ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Хто насправді «гострить вила» на сусіда в Придністров’ї?

Blogger pool Публікації
Прочитаєте за: 6 хв. 24 Березня 2020, 14:50

На південно-західному кордоні України вже понад три десятки років існує воєнний конфлікт, який свого часу Росія «законсервувала», але може будь-якої миті відновити.

Російські «миротворці»?

Соціально-політичні конфронтації на берегах Дністра виникли ще за радянських часів (1989) і посилились після здобуття Молдовою незалежності. Від самої Молдови, яка проголосила незалежність і суверенітет від СРСР, також прагнули відділитись кілька районів, які зі свого боку створили власну сепаратистську республіку під назвою Придністров’я, а точніше Придністровську Молдавську Республіку (ПМР).

У 1992 році конфлікт переріс у збройне протистояння між Молдовою і Придністров’ям, яке призвело до численних жертв. Військові дії дещо вщухли після військового втручання Росії. На той час там перебували кілька частин 14-ї російської армії, яку Москва швидко «перекваліфікувала» у «миротворців». «Під дулами» своїх БТРів РФ натиснула на тодішню молдовську владу і примусила визнати сепаратистських «лідерів» ПМР.

Сторони підписали мирні угоди, а для врегулювання обстановки в регіоні залишились миротворці – СМС – спільні миротворчі сили, до складу яких увійшли військові контингенти від ПМР, Республіки Молдова і РФ. У 1998 році до цієї миротворчої операції приєднались і 10 військових спостерігачів від України. З 2004 року в роботі контрольного органу операції – Об’єднаної контрольної комісії (ОКК) – беруть участь спостерігачі ОБСЄ.

Але російський «миротворчий контингент» тут так і залишається. Хоча нині він має іншу назву – «Оперативна група російських військ у Придністровському регіоні Республіки Молдова (ОГРВ ПРРМ)», і виконує дещо інші завдання – охороняє кілька об’єктів, серед яких склади російського озброєння біля села Колбасна.

Нині у складі ОГ у Придністров’ї зостаються два окремі батальйони — 82-й і 113-й, батальйон охорони та обслуговування. Механізовані батальйони почергово виконують «миротворчу місію» на Дністрі, за рік змінюючи один одного. Загальна чисельність ОГРВП, включаючи миротворчі сили, близько 1700 військовиків.

Чисельність суто російського «миротворчого» батальйону в Придністров’ї становить 412 осіб. Щороку він здійснює ротації. Загалом Оперативне угруповання російських військ (військова частина № 13962) — нараховує ще 1100 осіб. Крім того, сховища в селі Колбасна зберігають сотні танків і бронетранспортерів, понад 200 зенітно-ракетних комплексів і РСЗВ «Град», 30 тисяч автоматів, кулеметів та пістолетів.

Більша частина військових і техперсоналу ОГРВ у Придністров’ї – це місцеві жителі, які отримали російське громадянство. У Молдові Росія втілила доволі підступну схему: «задекларувала» чисельність своїх військових, які можуть там перебувати — до 1700 осіб (загальна чисельність ОГРВ). Насправді їх 410–420 осіб. Тобто, за нагоди сюди ще можуть прибути до півтори тисячі офіційних «російських миротворців».

Придністров’я хоче ввести російську бронетехніку і вертольоти

За кілька останніх років ситуація в Придністров’ї дещо стабілізувалась, і для її подальшого врегулювання сторони почали шукати нові шляхи, не військові, а дипломатичні. Усвідомлюючи, що присутність іноземних військ на власній території – суттєвий дестабілізуючий чинник у регіоні, Молдова закликала світову спільноту не вірити московським казкам про «миротворчість» і примусити Росію забрати військових з чужих теренів. Спершу парламент Молдови торік ухвалив рішення вивести військових РФ з території їх країни, а згодом уже Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, де закликала росіян покинути регіон. Але ті не поспішають звідти забиратись.

