ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Чим здивував «ШирЛан» іноземних партнерів, або Як спецтрансівці полігон розбудували

Прочитаєте за: 8 хв. 30 Жовтня 2020, 14:03 13
?????????????????????????

Ми вже знайомили наших читачів з діяльністю Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ) Міністерства оборони України. Тоді Голова Адміністрації ДССТ генерал-лейтенант Микола Мальков відверто розповів про здобутки, проблеми і перспективи держспецтрансівців.

Минув рік і є сенс поговорити про те, які плани втілені в життя і чого вдалося досягти наразі. Саме про це сьогоднішня розмова із генерал-лейтенантом Миколою Мальковим.

Про завдання і недобросовісних підрядників

– Миколо Івановичу, ми говорили, що, окрім бойових завдань, які покладені на ДССТ, є ще окреме завдання – удосконалення інфраструктури ЗСУ. Чи все вдається виконувати?

– Щодо бойових завдань, то це навіть не обговорюється. Це – наше основне призначення і їх виконання – наш обов’язок. Йдеться про охорону та оборону об’єктів транспортної системи, фортифікаційне обладнання рубежів оборони, наведення наплавних мостів, відновлення мостів та шляхопроводів. Окремо слід зупинитися на роботі наших саперів. Групи розмінування ДССТ у районі проведення ООС лише в цьому році виявили та знешкодили 855 вибухово-небезпечних предметів (ВНП). Всього ж, за весь період проведення АТО(ООС), наші сапери виявили та знешкодили 7839 ВНП, обстежили та розмінували 939 км залізничних шляхів, 219 штучних споруд, 750 га місцевості. До того ж ці групи розмінування ефективно працюють і на мирній території. Це, зокрема, ліквідація наслідків надзвичайної ситуації у м. Ічня Чернігівської області. Лише цього року сапери ДССТ тут виявили та знешкодили понад 16 тисяч ВНП. Та й буремне минуле час від часу нагадує про себе. У період з 2008-го по 2020 рік на об’єктах транспортної системи України знайдено й знешкоджено понад 10 тис. ВНП часів Другої світової.

Тепер щодо удосконалення інфраструктури ЗСУ. Таке завдання перед нами поставив Міністр оборони України з огляду на нашу спроможність і досвід в удосконаленні власної інфраструктури. Наразі таких об’єктів у нас 53. Це так звані довгобуди, тривалий час заморожені з різних причин, здебільшого через брак фінансування. Проте, маю з цього приводу власну думку. Переважна більшість цих об’єктів недобудована через банальну безгосподарність та бажання набити власну кишеню, адже ті підрядники, які намагалися будувати до нас, заслуговують, на мою думку, як мінімум на притягнення до кримінальної відповідальності.

Про «Широкий Лан», який можуть прийняти в експлуатацію до кінця року

– Знаю, нещодавно ви повернулися з «Широкого Лану», де ваші підлеглі виправляють те, що намагалися збудувати до вас. Коли зрештою знімки жахливих умов, у яких змушені проживати наші військові на «ШирЛані», перестануть збурювати соцмережі?

– Щодо будівництва на полігоні «Широкий Лан» скажу відверто: я відчував, що там все досить занедбано, але не думав, що настільки. Після того, як наші військовослужбовці добудували військове містечко в Мукачеві та Черкаському, за завданням Міністра оборони України 22 травня цього року ми приступили до добудови об’єктів у 235-му міжвидовому центрі підготовки частин та підрозділів «Широкий Лан». Насамперед провели оцінку та приймання об’єктів інфраструктури. Від побаченого ми оторопіли. Три з половиною роки тривало будівництво, а готовність об’єктів – не більше 25%! До того ж слід сказати про факти відвертого шкідництва, які нам залишили «фірми», що працювали до нас. Я вже не кажу про вирвану зі стін електропроводку, залишені просто неба будматеріали (цемент, ДСП тощо), які вимокли під дощем. Але, поясніть мені, навіщо в каналізаційний колодязь виливати «міксер» бетону чи, наприклад, задувати водопровідні труби монтажною піною? Проте, як там не є, завдання перед нами поставили, й виконати його ми зобов’язані. Я лише поставив три умови. Перша – динамічне фінансування впродовж усього періоду проведення робіт, а не під кінець року, як часто буває. Друга – проведення прозорих тендерів, які дозволять залучити дійсно перевірених підрядників, спроможних виконати роботу, а не «мутні» фірми, які «закопують» у фундамент усі кошти і раптово зникають. І третя умова – не потрібно нас постійно перевіряти та контролювати. Ми самі забезпечимо контроль якості та строки виконання робіт. Відповідно, самі за це й відповідатимемо. Поставлені умови виконані і сьогодні об’єкти готові на понад 90 відсотків. Там працюють приблизно 450 осіб, і справа впевнено йде до завершення. Ми вже ініціюємо листи на створення комісій з приймання об’єктів, і, сподіваюсь, до кінця року «Широкий Лан» приймуть в експлуатацію. Крім того, коли на наші об’єкти приїжджали представники країн-партнерів з НАТО, вони були вражені як масштабами, так і якістю виконаних робіт. Не в кожній країні Альянсу є щось подібне.

