ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Як розказати дітям про війну?

2 Квітня 2020
Як розказати дітям про війну?

Сьогодні, 2 квітня, у світі відзначають День дитячої книги. Саме дитяча література вбирає в себе все цікаве, радісне, важливе, стаючи запорукою того, що на прикладах улюблених героїв юні читачі виростуть цілісними особистостями. Звісно, письменники не лишають осторонь і тему війни, яка накладає глибокий відбиток на дитячі серця. Вони намагаються відповідати на непрості запитання малечі. Особливе місце серед таких книг посідають твори, написані безпосередніми учасниками війни. Насправді їх не так багато, але кожен унікальний і заслуговує на увагу.

Наприклад, дітлашню неабияк зацікавлять книги Олени Мокренчук «Аліска – фронтова лисичка» й «Афінка з Куби». Авторка довго думала, як розповісти про війну дітям, аби історія стала для них зрозумілою. Тому вирішила через почуття тварин викликати у малечі емпатію. І це їй цілком удалося. Навряд чи кого залишить байдужим зворушлива історія маленького лисеняти й інших пухнастих друзів захисників України, заснована на реальних подіях.

Іншою знахідкою може стати збірка віршів Олексія Кваші «Прекрасні тварини нашої країни». Він видав її восени 2014 року. Поет і художник з Миколаєва відразу став на захист рідної країни й не полишав літературу, навіть двічі встиг зустрітися з маленькими читачами. В останньому інтерв’ю у квітні 2015 року Кваша говорив: «Як прийду з армії, може, ще комусь почитаю, може, якійсь дівчині сподобається, що я пишу для дітей, і, може, якась за мене заміж вийде». А 7 липня 2015-го стрілець-помічник гранатометника Олексій Кваша загинув під Артемівськом, врятувавши життя пораненого побратима.

Звісно, неможливо оминути увагою й книги для дітей та підлітків, написані Сергієм Гридіним. Його «І паралельні перетинаються», «Незрозумілі», «Не-ангел», «Не такий», «Відчайдушні» користуються незмінною популярністю у читачів. Це й зрозуміло, адже автор легко знаходить спільну мову з дітьми, вміло жартує, відверто відповідає у книгах на найважчі, далеко недитячі запитання.

У 2015 році у видавництві «Мамине сонечко» для малечі вийшла перша збірка про героїв АТО під назвою «Героям слава!». Це перша спроба видавців та письменників оповісти про сучасну війну дітям. І вона вдалася. Як результат, невеликий тираж — 15 тисяч примірників — розійшовся Україною за два тижні.

Є кілька книг, присвячених героям АТО, і в письменниці Тетяни Пакалюк. Вони пройняті патріотизмом, захопленням героїзмом та вірою в перемогу. Зокрема серед них – «Пригоди малого укропчика» та «Егоїстка». Остання про медсестру, яка пішла добровольцем на фронт, розчулить і дорослого читача.

«Тато, повернись живим! Подарунок українським бійцям». Саме під такою назвою з’явилася у світ збірка дитячих малюнків, присвячених військовим. Під час війни діти створили величезну кількість малюнків для воїнів. У них вони висловлюють свої побажання, страхи й надії, бачення майбутнього. Вони не стануть зайвими на поличках кожного українця як нагадування про непростий шлях до перемоги.

Усі ці книги змушують замислитись і дорослих, і дітей. Вони вчать добру й співчуттю, підіймають серйозні філософські питання про справжні цінності. Саме на таких книгах виховують реальних патріотів.

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
MilitaryArt, Публікації