Водночас 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали масштабний наступ на війська Башара аль-Асада у провінції Алеппо в Сирії. Сирійські повстанці…
Забезпечити якісну перевагу над ворогом неможливо без належної організації системи зв’язку. Насамперед цього можна досягти за рахунок забезпечення підрозділів сучасними цифровими захищеними засобами військового зв’язку, а також суттєвим удосконаленням процесів бойового управління. Про поточний стан і подальше реформування системи зв’язку вітчизняного війська наш кореспондент спілкувався із командувачем Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних Сил України генерал-майором Євгеном Степаненком.
– Євгене Олександровичу, цього року військам зв’язку виповнюється 20 років від дня створення. Розкажіть про основні етапи, які довелося пройти цьому роду військ, та їхні основні підсумки.
– Початковий етап становлення молодої незалежної Української держави видався непростим і для нашого роду військ. Проте, долаючи об’єктивні труднощі, нам поступово вдалося вибудувати єдину систему зв’язку ЗСУ. Цей процес відбувався за активної участі офіцерів з розрізнених систем зв’язку військових округів, Чорноморського флоту, повітряних, протиповітряних сил та ракетної армії, які залишилися в Україні після розпаду СРСР.
У процесі розвитку війська зв’язку повністю позбавилися від радянського спадку не лише щодо технічного оснащення, а й на рівні ухвалення управлінських рішень та структури в цілому.
Звісно, найскладніший, але водночас і найефективніший етап цього шляху пройдено тоді, коли Україна зіштовхнулася з російською агресією. В умовах обмеженості ресурсів і безперервної бойової роботи, нам вдалося сформувати абсолютно нову, збудовану на сучасних цифрових рішеннях систему зв’язку, здатну виконувати поставлені завдання на противагу діям оснащеного сучасними засобами радіорозвідки і РЕБ противника. До речі, створити сучасну, ефективну систему зв’язку стало можливим завдяки тому, що керівництво країни, Міноборони та Генштаб ЗС України забезпечили нас необхідними ресурсами, а також завдяки самовідданій праці військовослужбовців-зв’язківців рядового, сержантського й офіцерського складу.
Досвід, який ми здобули в організації й забезпеченні зв’язку, є безцінним. На жаль, він дався дорогою ціною – життям зв’язківців, які не повернулися з війни. Пам’ять про них навіки залишиться в наших серцях.
Тож нині наше основне завдання – нарощувати темпи і вдосконалювати нинішню систему зв’язку ЗС України, наближаючи її до стандартів НАТО. Для цього слід продовжувати впроваджувати ефективні рішення, що дозолять війську адекватно відповідати на сьогоднішні й потенційні загрози, які можуть виникнути перед системою зв’язку та кіберзахистом.
Нині військовий зв’язок є високотехнологічною основою системи управління ЗС України, зокрема і під час бойових дій з російським агресором. Це свідчить про важливість упровадження в діяльність військ (сил) сучасних інноваційних технологій та досягнень світової науки в галузі телекомунікацій.
– А як виконується програма оснащення Збройних Сил новітніми засобами і технікою зв’язку? Чи відповідають вони сучасним вимогам, аби якісно виконувати поставлені завдання? Чи інтенсифікувався цей процес за час проведення АТО/ООС?
– Процес переоснащення відбувається планово. Проте безпекова ситуація навколо нашої держави потребує його пришвидшення. Усі заплановані заходи на цей рік профінансовано повністю. З боку Міноборони та Головнокомандувача ЗСУ є повне розуміння і сприяння у вирішенні питань забезпечення військ зв’язку необхідними ресурсами. Також зазначу, що значний внесок в оснащення війська сучасними засобами зв’язку зробили наші партнери – країни НАТО. На цей час підрозділи, що виконують бойові завдання в районі проведення ООС, на 100% оснащені сучасною цифровою технікою зв’язку.
– До речі, які зміни внесено до програми підготовки фахівців відповідного профілю, зокрема з кібербезпеки? Бо застосування сучасних технологій на війні вимагає належної кваліфікації персоналу.
