здібності використовують під час обшуків будинків, підвалів за мінімуму видимості. Вона бездоганно працює як у лісі, так і в завалах. Якщо собака пройшов, нікого і ніщо не знайшов, значить, там чисто.

Знайомтесь – німецька вівчарка Хонда. Його унікальність у бездоганному пошуку наркотичних засобів.

Наостанок спілкування Сергій підкреслив, що відсоток тих, хто захоче провезти щось нелегальне, облаштувати схов поблизу вухастого побратима, значно менший. Ніхто не ризикує перевіряти на собі виучку службового пса.

Фото з особистого архіву Сергія Д.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
Дронарі захопили в полон окупанта лиш однією запискою

Дронарі захопили в полон окупанта лиш однією запискою

Підрозділ військовослужбовця на позивний «Боксер» із 429 окремого полку безпілотних систем «Ахіллес» за допомогою дронів захопив у полон окупанта.

«Контракт 18-24» масштабується: перелік посад у бригадах Сухопутних військ ЗСУ

«Контракт 18-24» масштабується: перелік посад у бригадах Сухопутних військ ЗСУ

Проєкт Міністерства оборони України «Контракт 18-24» розширюється, і тиждень тому було збільшено перелік штатних посад рядового складу, за якими укладається контракт про проходження військової служби.

Великодній хліб під акомпанемент канонади: Спартанці про фальшиве «перемир’я» і свято зі зброєю напоготові

Великодній хліб під акомпанемент канонади: Спартанці про фальшиве «перемир’я» і свято зі зброєю напоготові

На столі в бліндажі — паска та крашанки, у слухавках — вітання від рідних «Христос Воскрес!», а за стінами укриття — невщухаючі звуки ворожої артилерії. Так зустріли Великдень бійці розрахунку гаубиці Д-30 бригади Національної гвардії «Спартан» на Покровському напрямку. Оголошене окупантами так зване «перемир’я» для них одразу було порожнім звуком, і ніч лише підтвердила їхній скепсис.

Прем’єр Норвегії зустрінеться з Дональдом Трампом, говоритимуть про війну в Україні

Прем’єр Норвегії зустрінеться з Дональдом Трампом, говоритимуть про війну в Україні

Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре та міністр фінансів Єнс Столтенберг зустрінуться з президентом США Дональдом Трампом у Вашингтоні 24 квітня.

Міноборони та Генштаб ЗСУ розпочали підготовку до впровадження військової версії SAP

Міноборони та Генштаб ЗСУ розпочали підготовку до впровадження військової версії SAP

Міністерство оборони України спільно з Генеральним штабом ЗСУ розпочали підготовку до впровадження військової версії автоматизованої системи управління оборонними ресурсами — SAPDefence & Security, що використовується більшістю армій НАТО.

Великодня «писанка» за $7 мільйонів: «Птахи Мадяра» філігранно «розписали» російський носій КАБів «Форпост»

Великодня «писанка» за $7 мільйонів: «Птахи Мадяра» філігранно «розписали» російський носій КАБів «Форпост»

У небі над Україною 20 квітня відбулася справжня повітряна сповідь для російського «Форпоста». Безпілотник-розвідник і носій ракет та КАБ-20, вартістю близько 7 мільйонів доларів, отримав святковий «пасхальний подарунок» від народних винищувачів 414 окремої бригади безпілотних систем «Птахи Мадяра».

ВАКАНСІЇ

Кулеметник

від 21000 до 121000 грн

Краматорськ

1 відділ Сватівського РТЦК та СП

Водій-електрик, військовослужбовець

від 22000 до 122000 грн

Яворів

Яворівський РТЦК та СП

Вожатий службових собак

від 20100 до 50000 грн

Краматорськ

Донецький зональний відділ ВСП

Стрілець-снайпер (ма́рксман)

від 20000 до 120000 грн

Запоріжжя

112 окремий батальйон 110 ОБрТрО

Стрілець

від 21400 до 121400 грн

Дніпро

31 Бр НГУ ім. генерал-майора Олександра Радієвського

Оператор, лінійний наглядач відділення комунікацій, військовослужбовець

від 20000 до 30000 грн

Дніпро

Комендатура військових сполучень (Дніпро)

--- ---