ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Річна національна програма дає можливість платникам податків побачити, як реформують сектор безпеки та оборони

10 Січня 2020
Річна національна програма дає можливість платникам податків побачити, як реформують сектор безпеки та оборони

15 січня в Брюсселі відбудеться засідання Комісії Україна-НАТО на рівні постійних представників держав-членів Альянсу. На засіданні сторони розглянуть реалізацію Річної національної програми Україна-НАТО за 2019 рік та обговорять маршрут пріоритетних реформ на 2020 рік. Що являє собою Річна національна програма і наскільки вона є важливою для України, спеціально для АрміяInform розповів представник Управління міжнародного співробітництва МОУ, начальник відділу співробітництва з міжнародними організаціями Петро Канана.

— Річна національна програма — це інструмент у рамках Плану дій щодо набуття членства в НАТО, який Альянс запровадив у 1999 році для того, щоб держави-партнери, які хочуть стати членами НАТО, мали дороговказ стосовно того, що і як їм робити для досягнення визначеної мети, — зазначив Петро Канана.

На запитання про відсутність наразі в Україні ПДЧ пан Петро відповів:

— Якщо згадати Бухарестський саміт, то 23-й пункт декларації якраз говорить, що Грузія та Україна стануть членами НАТО. Деякі політологи та експерти іноді, на жаль, не до кінця читають офіційні тексти і кажуть українцям, що там було написано, що наша держава може стати членом НАТО. Мені часто доводилося нагадувати їм офіційний текст, в якому чітко зазначено не may become (може стати), а Georgia and Ukraine will become (Грузія та Україна стануть).

Також представник Міноборони нагадав, що у 2006 році Україна отримала «Інтенсифікований діалог», який надають державам, які вже використовують Річні національні програми як майбутні держави-члени.

— У 2006 році ми вже працювали у форматі РНП, а 2008 року після Бухарестського саміту глави держав-членів НАТО офіційно доручили тодішнім міністрам закордонних справ оцінити прогрес України з можливістю офіційно надати змогу використання РНП як інструменту для проведення реформ, — сказав Петро Канана.

Це було у Декларації до Хартії, в якій зазначено, що Україна може використовувати РНП для проведення реформ у державі.

Уряд схвалює РНП, затверджує своїм указом Президент, а наприкінці року відбувається звітування про виконання цієї програми. Торік у жовтні експерти НАТО разом з українськими експертами провели попереднє оцінювання РНП-2019, а потім розіслали його результати державам-членам Альянсу, оскільки вони мають дати свою точку зору стосовно виконання Україною РНП-2019.

Загалом Річна національна програма є одним із заходів, які необхідні для забезпечення ефективної, цілеспрямованої та системної підготовки України до членства в НАТО.

Нагадаємо, що понад 300 українських держслужбовців готують Річну національну програму під егідою Комісії Україна-НАТО (РНП) на 2020 рік за методикою Results-Based Management. Таку методику офіційно використовують в урядах Канади, Великої Британії та інших державах Північноатлантичного альянсу. Процес формування РНП-2020 розпочався ще торік під загальною координацією Секретаріату Кабінетів міністрів.

— Процес створення РНП-2020 уже майже завершений, єдине — потрібно буде внести корективи, які будуть доведені до урядової делегації на засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні постійних представників. І після цього її схвалить уряд і подасть на підпис Президентові України, — зазначив Петро Канана.

Узагалі вся РНП дає можливість платникам податків побачити, як реформують сектор безпеки та оборони. В першому розділі є всі політичні та економічні питання (також є питання демократичного цивільного контролю над сектором безпеки та оборони, боротьба з корупцією, участь України в операціях з підтримання миру та безпеки, захист довкілля). В другому розділі РНП-2020 є питання оборони та військової сфери. 3-й розділ стосується ресурсів, які держава виділяє на забезпечення реформ у секторі безпеки та оборони, 4-й розділ — інформаційна безпека, а 5-й — юридичні питання (він про те, як держава, яка планує стати членом НАТО, дотримується принципів і підходів Альянсу).

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Мітки:
Публікації