– Передусім зауважу, що особовий склад військ зв’язку підготовлений належним чином. Відповідно, здатний виконувати складні завдання в будь-яких умовах обстановки. Саме завдяки професіоналізму вони забезпечують високий рівень боєготовності військ, оперативність і надійність управління ними.
Задля цього Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ тісно співпрацює з командирами військових частин, де проходять службу зв’язківці – офіцери і сержанти. Маючи зворотний зв’язок, отримуємо від них слушні побажання та пропозиції з удосконалення навчального процесу.
Так, під час мого перебування на посаді начальника Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут (ВІТІ), колектив закладу докорінно оновив програми підготовки курсантів, до них було включено актуальні питання підготовки сучасних фахівців. Зокрема, запроваджено курси академії Cisco з мережевих технологій, курси підготовки спеціалістів з експлуатації засобів зв’язку виробництва компаній Harris і Aselsan, програми підготовки з різних засобів програмування, вивчення та застосування в роботі найсучасніших засобів зв’язку та телекомунікаційного обладнання.
У результаті, четвертий рік поспіль команда цього вишу стає призером Хакатону (змагань з програмування) серед країн – партнерів НАТО та переможцем у Національному Хакатоні в галузі безпеки і оборони України.
Безумовним досягненням вважаю і те, що нині понад 70% навчального часу відведено практичній складовій, навчанню в польових умовах і вночі. Фактично всі науково-педагогічні працівники пройшли вишкіл у реальних бойових діях. Цей безцінний досвід вони передають військовим зв’язківцям.
– Яка потреба у фінансуванні на 2021 рік? На які пріоритетні програми розвитку систем зв’язку ЗСУ їх розподілятимуть?
– Орієнтовна потреба у фінансуванні на 2021 рік визначена в Програмі утримання та розвитку ЗС України до 2025 року. Наступного року плануємо реалізувати низку масштабних проєктів. Зокрема, укомплектувати бригади й окремі батальйони морської піхоти цифровими засобами зв’язку виробництва компанії L3Harris Technologies (з урахуванням матеріально-технічної допомоги) на 100%. Крім того, маємо організувати процедуру укладення офсетного договору з цією компанією, де обов’язковими пунктами має бути виготовлення робочої конструкторської документації для встановлення радіостанцій на рухомі засоби і створення сертифікаційного центру в Україні з обслуговування й ремонту засобів зв’язку цього виробника.
Плануємо модернізувати командно-штабні машини старого парку (Р-142 і Р-145) і комплексні апаратні зв’язку (до типу А2М1-04) силами ремонтних баз ЗСУ. Прагнемо створити систему транкінгового зв’язку за технологією Linked Capacity Plus у районі проведення ООС в інтересах оперативного, логістичного й медичного забезпечення. Є намір організувати систему захищеного відеоконференц-зв’язку і SIP-телефонії у ЗС України від Верховного Головнокомандувача до командира бригади включно, а також багато іншого.
– Підбиваючи підсумки життєдіяльності військ зв’язку за перше півріччя цього року, які здобутки можете відзначити?
– Щодо здобутків. Насамперед це те, що Командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ сформувалось як орган військового управління й поступово набирає функціональних спроможностей. Вдалося забезпечити безперебійне функціонування системи зв’язку в районі проведення операції Об’єднаних сил. Триває впровадження сучасних інформаційних та автоматизованих систем управління. Сподіваюся, вони дадуть змогу українському війську отримувати інформаційну перевагу над противником і виграш у часових показниках у процесі ухвалення управлінських рішень.
Відбувається і розвиток навчально-матеріальної бази. Так, в Об’єднаному навчально-тренувальному центрі військ зв’язку створено комплекс з підготовки фахівців кіберзахисту. У ВІТІ розгорнуто навчальний центр оперативного реагування на кіберзагрози й функціонує навчально-тренувальний безпілотний авіаційний комплекс-ретранслятор радіосигналів.
Також ми розгорнули систему кіберзахисту на базі регіональних вузлів з використанням відповідних комплексів. Триває переоснащення бронетехніки сучасними радіостанціями з використанням алгоритмів завадостійкості, шифрування і режиму псевдовипадкового перелаштування робочої частоти. Розробляємо та впроваджуємо власне спеціальне програмне забезпечення. Триває інтеграція проєктів автоматизації, наданих у межах військово-технічної допомоги від уряду США.
Вже забезпечено новими легкоброньованими автомобілями частини фельд’єгерсько-поштового зв’язку ЗСУ. А лінійні підрозділи ФПЗ завершують переоснащення на сучасні цифрові магістральні радіорелейні станції.
Варто згадати і той факт, що у вітчизняному оборонно-промисловому комплексі триває розробка та серійний випуск сучасних комплексних апаратних зв’язку й командно-штабних машин, надходження яких у війська розпочалися з 2019-го.
– І наостанок. Євгене Олександровичу, з огляду на запроваджену в Генеральному штабі програму «Візія», які перед військами зв’язку поставлені завдання на перспективу?
– Відповідно до цієї програми нам визначено низку пріоритетних напрямів розвитку. Зокрема створення єдиної системи радіотехнічної і радіолокаційної розвідки, об’єднання систем управління протиповітряною обороною Повітряних Сил та Сухопутних військ ЗСУ для кращої ефективності їх застосування. Ми також відповідальні за узгодження процедур управління з питань зв’язку, захисту інформації та кібербезпеки з відповідними процедурами збройних сил держав-членів НАТО.
Тримаємо на контролі впровадження базових IT-сервісів в архітектуру побудови інформаційно-телекомунікаційної системи ЗС України. Забезпечуємо сумісність системи зв’язку війська із системами зв’язку інших складових сектору безпеки та оборони, а також із системами зв’язку держав-членів Альянсу. Розробляємо політику (процедури) обробки та обміну даними за натовськими стандартами для видів і родів військ. Запроваджуємо концепцію НАТО (Federated Mission Networking – Концепція об’єднаних мереж для проведення операцій) у єдину систему консультацій, командування і управління. Триває реорганізація центрів кібербезпеки для гарантування безпечного доступу до сервісів різних інформаційних систем.
Створюємо єдину систему автентифікації і керування доступом, забезпечення взаємодії системи зв’язку ЗСУ із системами зв’язку міжнародних партнерів. Упроваджуємо новітні технології кіберзахисту та кібербезпеки, тестуємо об’єкти військової інформаційної інфраструктури на вразливість.
Напевно, основні завдання я назвав, тож на цьому зупинюся. Утім, користуючись нагодою, хочу привітати всіх зв’язківців із професійним святом та побажати міцного козацького здоров’я, родинного затишку та мирного неба над головою!
Фото надані Командуванням Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ
@armyinformcomua
російська влада планує дозволити використовувати на шкідливих роботах у промисловості підлітків з 16 років
Служба безпеки та Національна поліція затримали п’ятьох громадян, яких підозрюють у співпраці зі спецслужбами рф та підпалах на Київщині і Тернопільщині.
Пілоти батальйону безпілотних систем 63 механізованої бригади показали кадри, на яких окупанти намагаються кидати автомати в українські безпілотники та відкидали руками FPV-дрон, поки той не здетонував.
За останні три роки кількість жінок у Збройних Силах України, як порівняти з даними до початку широкомасштабного вторгнення, збільшилася на понад 20%.
Українські воїни вразили бойову машину зенітно-ракетного комплексу «Тор-М2» російських окупантів.
На світанку військовослужбовці відділу прикордонної служби «Кодима» Подільського загону виявили групу осіб, які намагалися незаконно перетнути кордон з Молдовою.
від 20500 до 120500 грн
Київ
Військова частина А7039
від 24000 до 124000 грн
Мукачеве, Закарпатська область
Водночас 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали масштабний наступ на війська Башара аль-Асада у провінції Алеппо в Сирії. Сирійські повстанці…