ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

У чому закон обмежує військовослужбовців?

Консультації Публікації Соціальний захист
Прочитаєте за: 4 хв. 13 Лютого 2020, 10:36

Чи знали ви, що військовослужбовці Збройних Сил України, виконуючи конституційний обов’язок щодо захисту Батьківщини, обмежені в низці конституційних прав і свобод?

Спецкор АрміяInform проаналізував українське законодавство і виявилося, що є обмеження, які обумовлені специфікою військової служби. Вони ґрунтуються на нормах міжнародного права, не суперечать міжнародним нормативно-правовим актам та відповідають світовій практиці.

Військовий не може вступати в партію, але може бути депутатом

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовим заборонено бути членами будь-яких політичних партій, організацій чи рухів. Водночас у законі немає обмежень щодо участі в публічних заходах, зокрема, і політичних. Через відсутність у законодавстві таких заборон можна визначити, що військові можуть у позаслужбовий час брати участь у діяльності політичних партій, організацій і рухів. Військові не обмежені як в активному, так і пасивному виборчому праві. Вони мають право брати участь у всеукраїнських і місцевих референдумах, обирати та бути обраними як до місцевих рад, так і до Верховної Ради України. Обмеження щодо участі армійців у виборчому процесі спрямовані на недопущення політизації військових колективів.

Військовим заборонено займатися бізнесом

Наступне обмеження соціальних прав військових стосується здійснення інших видів трудової діяльності, крім проходження військової служби. Адже військовослужбовець передусім зобов’язаний виконувати свої службові обов’язки, а держава повинна забезпечувати йому за це гідне існування. За законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», військовим забороняється займатися підприємницькою діяльністю та іншою оплачуваною роботою. Водночас не заборонено викладати, займатися наукою і творчістю. Також армійцям дозволено проводити медичну, інструкторську та суддівську практику зі спорту. Не може розглядатися як порушення вимог закону зайняття військовослужбовцями такими видами діяльності, наприклад, як хобі, тобто виготовлення предметів не для продажу, обміну, а лише для власного споживання.

Військовослужбовець може захистити свої права

Закон забороняє військовослужбовцям організацію страйків та участь у їх проведенні. Водночас законодавство передбачає можливість оскарження неправомірних рішень та дій. Стаття 55 Конституції України гарантує право на оскарження в суді рішень, дій та бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Також військовослужбовцям надається право звернутися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також до відповідних міжнародних судових установ. Водночас скарги, пов’язані з проходженням служби, подаються, розглядаються і вирішуються  відповідно до Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України та Статуту внутрішньої служби, якими передбачено певні особливості щодо порядку їх надання і вирішення. На незаконні дії чи розпорядження командирів військовослужбовець подає скаргу безпосередньому начальнику тієї особи, чию дію він оскаржує, а якщо особа, по чиїй вині порушені права, невідома, то скарга подається за командою. Заборонено подавати скарги під час бойового чергування, в добовому наряді та під час занять. Законодавство України дозволяє військовим та їхнім родинам створювати громадські об’єднання і бути їх членами. Їхня діяльність також може бути спрямована на захист соціальних прав військовослужбовців, а співпраця з Міністерством оборони України сприяє ефективності такого захисту. Однак громадські організації військовослужбовців не повинні втручатися у професійну компетенцію відомства.

Військовослужбовець може вільно пересуватися за межами України

Серед особистих прав людини важливе місце займає вільне пересування як в середині країни, так і за її межі. Армійці, крім військовослужбовців строкової служби, мають право вільного пересування територією України у вихідні, святкові й неробочі дні. У робочі дні виїзд за межі гарнізону здійснюється з дозволу командира військової частини. Також військовослужбовці мають рівне право з іншими громадянами України на виїзд за кордон, повідомивши командира.

Важливо, що в законодавстві України немає прямої заборони на реалізацію військовослужбовцями конституційного права на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Водночас реалізація військовослужбовцями цих прав не повинна порушувати норми законодавства стосовно збереження державної таємниці. Крім того, військовослужбовці не повинні обговорювати та піддавати критиці накази командирів і начальників.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Армія рф вдарила по Дніпропетровщині дронами і артою: пошкоджено 6 будинків

Армія рф вдарила по Дніпропетровщині дронами і артою: пошкоджено 6 будинків

російська армія атакувала Дніпропетровську область безпілотниками-камікадзе та артилерійськими снарядами. Зафіксовано пошкодження приватних будинків.

На реалізацію чеської ініціативи із закупівлі снарядів для України зібрано 1,6 млрд євро

На реалізацію чеської ініціативи із закупівлі снарядів для України зібрано 1,6 млрд євро

Під час робочої поїздки Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля у Прагу відбулась зустріч з групою лідерів ЄС, на якій обговорили реалізацію артилерійської ініціативи, на яку зібрано вже понад 1,6 млрд євро.

Володимир Зеленський відвідав базу «Мелсбрук», де українські пілоти навчаються на F-16

Володимир Зеленський відвідав базу «Мелсбрук», де українські пілоти навчаються на F-16

Під час робочого візиту до Бельгії Президент України Володимир Зеленський відвідав військову базу «Мелсбрук». Він оглянув винищувачі F-16 і поспілкувався з бельгійськими пілотами-інструкторами та українськими військовими, які там навчаються.

18 червня у застосунку «Резерв+» з’явиться QR-код

18 червня у застосунку «Резерв+» з’явиться QR-код

У червні в додатку «Резерв+» з'явиться QR-код. Це дозволить використовувати електронні дані як повноцінний військовий обліковий документ, замінюючи паперові версії.

Понад 1,2 млн військовозобов’язаних вже оновили свої дані — Катерина Черногоренко

Понад 1,2 млн військовозобов’язаних вже оновили свої дані — Катерина Черногоренко

Понад 1,2 мільйона військовозобов’язаних оновили свої дані, з них 1,175 мільйона скористалися додатком «Резерв+».

На Миколаївщині викрили російського посіпаку, який називав убивства в Бучі «постановкою»

На Миколаївщині викрили російського посіпаку, який називав убивства в Бучі «постановкою»

За матеріалами Служби безпеки реальні терміни ув’язнення отримали ще троє прокремлівських інтернет-агітаторів з різних регіонів України.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Оператор БПЛА 87 Батальйон ДШВ

від 50100 до 130100 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Водій-електрик кат. С, СЕ, військовослужбовець

від 20000 до 100000 грн

Дніпро

Інженерний батальйон Сил ТрО ОК Схід (в/ч А4806)

Спеціаліст холодильного обладнання, апаратник

від 20000 до 20000 грн

Васищеве

Військова частина 3075 НГУ

Заступник командира роти з морально-психологічного забезпечення

від 27000 до 31000 грн

Ковель

Військова частина А4825

Водій-радіотелефоніст, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Стрілець, помічник гранатометника

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328