ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Трагедія Іл-76 – найбільша одночасна втрата ЗСУ за період незалежності

Прочитаєте за: 3 хв. 14 Червня 2020, 9:13

Сьогодні, 14 червня, виповнюється шість років відколи біля Луганського аеропорту терористи самопроголошеної «ЛНР» підбили з переносної зенітно-ракетної установки військово-транспортний літак Іл-76 МД. В авіакатастрофі загинуло 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу – військовослужбовців 25-ї гвардійської військово-транспортної авіабригади з Мелітополя. Втрат такого масштабу до цього в історії незалежної України не було. Згадаймо хронологію подій того трагічного для всієї країни дня …

6 червня 2014 року бойовики захопили Луганський авіаремонтний завод, що створило реальну небезпеку легалізації появи у них авіації. На аеродромах у Криму вже були підготовлені літаки, захоплені російськими військами при окупації з намальованими прапорами «армії Новоросії» на оперенні. Поява у бойовиків авіації різко змінила б співвідношення сил і надала б їм можливість пояснити підтримку з повітря. Тому утримання Луганського аеропорту та розширення плацдарму навколо нього стало окремою стратегічною частиною прикриття державного кордону.

На той час Луганський аеропорт утримували бійці 80-ї десантної бригади, проте саме летовище опинилося в оточенні бойовиків. Десантники тримали кругову оборону, однак околиці аеропорту повністю вже не контролювали. Саме тому на початку червня командування АТО вирішило збільшити кількість своїх сил там, щоб у перспективі відрізати Луганськ від російського кордону. Зробити це планувалося за рахунок сил десантників – 25-ї дніпропетровської бригади.

До 14 червня 2014 року літаки 25-ї бригади транспортної авіації здійснили 16 перельотів до Луганського аеропорту

Уночі, з 12 на 13 червня, літаки, злетівши з Чугуєва, не змогли здійснити посадку в аеропорту та змушені були повернутися на місце постійного базування до аеропорту Мелітополя. Це сталося через відмову дизель-генератора, що забезпечував живлення прожекторів злітно-посадкової смуги у Луганському аеропорту, а світла фар автомобілів було недостатньо для освітлення смуги для посадки літака в нічний час. Повторний рейс рано-вранці був вдалим, це і створило ілюзію того, що «все в порядку».

13 червня 2014 року в Луганський аеропорт з 10-хвилинним інтервалом із Мелітополя вилетіли три транспортні літаки Іл-76МД з десантниками 25-ї бригади. Завантаження їх було стандартним — по 40 пасажирів-десантників, 3 машини БМД, боєкомплект і продовольство. Перший літак успішно сів на злітно-посадкову смугу, після чого почалося розвантаження. Другий літак ланки (реєстраційний № 76 777, серійний № 0083 482 490, перший політ у 1988), командир екіпажу підполковник О. Бєлий, виконавши стандартні протизенітні маневри, став на глісаду, наближаючись до аеропорту. У цей момент (00:51 14 червня 2014 р.) по машині, яка перебувала на висоті 200 метрів, був проведений подвійний пуск ПЗРК. Як мінімум одна ракета влучила в ціль — Іл-76 вибухнув у повітрі.

Уламки впали в районі села Красне Луганської області, в 6,6 км від злітно-посадкової смуги. Командир екіпажу першого транспортного літака (командир бригади полковник Дмитро Мимріков) зміг скасувати посадку третього літака (командир екіпажу полковник Олександр Пасіченко), після чого той розвернувся на підході до аеропорту і повернувся на місце базування. Перший літак тиждень простояв в ЛАП, після чого, скориставшись поганою погодою, екіпаж зміг злетіти і змінюючи курс долетів до Мелітополя.

На позиції терористів поблизу Луганського аеропорту, з якої був вражений Іл-76, були знайдені три пускові труби 9П39-1 від ПЗРК 9К38 «Ігла». Два ПЗРК «Ігла» використані, один був технічно несправним (ракета 9М39 залишилася в трубі). Також на місці засідки терористів були знайдені порожні банки з-під консервів, випущених ЗАТ «Орелпродукт» у місті Мценськ (Росія).

Загибель усіх 49 військових, які перебували на борту збитого літака, стала найбільшою втратою з початку антитерористичної операції і Збройних Сил України за період її незалежності. Внаслідок катастрофи загинули всі 49 осіб, які знаходились на борту.

Вічна пам’ять і слава загиблим синам України!

Читайте нас у Facebook