– Про «Широкий Лан» вже стільки говорять, що хочеться дізнатися, що ж там буде після здачі об’єктів?

– Надсучасна база для проживання п’яти тисяч військовослужбовців. Їдальні, де одночасно можуть приймати їжу 2500 осіб. Там уже монтують обладнання, яке мало де можна побачити в нашій країні. Загалом, весь комплекс інфраструктури – від котельні до каналізаційно-насосної станції. На території встановлено 127 камер спостереження, зображення з яких виводиться на монітори у КПП. Щоб перетворити ту «пустелю» на нормальне місце, де хочеться служити, висаджено понад 630 дерев…

– Не засохнуть?

– Приживуться. Для озеленення висаджували здебільшого кримську сосну, яка пристосована до таких умов. До того ж передбачили і обладнали системи крапельного поливу. Тому є великі сподівання, що дерева милуватимуть око людей не одне десятиліття. Якщо, звісно, їх не зламають…

Про вандалізм та виховання

– До речі, щодо вандалізму. Відомі ганебні випадки, коли після виходу підрозділів після злагодження доводилось робити у приміщеннях капітальний ремонт. Чи не буде так на «Широкому Лані»?

– Так, на жаль, випадки вандалізму непоодинокі. Боляче дивитися на об’єкт, який ми будували для Збройних Сил, після відбуття одного з підрозділів у ППД, зрізані водопровідні крани, вирвані розетки разом з електропроводкою, зірвані ручки на дверях. Ну що це за дикунство? Певно, десь шкутильгає процес виховання. Я, до речі, впевнений: людину слід виховувати постійно, незалежно від віку. І створення нормальних умов для проживання є теж важливим елементом виховання. Неможливо виховувати людину, даруйте, у свинарнику. Наведу приклад. У Чернігові в нашому начальному центрі ДССТ 10 років тому ми побудували солдатську баню. Все обладнано, як кажуть, за останнім словом. Підлога з підігрівом, кахель, сантехніка… Так за 10 років експлуатації (уявляєте скільки людей там побувало?) ви там не знайдете жодного зламаного гачка на вішалці і жодного надпису «дмб» не побачити. Чому? А відповідь проста: створіть людині нормальні умови для служби. Двадцять перше сторіччя на дворі, а в казармах стоять ліжка, на яких ще батьки нинішніх строковиків спали… Елементарно помитися ніде. Що заважає? Традиційне «недофінансування»? Ні, я впевнений, що ці питання можна вирішити, якщо ними системно перейматися.

– Повернімося до «Широкого Лану». Ви говорили про сучасне обладнання, яке встановлюють там на об’єктах. Його хтось має обслуговувати?

– Звісно. У котельню вже не поставиш бійця з лопатою, який кидатиме вугілля. Там немає ні вугілля, ні лопати. Процес автоматизований, все роблять навантажувачі.

Отже, і персонал має бути навчений. Те саме й у їдальні. Там обладнання на мільйони гривень. У посудомийну машину, де температура води 85 градусів, лізти, як мінімум небезпечно. Вона тільки потребує вчасної заливки спеціального шампуню. Якщо туди настругати господарського мила (як уже були випадки), то вона просто вийде з ладу. Знову постає питання про залучення кваліфікованого персоналу. Тому такі моменти слід ретельно продумати тим, хто експлуатуватиме військове містечко.

Про потенціал

– З року в рік кількість об’єктів інфраструктури ЗСУ, які ви будуєте, зростає. Чи вистачає ДССТ кадрового потенціалу і виробничих потужностей?

– Я завжди говорив і ще раз повторюю: найбільша наша цінність – люди. Наші військовослужбовці, які щоденною працею створюють «Європу в Україні». Нині ми укомплектовані на понад 90 відсотків. Є частини, наприклад в Конотопі, де черга з охочих підписати контракт з ДССТ. Секрет успіху – нормальні умови служби і відповідне ставлення до людей. Забезпеченість житлом. У тому ж Конотопі місяць тому здали черговий будинок для наших військових. 24 квартири отримали офіцери, контрактники і одна жінка – працівник нашої служби. А як їй не дати квартиру, якщо вона, як інженер з техніки безпеки, в Конотопському шляхо-відновлювальному полку навела такий лад, що за останні роки жодна особа ані подряпини не дістала під час виконання завдань (на всяк випадок постукаю по дереву). Тому, чого-чого, а кадрового потенціалу нам вистачить. Тепер щодо технічних можливостей. Зрозуміло, що час не стоїть на місці, і технічну складову необхідно оновлювати. Тим більш, що деякі зразки нашої техніки застаріли, насамперед морально. Тут також є чим похвалитися, адже лише цього року придбано 56 одиниць сучасної техніки – від потужних кранів до автомобілів. Отже, життя йде, відповідно і ми намагаємося йти в ногу із сучасністю.

Фото Олега Феценця

32
1

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Інтерв`ю, Новини