ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Rapid Trident 2020»: у розвідку першим іде…робот-сапер!

22 Вересня 2020, 18:20

На навчальних ділянках Міжнародного центру миротворчості та безпеки триває відпрацювання сценаріїв польової фази  українсько-американського командно-штабного навчання із залученням військ «Rapid Trident 2020».  Новітня техніка, що надійшла на озброєння підрозділів українського війська, дозволяє ефективно протидіяти загрозам, які виникають під час виконання завдань, поставлених перед підрозділами.

Українські сапери зі складу окремого полку оперативного забезпечення виконують інженерну розвідку на шляхах висування дружніх підрозділів.

– Сьогодні наше завдання – зробити безпечним шлях для нашого десантно-штурмового підрозділу. Вони повинні вийти у визначений район, взяти під контроль ділянку дороги та влаштувати контрольно-пропускний пункт.  Ми маємо обстежити дорогу, якою рухатиметься наша колона, перевіряти перехрестя доріг, місця, потенційно небезпечні для влаштування мінних пасток, –  говорить командир групи саперів старший лейтенант  Олександр Михайлов.

«Марунові берети»  висуваються в заданий район на бронеавтомобілях «Козак». Інженерна розвідка також укомплектована новітньою бронетехнікою.  Нещодавно сапери отримали на озброєння бронеавтомобілі «Новатор».

– До цього ми використовували звичайні бортові  КрАЗи, – говорить офіцер. – Якщо прохідність цієї вантажівки була більш-менш достатня. То про бронезахист особового складу не йшлося. Наразі група захищена бронею четвертого класу. До того ж бронеавтомобіль має спеціальне протимінне бронювання в нижній частині, що захищає від вибухів під днищем.

На одному з перехресть сапери виявили підозрілий предмет. Командир взводу вирішив залучити для розвідки спеціального саперного робота TALON, розробленого американським підрозділом британської компанії QINETIQ.

– Спеціальний робот  для дистанційного розмінування TALON має багато функцій. Ця розумна машина, яку приводить у дію оператор, може переміщуватись на відстань близько 300 метрів, – розповідає командир саперів старший лейтенант Олександр Михайлов. – За допомогою руки-маніпулятора піднімає вантаж до 5 кілограмів. Тож можна, припустімо, обслідувати закриту сумку, розстібнувши маніпулятором застібку. А за допомогою вбудованих камер з 25-кратним збільшенням можна роздивитись, що там всередині. Таких камер на борту робота є три. Крім цього, є інфрачервоний «зір» та потужне освітлення.

Зі слів офіцера-сапера, раніше всі ці функції виконувала жива людина. Сапер у захисному костюмі повинен був наближуватись до вибухонебезпечного предмета. А це зайва небезпека для особового складу. Тепер у розвідку першим іде робот.

Коштує такий високотехнологічний кіберсолдат близько 2,5 мільйона гривень.  Для того, щоб навчитись керувати роботом-сапером потрібно до двох місяців. Відповідний курс навчання організовують військові інструктори з канадської тренувальної місії UNIFIER  у Кам’янці Подільському.

Слід додати, що саперні роботи TALON добре відомі серед профільних фахівців в арміях країн НАТО, підрозділах антитерору з 2000 року. Вони використовувались під час знешкодження вибухонебезпечних предметів під час військових кампаній в Афганістані та Іраку.

Сапери швидко звантажують робота із вантажного відсіку свого броневика. Пульт керування із дисплеями лежить в окремій армованій валізі. Щоб привести робота в робочий режим необхідно кілька хвилин. За декілька хвилин маневрування механічний сапер наблизився до підозрілого предмета на дорозі. Камера чітко передала картинку на пульт керування. «Противник» залишив на шляху слідування колони десантників  танкову міну ТМ-62.

Командир групи саперів прийняв рішення знешкодити міну. Старший сапер групи одягається у вибухозахисний костюм EOD-9.  Розроблений канадською компанією Med-Eng  захисний костюм EOD-9 забезпечує захист від вибуху, надлишкового тиску, осколків, впливу тепла і відкритого полум’я.

Самостійно вбратись у цей скафандр досить складно: всі елементи разом із шоломом мають сукупну вагу близько 60 кілограмів. Тому бійцю-саперу допомагають товариші.

Оператор відводить саперного робота на безпечну відстань. Сапер у костюмі захисту фіксує гак-кішку на міні та, відійшовши на десяток метрів, висмикує її із ґрунту. На щастя, під танковою міною противник не залишив інших «сюрпризів». Знешкодивши міну, воїни оперативного забезпечення дають добро на продовження руху колони: «Шлях чистий!».

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram