ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Армія Польщі: чисельність і військові видатки суттєво збільшуються…

Армії світу Інфографіка Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 1 Червня 2020, 14:16

Республіка Польща. Наш західний сусід. За площею вона займає 9-те місце у Європі й 8-ме – за кількістю населення.

До того ж, згідно з даними дослідження ресурсу Global Firepower, Польща з індексом 0,3397 посідає 21-шу сходинку з-поміж наймогутніших країн світу (ми у цьому рейтингу знаходимось на 27-й позиції), а це 6-те місце серед європейських країн.

Збройні сили Республіки Польща складаються з Сухопутних військ (Wojska Lądowe RP), Військово-морського флоту (Marynarka Wojenna RP), Військово-повітряних сил (Siły Powietrzne RP) та Сил спеціального призначення (Wojska Specjalne RP).Ще донедавна керівництво Польщі вважало, що для обороноздатності країни вистачить й 100-тисячного війська (у 2015 році армія налічувала 95 000). Сьогодні ж їхні збройні сили налічують 118 000 персоналу і ще 75 400 знаходяться у резерві.

Сюди ще слід додати й новий вид збройних сил – Війська територіальної оборони. Це близько 20 000 добровольців, які регулярно проходять навчальні курси під керівництвом польських і закордонних фахівців. До 2024 року Польща планує збільшити чисельність  тероборони до 53 000. У випадку бойових дій ці добровольчі підрозділи тісно взаємодіятимуть із збройними силами.

Офіційно сили тероборони призначені для підтримки регулярних військ у разі військових дій в місцях їхнього проживання. На практиці ж йдеться про добре організовані та навчені формування з широким спектром завдань, зокрема, боротьба з розвідувально-диверсійними групами, забезпечення безпеки перекидання сил і засобів регулярних збройних сил Польщі до району оперативного застосування, охорона об’єктів інфраструктури, пошуково-рятувальні операції, а також ведення партизанської війни. Вступивши до лав Військ територіальної оборони, немає потреби залишати основну роботу. Добровольці залучаються на навчання з регулярними військами лише у вихідні дні. Крім того, ці «військові ігри» ще й оплачуються державою.

Також Варшава хоче збільшити й американський військовий контингент у країні. Так, поляки мають намір створити спільний із США навчально-тренувальний центр і, відповідно, додатково розмістити близько 1 000 американських військовослужбовців.

Зважаючи на реалії сьогодення, поляків можна зрозуміти хоча б тому, що вони мають понад 230-кілометровий кордон із Калінінградською областю (РФ), яка «під зав’язку» напхана ракетами й іншим озброєнням. Тож у планах Варшави – суттєве збільшення чисельності власних збройних сил. «У нас повинно бути щонайменше 200 тисяч. Я переконаний, що польська армія повинна налічувати ще більше солдатів, тому що це буде гарантією безпеки», – заявив міністр оборони Польщі Маріуш Блащак в інтерв’ю Польському радіо.І це не голі слова: у їхньому цьогорічному бюджеті на оборонні цілі закладено майже 50 млрд злотих (13,1 млрд доларів), а це 2,1% ВВП. Але попри  постійне зростання оборонного бюджету полякам ще багато є над чим працювати. Це і  військовий флот, що старіє, і брак бойової авіації, зокрема вертольотів.

За даними з відкритих джерел, сьогодні на озброєнні Війська польського знаходиться понад 1 000 танків (серед країн-членів НАТО Польща за їхньою кількістю поступається лише США, Туреччині й Греції). Це і німецькі «Леопард-2А4», і РТ-91 – власна модифікація на базі Т-72М1, і самі Т-72. Також до сухопутного парку входять понад 2 500 броньованих машин, 547 самохідних артсистем і 180 пускових ракетних установок.Бойовий склад Військово-морського флоту налічує 87 одиниць, серед яких 2 фрегати з керованим ракетним озброєнням, корвет, 3 субмарини, 4 патрульних судна і 25 (4-те місце у світі) тральщиків.Авіаційний парк Військово-повітряних сил складається з 457 одиниць. Це 91 винищувач (здебільшого МіГ-29 і F-15), 49 транспортників і понад 200 гелікоптерів. Варшава має намір подвоїти кількість транспортних літаків Hercules C-130H (наразі має 5) і суттєво посилити авіаційну бойову складову за рахунок придбання у США 32 винищувачів F-35 за 6,5 млрд доларів.

Так, Польща не стоїть на місці. Вона – одна з небагатьох країн-членів НАТО, чиї витрати на оборону сягають 2% ВВП. А до 2030 року уряд країни планує збільшити військовий бюджет до 3 %!

Міністерство оборони Польщі робить усе можливе, аби залучити людей на військову службу. Як повідомляє видання Rzeczpospolita, оборонне відомство вже цього року може запропонувати понад 5 000 вакантних посад у різних структурах і військах. Також на допомогу НР-менеджерам у рамках акції «Стань солдатом Польської республіки» залучено спеціальні мобільні групи, які працюють взимку у горах, а влітку на морі з метою вербування серед населення до лав збройних сил.

Важливим показником привабливості військової служби залишається заробітна платня. У польських військових вона залежить від займаної посади і військового звання і в середньому становить 1 330 євро у рядового складу і 3 100 євро – у офіцерського.

Також, аби залучити поляків до військової служби, міноборони має намір знизити пенсійний вік людей у погонах. Планується надати військовослужбовцям право на пенсію після досягнення 25-річного терміну вислуги. Сьогодні ж ця виплата надається жінкам по досягненню 50 років, чоловікам – 55.

Так, сьогодні польська армія розвивається, міцнішає, осучаснюється. Українському війську у неї є чому повчитися, як з огляду на події на нашому Донбасі та в Криму, і навпаки – їм у нас. Останніми роками військова співпраця між Україною і Польщею розвивається, наші відносини постійно переходять на все нові й нові щаблі співробітництва. Це і Укрполбат у Косові, й наша бригада, що входила до складу польської багатонаціональної дивізії в Іраку, і медичний контингент українських фахівців у складі польського шпиталю в Афганістані, і Укрполлитбриг, яка є взірцем міжнародної військової співпраці і братерства.

Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить