Про те, як змінилась роль снайпера на передовій та як готують майбутніх снайперів АрміяInform розповів сержант-інструктор школи підготовки снайперів 199 навчального центру ДШВ ЗСУ з позивним…
У біографії командира відділення десантно-штурмової бригади старшого сержанта Ярослава Кучми – участь у бойових діях у Косові, Республіці Ірак та на сході нашої країни. За них – численні нагороди на мундирі, а в пам’яті – цікаві й водночас страшні епізоди воєн. Нещодавно відбулася наша зустріч з героєм, під час якої він пригадав і миротворчу діяльність, і перші серйозні бої на Донбасі…
Від арсеналу з ядерними боєголовками до косовських «народних» схронів зі звичайною вибухівкою та зброєю
…Військова стезя для львів’янина Ярослава Кучми почалась зі строкової служби. Після закінчення профтехучилища у 1995 році він потрапив у Луцьк, у частину стратегічного призначення, де зберігалися ядерні боєголовки.
– Це місце називали «Хітричі». Частина була режимною та секретною. Вона убезпечувала ядерний потенціал і мала «подати» боєголовки в разі глобальної війни, – розповів військовослужбовець.
Два роки промайнули тут для Ярослава, наче мить. Потім було трохи цивільного життя, а з 2000-го – служба в «УкрПолбаті». На той час чи не найелітнішому підрозділі Збройних Сил України, який і створили, аби виконувати миротворчі завдання. І виконував він їх у складі багатонаціональної тактичної групи East сил КФОР у Косові.
У Косові в нього були дві місії: перша – в період 2001-2002 років, друга – впродовж 2003-2004-го. Здебільшого патрулювали й підтримували порядок у зоні відповідальності. Розвідували місцевість, шукали й знешкоджували вибухові пристрої на шляхах проходження колон, вилучали незаконну зброю та боєприпаси у місцевого населення тощо.
– Було дуже багато напружених ситуацій: безпосередні вогневі сутички, замінування, масштабні маніфестації, де ми стояли стіною й відтісняли різні групи людей, і виявлення численних схронів зі зброєю. На цій світлині, зокрема, арсенал, вилучений під час одного з рейдів: ручні гранатомети, гранати, автомати, кулемети, вибухові пристрої та боєприпаси, – показує фото з того періоду служби старший сержант Ярослав Кучма.
Де в тіні 63 градуси, коли кусають піщані блохи, і де мін, як буряків на колгоспному полі?
А вже у 2005-му була місія в Іраку. З квітня по грудень у складі тактичної групи багатонаціональної дивізії «Центр-Південь» Ярослав Кучма був командиром відділення розвідувального взводу розвідроти. Завдання, які стояли тут саме перед розвідниками, схожі на ті, які він виконував у Косові: розвідка шляхів перед виїздом конвоїв, виявлення ворожих засідок і місць встановлення мін та фугасів, розмінування, роззброєння місцевого населення.
– Начебто все схоже, але значно небезпечніше. Плюс нестерпна спека. В обід у тіні температура повітря сягала 63-64 градуси за Цельсієм. Пів години без панами – та пігулки від головного болю безсилі кілька днів. Якщо автомат лишити на сонці 3–5 хвилин, то голими руками його вже не візьмеш. На броні їздив тільки з хусткою, що закривала обличчя – інакше обгоряли губи, злазила шкіра. Щоб охолодити БТР зсередини, доводилося вмикати пічку (!). Так циркуляція повітря йшла по великому колу, а температура пічки була меншою за зовнішню… Водія бронетранспортера час від часу приводив до тями оператор-навідник, який кидав йому за виворіт шматочок криги, що зберігали у пластикових холодильниках, де тримали найцінніше – воду. Напевне, вона була настільки жаданою, що я навчився за кілька кілометрів розпізнавати місцевість, де протікала ріка Тигр або де могла бути хоч якась вода! – пригадує Ярослав Кучма.
Порятунок від спеки – лише в пункті постійної дислокації. Українські розвідники жили у саддамівських казармах, куди американці поставили кондиціонери. Ті працювали бездоганно. За 63 градусів назовні бійці виставляли 18 у приміщенні. Для них це – немов оаза серед пустелі. До речі, коли ставили 19-20 градусів, то активізувалися піщані блохи. Мікроскопічні комахи, але настільки кусючі, що експериментувати з температурою практично не доводилося.
– Специфіка роботи в Іраку передбачала виїзд наших розвідгруп на трьох-чотирьох бронетранспортерах за годину-дві до маршу колони та проїзд найнебезпечніших ділянок. Проводили й кількаденні розвідувальні рейди в певну місцевість. Регулярно доводилося перетинати ірансько-іракський кордон, де мінних загороджень стільки, як буряків на колгоспному полі. Адже війна між цими країнами тривала 8 років. Були в Іраку й вогневі сутички, й закладки противником мін. А це світлина зроблена під час охорони та супроводження нашого командира тактичної групи генерала Горошнікова. Його безпека теж перебувала в компетенції розвідників, а я входив до його особистої охорони, – військовий продемонстрував ще одне фото з місії в Азії.
За словами воїна-миротворця, у вищезгаданих ротаціях він і його колеги головним чином навчилися правильно діяти у бойовій обстановці, здобули натовський досвід у злагодженні підрозділів і спільних діях як на урбанізованих територіях, так на відкритій місцевості.
«Три 120-міліметрових міномети переключилися на нас. Міни лягали все ближче. І розумію, що питання часу – або вони нас, або ми їх…»
До 2009 року Кучма служив у війську, зокрема, у 80-му окремому аеромобільному полку. А після закінчення контракту – працював у сфері безпеки та в іноземних компаніях. Остання посада до 2014-го – начальник служби безпеки на видобувній копальні в одній з африканських країн. І зарплатня у неймовірні для України 5000 умовних одиниць. Та коли почалася війна України з Росією, Ярослав кинув усе та на початку літа повернувся до Львова. І відразу у військкомат.
Збори проходили у рідній для Ярослава «вісімдесятці». Щоправда, готували його та інших новобранців для Миколаївської аеромобільної бригади. Коротка допідготовка й хлопці вже у секторі «Д». У другій половині липня заїхали на базу «Сонячна», після того під Амвросіївку. Копали окопи, бліндажі. Звідти 21 липня прямували на знищення ворожих мінометних розрахунків…
– Наша радіорозвідка перехопила розмову сєпарів, звідки й коли вони планують обстрілювати 72-гу бригаду. Керівництво вирішило завдати удару по цих позиціях. На завдання виїхали п’ять БТРів. Їхали ввечері незнайомою місциною, до того ж сильно курило. У підсумку дві машини відстали, дві заблукали, й на ворожі позиції виїхав тільки наш бронетранспортер. Зрозуміли, що потрапили у визначений район, коли почули біля себе вибухи 120-мм мін й похитування машини. За кермом був Роман Мавдрик, за кулеметом ПКМ – Михайло Данилюк, і я за КПВТ у башті сиджу. Відстань до ворога орієнтовно була 1600 метрів. Дивлюсь у приціл і нічого не бачу. А три 120-міліметрових міномети вже переключилися із 72-ї на нас. Чую міни лягають усе ближче й ближче. І розумію, що питання часу – або ми їх, або вони нас. До КПВТ ще й не було перехідника до стрічковідводу і його заклинювало кожні 2-3 постріли! Абзац! Хлопці починають коректувати голосом: вправо-вліво, нижче-вище. Якось заряджаю через один бронебійно-запалювальними та розривними й під час чергової черги влучаю у БК одного з мінометних розрахунків. Вибух, полум’я вогню. А там був ЗІЛ, міномет і людей 10–15! Тоді два інші розрахунки знімаються з позицій і втікають. Фактично це нас і врятувало, – пригадує той перший бій Ярослав Кучма.
Лише за рік він дізнався, що вони тоді заїхали у тил до ворога й навели шухеру та страху в лігві противника.
«Висота «Браво» була червона, як поверхня Марса…»
А вже за день Кучма з товаришами вирушив на захист панівної висоти «Браво» біля прикордонного селища Маринівка, що межувала з Ростовською областю РФ.
– Той день, 23 липня, не забути… помирає вдома батько. А ми тільки приїхали й розпочався шалений обстріл. 120-ті міномети, танки, 152-міліметрова артилерія й «Гради». Противник вів вогонь з восьми позицій – як з наших окупованих територій, так і безпосередньо з Росії. Палало все. Шукав ямку, куди можна було сховатися, згодом забіг у бліндаж, де перед цим стояв УАЗ, – згадує той чорний день десантник. – Здавалося, висота «Браво» була червона, як поверхня Марса, все горіло й було у вирвах.
Не добившись успіху вогнем, противник пішов на хитрість. Вийшов на частоту українського підрозділу й повідомив наче від імені командування, що відступає «Айдар», і «Дніпро-1» виходитиме на позиції десантників зі сторони Маринівки. Команда «Не стріляти!»
– Ми тоді були в посадці біля висоти. І приблизно за дві години бачимо, що з Маринівки виїхав танк з синьо-жовтим прапором і тризубом. Після нього йшов «Урал» з військовими у чорній формі, а ще позаду – ЗІЛ. Там взагалі всі були у різній формі. Ці два авто, що називається, були забиті під зав’язку. Їхала й ще якась менша третя машина. Коли вони під’їхали до другого боку гори, наші спостерігачі у біноклі побачили на їхніх беретах і шевронах написи: ОМОН, СОБР, ДНР, ЛНР. Ми повідомили командуванню, що це не наші й відкрили вогонь на ураження. Першим по танку пішов ПТУР. Той з переляку двічі вистрілив по своїх. Найманці кинулися у заміновану посадку. Почалися вибухи й чулися їхні крики та стогін. Зрештою потім три ночі йшли позиційні бої й деколи на відстані 10-15 метрів, – розповів старший сержант Ярослав Кучма.
Наших було осіб 12-15, супротивник налічував не менше як 150 «багнетів». Але українці тримали оборону.
– Півтора-два тижні ми не давали ворогу взяти панівну висоту. За цей час бачив прямий постріл танка і чув свист куль над головою з «Вінторєза». Деколи нас щільно закидували, а ми вдавали, що нікого не залишилося в живих і не виходили на зв’язок з командуванням, адже лінію могли прослуховувати. Було по-різному… Лише за командою знялися з гори. А коли зрештою дісталися до наших позицій під Авдіївкою, які тоді теж регулярно обстрілював ворог, нам здалося, що ми потрапили на курорт після пекла, – ділиться враженнями молодший командир.
Ці епізоди й досі в нього перед очима. Згодом Ярослав Кучма служив у підрозділах Національної гвардії України. А цього року знову уклав контракт зі Збройними Силами. У частині вже місяць.
@armyinformcomua
Військова контррозвідка Служби безпеки затримала у Києві агентку російської воєнної розвідки, яка готувала координати для дронової атаки рф по столиці України 1 січня 2025 року.
Міністерство оборони України опублікувало роз’яснення щодо механізму переведення у застосунку Армія+, а також щодо причин, через які можуть виникати затримки.
Окупанти все більше намагаються застосовувати нову тактику — коли спочатку заходить мала штурмова група, ховається якнайближче до українських позицій і чекає підкріплення, однак Сили оборони знають, як протистояти їм.
На Курахівському напрямку ворог почав частіше застосовувати ствольну артилерію та реактивні системи залпового вогню.
Покровськ залишається однією з ключових точок на лінії фронту, але російські війська не наважуються здійснити масштабний лобовий штурм цього міста.
від 21000 до 121000 грн
Васильків, Київська область
від 20100 до 120000 грн
Суми, Сумська область
Про те, як змінилась роль снайпера на передовій та як готують майбутніх снайперів АрміяInform розповів сержант-інструктор школи підготовки снайперів 199 навчального центру ДШВ ЗСУ з позивним…