ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Афганістан — це частина нашого життя», — Сергій Червонописький

Прочитаєте за: 4 хв. 25 Червня 2020, 10:19 2

25 червня виповнюється 30 років від дня створення найпотужнішого та найбільш структурованого громадського об’єднання ветеранів війни — Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).

Про те, як працює нині організація, розповідає її незмінний лідер — Герой України генерал-лейтенант запасу Сергій Червонописький.

 — Сергію Васильовичу, очолювана вами Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) сьогодні святкує ювілей. Яких успіхів вдалося досягти за цей час?

— Всеукраїнське громадське об’єднання — Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) (УСВА) об’єднує учасників бойових дій на території закордонних держав, сучасних військових подій в Україні, членів сімей загиблих. У її лавах близько 140 тисяч фіксованих членів, 27 територіальних, 718 міських і районних, 1096 первинних осередків.

За ініціативи Спілки створено всеукраїнські й міжнародні громадські об’єднання «Закінчимо війну», «Майбутнє України», Міжнародний союз «Бойове братство». 2000 року УСВА ввійшла до складу Всесвітньої федерації ветеранів.

— Які нині є практики соціального захисту ветеранської спільноти?

— Ми весь час активно працюємо у сфері державної соціальної політики, що стосується ветеранів війни, зокрема у розробленні та вдосконаленні головного ветеранського Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Нині об’єднання конструктивно співпрацює з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування з питань реалізації соціальної політики щодо ветеранів, передусім інвалідів і сімей загиблих, виявляє ініціативу та колективні можливості у розв’язанні соціальних проблем і статутних завдань.

— Один з напрямів діяльності вашої організації — збереження пам’яті про полеглих звитяжців.

— Так, важливим напрямом у діяльності УСВА є увічнення пам’яті про полеглих побратимів в Афганістані та інших війнах за межами держави. На жаль, у мирний час пішло з життя вже вчетверо більше воїнів-інтернаціоналістів, ніж загинуло на тій війні. В усіх регіонах для їхнього вшанування вийшли «Книги пам’яті і слави». Народним коштом створено 557 пам’ятників, меморіальних комплексів і храмів-пам’ятників. Ці меморіали стали центром збору й зміцнення єдності ветеранів, у кожному населеному пункті — це святі місця для нас.

У кожній обласній організації УСВА відкрито музеї пам’яті, присвячені афганській війні та воїнам-інтернаціоналістам.

Також триває багаторічна робота з розшуку військовослужбовців, які зникли безвісти в Афганістані, створено єдиний банк даних для проведення ідентифікації з використанням аналізу ДНК.

— Скільки членів вашої організації відзначено державними нагородами?

— Заслуги ветеранів відзначені багатьма державними нагородами. За звитягу в бойових діях понад 20 воїнів-афганців стали Героями Радянського Союзу. Чотири ветерани — Ігор Момот, Олександр Омельченко, Олег Міхнюк та я — отримали звання Героя України. Сотні ветеранів за активну участь у розбудові держави нагороджені орденами й медалями, отримали почесні звання.

— Пріоритетний напрям статутної діяльності УСВА — патріотичне виховання молоді. Розкажіть про це докладніше.

— Ми заснували всеукраїнське молодіжне об’єднання «Майбутнє України». До його складу входять понад 50 клубів і центрів патріотичного виховання молоді, в яких щороку займається близько 10 000 дітей і підлітків. Осередки об’єднання створено у 20 областях України. Маємо чималий досвід в організації та проведенні військово-спортивних таборів, турнірів, змагань з рукопашного бою і військово-прикладного багатоборства.

З травня 2014 року велика кількість вихованців добровільно стала на захист країни та взяла участь у найзапекліших бойових зіткненнях з агресором. Багато з них уже уклали контракти та продовжують службу в різних підрозділах Збройних Сил України.

Які нині завдання стоять перед Українською Спілкою ветеранів Афганістану?

— Прагнемо суттєвого збільшити пенсії ветеранам та інвалідам — учасникам бойових дій, провести монетизацію пільг, поліпшити медичне обслуговування та санітарно-курортне забезпечення.

— Що побажаєте з нагоди свята спілчанам?

— Бажаю міцного здоров’я, наснаги, подальших успіхів у зміцненні ветеранського руху в країні, а головне — миру та злагоди в суспільстві.

Довідка: Сергій Васильович Червонописький — Герой України, генерал-лейтенант, голова Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), доктор філософії в галузі політології, координатор Східноєвропейської секції Постійної комісії у справах Європи Всесвітньої федерації ветеранів.

Учасник бойових дій в Афганістані, командир парашутно-десантної роти, був важкопоранений. Автор численних книг, монографій, довідників з історії афганської війни. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, двома орденами «Червона Зірка», численними медалями та іменною вогнепальною зброєю.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook