— Які особливості підготовки у воєнний час, в умовах ситуації, що склалася, які проблеми та труднощі існують? — Величезний обсяг особового складу, який необхідно готувати. При…
На навчальних ділянках Міжнародного центру миротворчості та безпеки триває відпрацювання сценаріїв польової фази українсько-американського командно-штабного навчання із залученням військ «Rapid Trident 2020». Новітня техніка, що надійшла на озброєння підрозділів українського війська, дозволяє ефективно протидіяти загрозам, які виникають під час виконання завдань, поставлених перед підрозділами.
Українські сапери зі складу окремого полку оперативного забезпечення виконують інженерну розвідку на шляхах висування дружніх підрозділів.
– Сьогодні наше завдання – зробити безпечним шлях для нашого десантно-штурмового підрозділу. Вони повинні вийти у визначений район, взяти під контроль ділянку дороги та влаштувати контрольно-пропускний пункт. Ми маємо обстежити дорогу, якою рухатиметься наша колона, перевіряти перехрестя доріг, місця, потенційно небезпечні для влаштування мінних пасток, – говорить командир групи саперів старший лейтенант Олександр Михайлов.
«Марунові берети» висуваються в заданий район на бронеавтомобілях «Козак». Інженерна розвідка також укомплектована новітньою бронетехнікою. Нещодавно сапери отримали на озброєння бронеавтомобілі «Новатор».
– До цього ми використовували звичайні бортові КрАЗи, – говорить офіцер. – Якщо прохідність цієї вантажівки була більш-менш достатня. То про бронезахист особового складу не йшлося. Наразі група захищена бронею четвертого класу. До того ж бронеавтомобіль має спеціальне протимінне бронювання в нижній частині, що захищає від вибухів під днищем.
На одному з перехресть сапери виявили підозрілий предмет. Командир взводу вирішив залучити для розвідки спеціального саперного робота TALON, розробленого американським підрозділом британської компанії QINETIQ.
– Спеціальний робот для дистанційного розмінування TALON має багато функцій. Ця розумна машина, яку приводить у дію оператор, може переміщуватись на відстань близько 300 метрів, – розповідає командир саперів старший лейтенант Олександр Михайлов. – За допомогою руки-маніпулятора піднімає вантаж до 5 кілограмів. Тож можна, припустімо, обслідувати закриту сумку, розстібнувши маніпулятором застібку. А за допомогою вбудованих камер з 25-кратним збільшенням можна роздивитись, що там всередині. Таких камер на борту робота є три. Крім цього, є інфрачервоний «зір» та потужне освітлення.
Зі слів офіцера-сапера, раніше всі ці функції виконувала жива людина. Сапер у захисному костюмі повинен був наближуватись до вибухонебезпечного предмета. А це зайва небезпека для особового складу. Тепер у розвідку першим іде робот.
Коштує такий високотехнологічний кіберсолдат близько 2,5 мільйона гривень. Для того, щоб навчитись керувати роботом-сапером потрібно до двох місяців. Відповідний курс навчання організовують військові інструктори з канадської тренувальної місії UNIFIER у Кам’янці Подільському.
Слід додати, що саперні роботи TALON добре відомі серед профільних фахівців в арміях країн НАТО, підрозділах антитерору з 2000 року. Вони використовувались під час знешкодження вибухонебезпечних предметів під час військових кампаній в Афганістані та Іраку.
Сапери швидко звантажують робота із вантажного відсіку свого броневика. Пульт керування із дисплеями лежить в окремій армованій валізі. Щоб привести робота в робочий режим необхідно кілька хвилин. За декілька хвилин маневрування механічний сапер наблизився до підозрілого предмета на дорозі. Камера чітко передала картинку на пульт керування. «Противник» залишив на шляху слідування колони десантників танкову міну ТМ-62.
Командир групи саперів прийняв рішення знешкодити міну. Старший сапер групи одягається у вибухозахисний костюм EOD-9. Розроблений канадською компанією Med-Eng захисний костюм EOD-9 забезпечує захист від вибуху, надлишкового тиску, осколків, впливу тепла і відкритого полум’я.
Самостійно вбратись у цей скафандр досить складно: всі елементи разом із шоломом мають сукупну вагу близько 60 кілограмів. Тому бійцю-саперу допомагають товариші.
Оператор відводить саперного робота на безпечну відстань. Сапер у костюмі захисту фіксує гак-кішку на міні та, відійшовши на десяток метрів, висмикує її із ґрунту. На щастя, під танковою міною противник не залишив інших «сюрпризів». Знешкодивши міну, воїни оперативного забезпечення дають добро на продовження руху колони: «Шлях чистий!».
Окупанти атакували район важкою артилерією. А ще – поцілили дроном-камікадзе і скинули боєприпас з БПЛА.
Сапер Олександр із прикордонної бригади «Гарт» – будівельник за освітою, завжди любив щось конструювати.
У Рубіжному намагаються надавати послуги два дитячі садки. Ці послуги навряд можна назвати освітніми, бо за хлопчиками та дівчатами там лише доглядають і виключно упродовж двох чітко визначених годин. В місті не функціонує централізована система опалення, тому умови в цих закладах відповідні.
В околицях Часового Яру росіяни від штурмів перейшли до тактики просякнення малими піхотними групами, які шукають будь-яку можливість, щоб сховатися у землі.
На вістрі ворожого наступу на півночі Харківщини лишається розташоване на висоті село Липці, звідки можна обстрілювати обласний центр практично прямим наведенням зі ствольної артилерії.
На тимчасово окупованих територіях підпільники продовжують допомагати Силам оборони успішно вражати цілі ворога.
Захищаємо світ
від 25000 до 125000 грн
Одеса
35 ОБрМП ім. контр-адмірала Михайла Остроградського
від 20000 до 120000 грн
Дніпро
233 окремий батальйон 128 ОБр Сил ТрО
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
від 20000 до 120000 грн
Дніпро
233 окремий батальйон 128 ОБр Сил ТрО
— Які особливості підготовки у воєнний час, в умовах ситуації, що склалася, які проблеми та труднощі існують? — Величезний обсяг особового складу, який необхідно готувати. При…