ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Як забезпечити високі соціальні стандарти в армії

Blogger pool
Прочитаєте за: 4 хв. 27 Червня 2020, 14:39

Проблеми кадрового дефіциту в багатьох сферах державного управління не настільки гострі, як це подають засоби масової інформації. Це стосується і Міністерства оборони України. Є влучний вислів: «Той, хто не хоче працювати, шукає причини, а той, хто хоче – можливості». З 2016 по 2018 роки група фахівців, відповідно до доручень Міністра оборони України, виконувала завдання, пов’язані безпосередньо з аналізом:

  • фактичного стану справ в частині законності та ефективності володіння, використання та розпорядження майном і землями оборони;
  • достовірності облікових даних щодо наявності нерухомого майна і земель оборони;
  • питань, пов’язаних із будівництвом інфраструктури, казармено-житлового фонду, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей;
  • ефективністю роботи державних підприємств Міністерства оборони та ризики, пов’язані із використанням майна цих підприємств.

Треба зазначити, це була дійсно клопітка та тривала робота, яка насамперед вимагала глибокого занурення в тему й наявності у працівників спеціалізованих знань та навичок. Попри всі складнощі, завдання було виконано – ми змогли зазирнути в природу проблематики управління майном та землею МО України, починаючи з 1991 року. Це дало змогу скласти загальну картину в єдиній системі координат.

Аби не розчарувати очікування читачів, наведу окремі приклади здобутих результатів, без прив’язки до території та обсягів зловживань.

Отже, по-перше, з’ясувалося, що в окремих обласних центрах-мільйонниках не було зареєстровано жодної земельної ділянки з числа тих, які були передані у володіння та користування Міністерства оборони України. Внаслідок чого їх втрати становили близько 50%, як порівняти з 1991 роком. Збитки, завдані державі, вимірювалися сотнями мільйонів доларів США, що еквівалентно ціні понад десяти тисяч квартир. За наявності 47 тис. черги безквартирних  військовослужбовців в армії, це більш ніж актуально.

По-друге, у сфері будівництва військової інфраструктури, казармено-житлового фонду, житла для військових, а також у процесі  обслуговування нинішньої інфраструктури, яка перебуває на обліку і балансі МО та ГШ ЗСУ, мали місце щорічні системні багатомільярдні втрати в національній валюті.

По-третє, в окремих підрозділах, які вповноважені управляти військовим майном і землями Міністерства оборони, спостерігався досить низький рівень професійності та організації, що автоматично призводило до значних майнових та фінансових втрат.

По-четверте, окрім будівництва за бюджетні кошти, з надвисокими майновими та фінансовими ризиками здійснювалася й господарська діяльність окремих підрозділів МО та ГШ ЗС України. Так, наприклад, за результатами укладених інвестиційних договорів (угод пайової участі) на будівництво житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей на землях оборони, до Міністерства було передано, якщо порівнювати з кількістю вилучених земель на користь третіх осіб, дуже незначну кількість квартир.

Нині, зі зміною парламенту і керівництва держави, а також керівництва Міністерства оборони України, є надія на зміни. Однак, як зазначалося на нещодавній робочій нараді президії Громадської ради при Міноборони, ситуація не може змінитися сама по собі.

Варто наголосити на тому, що для ефективного виконання поставлених завдань оборонне відомство повинно щонайменше залежати від політичної кон’юнктури. Зрозуміло також і те, що будь-який новий очільник хоче мати повну картину щодо стану справ у ввіреному відомстві. Формування цієї картини, як правило, відбувається на підставі його власного досвіду, даних, представлених його командою, а також оцінкою інтересів тієї чи іншої групи впливу. Однак що робити з напрацьованим з 2016 по 2018 роки масивом інформації? У який спосіб найбільш ефективно використовувати отримані дані безпосередньо з місць, і що найважливіше, як скористатися їх аналізом?

На мою думку, відповіддю на це питання має стати демонстрація державницького підходу, який базується на ефективності, економічності, результативності і соціальній відповідальності. Аби не бути голослівним, назву завдання, які слід вирішити насамперед:

  • наповнити базу чесними обліковими даними на всі 100% майна і земель оборони, у відповідності до чинного законодавства України;
  • залучити до опрацювання нормотворчої та законодавчої бази провідних фахівців за напрямками, пов’язаними з володінням, використанням та розпорядженням майна і земель оборони;
  • забезпечити публічний громадський контроль за діяльністю Міністерства оборони.

Водночас найважливішим аспектом у роз’язанні посталих питань з метою кардинального покращення управління майном і землями оборони є забезпечення кадрової спадкоємності фахівців, які розуміють специфіку завдань, а також володіють професійними інструментами. Розглянувши комплекс цих питань, можна виконати надактуальне завдання: забезпечити високі соціальні стандарти в армії.

Іван Базарко, керівник Центру стратегічних та оборонних досліджень, кандидат наук з державного управління

Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Головнокомандувач ЗСУ обговорив оновлення системи виявлення та знищення дронів

Головнокомандувач ЗСУ обговорив оновлення системи виявлення та знищення дронів

Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський провів робочу нараду, присвячену посиленню протидії ударним БПЛА, якими росія щоденно атакує українські міста.

Авіація Сил оборони вдарила по особовому складу та артзасобам росіян

Авіація Сил оборони вдарила по особовому складу та артзасобам росіян

Противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного й 66 авіаційних ударів, застосувавши чотири ракети та скинувши 129 керованих бомб.

«Дрони вже давно встелили поля»: військові про ситуацію біля Покровська

«Дрони вже давно встелили поля»: військові про ситуацію біля Покровська

Росіяни продовжують активні бойові дії на Покровському напрямку, штурми відбуваються щодня. Ворог намагається прорватися малими піхотними групами та на мототехніці, проте українські сили тримають оборону.

Дніпропетровщина потерпає від ударів росії: є жертви та масштабні руйнування

Дніпропетровщина потерпає від ударів росії: є жертви та масштабні руйнування

Внаслідок ворожого артилерійського обстрілу Покровської громади, що на Нікопольщині, загинув 72-річний чоловік. Снаряд влучив у його присадибну ділянку.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

Нічна повітряна атака рф: сили ППО збили понад 40 «Шахедів»

Нічна повітряна атака рф: сили ППО збили понад 40 «Шахедів»

У ніч на 14 червня (із 22:00 13 червня) противник атакував 58-ма ударними БПЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Брянськ, Орел, Міллерово, Шаталове, Приморсько-Ахтарськ — рф.

ВАКАНСІЇ

Водій

від 20100 до 50100 грн

Суми

Військова частина А1476

Стрілець – снайпер 155 окремого батальйону територіальної оборони

від 21000 до 51000 грн

Степанівка, Сумська область

Інспектор прикордонної служби, водій

від 20100 до 20100 грн

Рівне

Державна прикордонна служба України

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Сапер 135 окремого батальйону

від 20000 до 120000 грн

Обухів, Київська область

--- ---