РФ украй необхідно зберегти тут військову присутність, бо це її форпост і плацдарм у Європі, звідки можна проводити нові операції гібридної війни, яку веде Кремль проти України і західної цивілізації. Останнім часом від «кремлівських маріонеток» з Придністров’я навіть почали звучати заяви про… збільшення кількості російських військ!

Кілька тижнів тому співголова Об’єднаної контрольної комісії (ОКК) від ПМР Олег Бєляков заявив, що ПМР пропонує збільшити військовий контингент «миротворчих» сил РФ на Дністрі і повернутися до розгляду питання про відновлення тут ще й вертолітної ескадрильї.

Він нагадав, що, згідно з базовими документами ОКК, чисельність російських «миротворців» у Зоні безпеки може сягати 2400 осіб. Потребу у збільшенні контингенту Бєляков пояснив ймовірністю провокацій з боку Молдови на постах Спільних миротворчих сил і в Зоні безпеки.

Як заявив представник ПМР, у Тирасполі не виключають провокацій, пов’язаних з бажанням молдовської сторони ліквідувати окремі миротворчі пости. Мова, зокрема, йде про так звані пости миротворців, установлені поблизу мосту через Дністер у Дубоссарському районі. Представники ПМР, навпаки, вважають за необхідне посилити ці пости додатковою бронетехнікою і військовими.

За словами придністровців, раніше Молдова нібито пропонувала взагалі ліквідувати ці миротворчі пости. Представники Кишинева мотивували це тим, що присутність Спільних миротворчих сил може викликати обурення у жителів сусідніх сіл…

Провокація біля мосту

Цей міст розташований біля міста Вадул-луй-Воде і ним проходить дорога до етнічних молдавських сіл Кошніца, Пирита, Погреб’я, і Дороцкоє. Саме тому його під контролем і охороною продовжують тримати росіяни й представники ПМР. Придністровці, посилаючись на якихось міфічних «представників Кишинева» заявляють: ті сказали, що місцеві нібито готові «підняти на вила» миротворців… Хоча жодної такої заяви від молдавської влади чи громадськості, офіційного повідомлення у молдовських ЗМІ про бажання когось підняти «на вила» я не зустрів. Але московська пропаганда, посилаючись на придністровських «інсайдерів», залюбки розповсюдила саме повідомлення, цитату з «вилами» і висновки про необхідність збільшення російських військ у Молдові.

А далі виник й інцидент – і саме на цих миротворчих постах через Дністер – все ніби на замовлення роспропаганди. Кілька днів тому, повідомляє сайт придністровської сторони ОКК, з боку певних осіб сталась зухвала нахабна провокація. «7 березня на території поста КПП СМС № 9 (правий). Приблизно о 8:15 ранку з боку населеного пункту Вадул-луй-Воде під’їхав білий мікроавтобус «Мерседес» (держ. номер STS-536). Він почав маневрувати на території поста Спільних миротворчих сил, чим створив аварійну ситуацію. Потім припаркувався на узбіччі дороги, що веде в Вадул-луй-Воде», – повідомляється в заяві придністровської сторони ОКК.

«Оскільки все відбулося на території поста, вартовий СМС від Придністров’я старшина Чебан П. І. за вказівкою старшого зміни від ВК МС РФ підійшов до мікроавтобуса, назвався і запропонував водієві прибрати авто з території поста. Після повторного пропозиції прибрати машину, водій відповів, що не розуміє російської мови і з нецензурною лайкою зажадав, щоб з ним спілкувалися молдавською. При цьому погрожував Чебану П. І. фізичною розправою (саме російською мовою)», – йдеться в розповіді про «інцидент».

Зрештою, автомобіль порушника – провокатора, а за усіма ознаками все це має вигляд явної провокації, чергова зміна заблокувала спецзасобами. На пост, за словами «придністровців», навіть прибули представники молдовської поліції, але в ситуацію вони не втручались. За кілька годин на пост прибула група військових спостерігачів чотирьох сторін (Придністров’я, Росії, Молдови й України). Вони перевірили документи, оглянули авто на наявність зброї, боєприпасів, вибухових речовин й інших заборонених предметів. Оскільки нічого не виявили, провокатор на «Мерседесі» виїхав з території поста в напрямку Вадул-луй-Воде.

Імперія роздмухує «схололу жаринку» на Дністрі

«Аналізуючи» цей інцидент, представники Придністров’я в російських медіа розгорнули цілу кампанію щодо «загострення ситуації» в регіоні: «На деяких блокпостах на цій ділянці миротворці часто піддаються нападкам з боку окремих громадян Молдови. Зазвичай, це демонстративне порушення встановленого в Зоні безпеки порядку, словесні образи військовослужбовців, погрози фізичної розправи, іноді взагалі відверте знищення майна. На жаль, у кількох випадках є факти відкритої участі представників примерії (територіальної громади) прилеглих населених пунктів, співробітників поліції й інших силових структур Молдови в подібних маніфестаціях, покликаних демонструвати «народне невдоволення». Такі агресивні вчинки окремих особистостей мають місце лише з молдавської сторони», – йдеться в заяві на сайті придністровської сторони ОКК.

Навіть не сумніваюсь, що далі почнуть виникати інші «інциденти», які демонструватимуть, що ситуація в регіоні «значно загострюється». Варто чекати не лише нових провокацій, які нібито здійснюватимуть представники Молдови щодо «миротворців». Значну пересторогу викликають і військові склади в селі Колбасна, що на самому кордоні з Україною. Російські й придністровські «миротворці» в останні місяці провели низку тренувань на арсеналах, відпрацьовуючи протидію диверсантам-екстремістам, які напали з-за кордону. За певними ознаками стає зрозумілим, що Москва починає поволі «роздмухувати жарини ледь тліючого» придністровського конфлікту.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
На Запорізькому напрямку уражено ворожий комплекс спостереження «Муром-П»

На Запорізькому напрямку уражено ворожий комплекс спостереження «Муром-П»

Прикордонники знищили російський комплекс спостереження у Запорізькій області.

На Таврійському напрямку Сили оборони знищили 338 ворожих БПЛА

На Таврійському напрямку Сили оборони знищили 338 ворожих БПЛА

Протягом минулої доби Сили оборони на Таврійському напрямку знищили 393 російських окупантів та 338 безпілотників різних типів.

Ворог випустив по Одещині ракету Х-31П, яка у польоті «втратила бойову спроможність»

Ворог випустив по Одещині ракету Х-31П, яка у польоті «втратила бойову спроможність»

російські війська завдали по Одещині удар ракетою Х-31П з акваторії Чорного моря, проте ракета по дорозі втратила бойову спроможність.

Володимир Зеленський: Світ має реагувати на кожен прояв російського зла й давати відсіч діям рф

Володимир Зеленський: Світ має реагувати на кожен прояв російського зла й давати відсіч діям рф

Президент України Володимир Зеленський закликав світову спільноту реагувати на кожен терористичний акт росії.

Вночі окупанти обстріляли село на Херсонщині: загинув чоловік

Вночі окупанти обстріляли село на Херсонщині: загинув чоловік

У ніч на 3 березня російські війська обстріляли село Понятівка на Херсонщині. З-під завалів рятувальники дістали тіло загиблого чоловіка.

Ситуація стабілізувалася, але рф має успіхи: у ЗСУ розповіли, що зараз відбувається під Авдіївкою

Ситуація стабілізувалася, але рф має успіхи: у ЗСУ розповіли, що зараз відбувається під Авдіївкою

Ситуація на Авдіївському напрямку стабілізується. Але російські війська мають локальні успіхи.

Захищаємо світ

00
00
00